CV ile Resume arasindaki fark nedir
CV ile Resume arasindaki fark nedir
other ***  4 Years

CV ile Resume arasindaki fark nedir

CV yani Curriculum Vitae, latincede (hayatın seyri anlamına gelir). Statik bir özgeçmiş olduğu gibi Reşume'den farklı olarak pozisyonlar için düzenlenmesi gerekmez. Resume çok nadiren tek taraflı bir kağıttan daha uzundur. CV ise profesyonel başarınıza bağlı olarak 2, 6 veya 12 sayfa olabilir.

1. Resume ile CV arasındaki fark nedir?

Kısa cevap: Uzunluk

Uzun cevap: CV yani Curriculum Vitae, latincede (hayatın seyri anlamına gelir). Statik bir özgeçmiş olduğu gibi Resume'den farklı olarak pozisyonlar için düzenlenmesi gerekmez. Resume çok nadiren tek taraflı bir kağıttan daha uzundur. CV ise profesyonel başarınıza bağlı olarak 2, 6 veya 12 sayfa olabilir.

Örneğin , Erken dönem mezun olmuş bir öğrencinin CV'si, tez hazırlamaya devam eden altıncı sınıf bir öğrenciden çok daha kısa olacaktır.
CV yalnızca başarılarınıza odaklı olarak siz büyüdükçe ve geliştikçe değişir. Mesela, bir Asistan olarak, bilimsel bir çalışmanın veya kısa bir öykünün bulgularını yayınlarsınız ve ödül alırsınız.  Oysa bir resume, iş ararken ve farklı iş başvuruları yaparken sık sık değiştirilmeli ve farklı şirketlerin farklı pozisyonları için yeniden düzenlenmelidir.

Image

3. Resume mi CV mi?

Bu konuda kafanızın karışmasına gerek yok. Çünkü ise başvuracağınız yer yada hemen hemen tüm işyerleri diyelim , sizden resume mi yoksa CV mi istediğini mutlaka bildirecektir. Dolayısıyla bu konuda tahmin yapmanıza ve stres yapmanıza gerek yok.
Eğer sizden ne istendiğini tam olarak bilmiyorsanız sormaktan çekinmeyin. '' Resume mi yoksa CV mi getirmemi istersiniz?'' son derece mantıklı bir sorudur. Bence aynen böyle sorun derim. Nasıl olsa sizi ise alacak olan kişi her kimse getirdiğiniz belge ile en fazla 6, bilemedin 10 saniyeden fazla zaman harcamaz. Çünkü amacı en kısa sürede hakkınızdaki özeti okuyup anlamaktır. Akıllı insanlarda bu 6 saniye civarındadır. Sizi ise alacak kişinin salak olduğunu ve babasından kalma işi istemeyerek yaptığını varsayarsak bu süre biraz daha uzar. Ama emin olun 6 sayfalık bir metni kimse okumak istemez. Bu yeni evlenmiş bir çiftin evine gidip 3 saatlik düğün videosunu seyretmekle aynı şey olmadığı için çok yüksek olasılıkla resume ister. Altını tekrar çizelim, resume eğitim ve tecrübeleriniz ile ilgili bir özettir.

Image
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook