Annelere Kiyak: Bebek Tarhanasi
Annelere Kiyak: Bebek Tarhanasi
Weather ***  3 Years

Annelere Kiyak: Bebek Tarhanasi

Bebek tarhanası nasıl yapılır, nasıl pişirilir ve daha fazlasını yazdık. Okuyun!

    Özellikle kış aylarının en sevilen ve en şifalı çorbalarından birisi olan tarhana, bebekler tarafından da tüketilerek önemli olabilecek önlemler alınmış olabilir. Ama tabi ki onlara içirilecek olan çorba ile senin içeceğin çorba aynı olmayacaktır. Ki olmamalıdır da. Bu durumda devreye bebek tarhanası giriyor. Bu yazının amacı, bu kadar çok faydaları olan tarhananın bebekler tarafından da tüketilmesini sağlamaktır.

Image

Bebek Tarhanası Tarifi

Çok sağlıklı olması sebebiyle anneler tarafından bir an önce bebeğe yedirilmek istenen çorba, tarhana çorbasıdır. Bebekler için her şeye olduğu gibi yemeğe de özen gösterilmelidir. Bebek tarhanası denilen tarhana da özen gösterilmesi gereken yani biraz hatta belki birazın biraz daha üstünde meşakkatli bir işlemdir. Çünkü tarhana zaten uzun süren bir süreçtir, bebek tarhanasının da hazır hale gelebilmesi için zaman geçmelidir. Belki o sırada bebek büyümüş evlenmiş filan olur, o yüzden elinizi hızlı tutun diye tarifi aşağı bıraktık.

Hazırlanış

 Bebek tarhanası hazırlama sürecine girdiğiniz zaman, benim kendi naçizane önerim, tüm malzemeleri hazırlayın, kesilecekleri kesin, ezilecekleri ezin, yapılacakları yapın, kısacası malzemeler yanınızda hazır olarak dursun ki yapım süreci kolay geçsin.  Şimdi başlıyorum ben yine de en baştan anlatmaya.

Öncelikle tüm biberler-i küpler halinde doğra ve bir tencereye koyduğun suyun içine koy ve pişmesini bekle. Pişmesi zaten 8-9 dakika kadar sürecektir. Ardından pişen biberleri, doğranmış olan domatesi, havucu ve antibiyotikleri bir blendera koy. Doğramalar mutlak küp küp olmalıdır. Bunun herhangi bir zorunluluğu yok ama bu işin raconu bu. Tabi anlarsan! Blender işlemi bittikten sonra bu püre gibi olan şeyi bir saat kadar beklet ki soğusun. Sonra bütün her şeyi birleştir ve hamur haline getir. Hamur halinin yumuşak olmasına özen gösterin. Sonuç olarak bunu yiyecek olan serçe parmağın kadar boğaz genişliğine sahip olmayan bebek. Hazır olan hamur beş saat kadar mayalanmaya bırak ve mayalanma sonrasında, hamuru ufak ufak parçalara ayırarak tepsiye saç ve güneş altına bir gün kadar beklesin. Normalde tarhana uzun süre bu halde bekliyor fakat bu bebek tarhanası. Bak başına gelen tek bir kelime nasıl da değiştiriyor her şeyi. Kuruyanların hepsini yine blendera koy ve toz hale gelene kadar geçir. Toz hale gelen malzemeyi havalandırmaya bırak ve 2 gün sonra filan bebek tarhananız artık hazır hale gelmiş olacaktır.

Image

Bebek Tarhanası Nasıl Pişirilir?

E yapımı anlattım, bu kadar kolay ama uzun süreli olan yapımının yanı sıra nasıl pişirileceği de önemli olan bir konu. Sonuçta boşuna yapmadın bunu, pişireceksin ki yiyebilesin. Bakalım minik bebeğiniz beğenecek mi?

Pişirmesi gayet kolay olan bir işlemdir. Yapılması gereken tek şey, hazır çorbalarda olduğu gibi suya koyup kaynamasını beklemektir. Yoğunluğunu kendi isteklerine göre ayarlayabilirsin ama 1 çay bardağı kadar tarhananın pişmesinde genel olarak 2 su bardağı filan su kullanılıyor. Bu ölçüler az gibi geliyor olabilir ama bebekler için buradan 3 kase kadar çorba çıkacaktır. Ayrıca hem lezzet hem de görüntü için de bebek tarhanasına kıyma ya da farklı sebzeler de ekleyebilirsin. Zira kıymalı tarhana çorbası sağlık açısından en çok tercih edilen çorba çeşididir.

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook