Asma kilitlerde teknolojili oldu!
Asma kilitlerde teknolojili oldu!
Traffic & Roads ***  3 Years

Asma kilitlerde teknolojili oldu!

Teknoloji her yerde! Şimdi, asma kilitlerde parmak izi okuyuculu oldu.

Parmak İzi Okuyan Akıllı Asma Kilitle

  Yıllardır ailelerimizden bile bizlere miras kalan her şeyi değiştiren farklı boyutlara taşıyan teknolojidir. Teknolojinin parmak soktuğu her şeye akıllı sıfatı ekleniyor ve yüksek meblağ fiyatlarla piyasaya sürülüyor. Bunların en somut örneklerinin birinden bahsedeceğim ve belki de şaşıracaksınız. Yıllardır dilek dilemek için bile kullanılmış olan, farklı farklı sembollerle farklı anlamlara sürüklenen asma kilitlerin akıllısını çıkarmışlar. Hem de ne akıllı! Yılların anahtar kilit uyumunun sembolü olan asma kilitler yerini akıllı, parmak izi okuyan asma kilitlere bıraktı. Uzaktan kumandalı, kontrol edilebilen, telefona indirilen uygulama ile uzaktan açılan, kilitlenen…. Güvenliği son derece üstte tutan ve el üstünde taşıyan bir sistem yapmışlar. İyi de yapmışlar ama geleneklere dokunmasaydınız be!

Image

     Sırt çantalarında bile artık asma kilit görürüz herhalde! Malum, insanımız bir şeyi görünce hemen yapıyor e birisi yapınca da birden tüm ülkede fotokopi misali yayılım yapıyor. Parmak izi sensörü ile en yakınlarınız bile açamayacak bu kilitleri. Tamamen size özel olabilecek ve anahtar çoğaltayım da herkeste olsun, tel tokayla açayım devri tamamen bitiyor artık. Parmak izi okuyarak kilitlenen ve açılan bu asma kilitler, teknoloji ile güvenliği üst seviyeye taşıyor. Ama yazılım olduğu için işin içinde, virüstü, heklemekti derken, gider bütün güvenlik. Hemen hemen her yerde göreceğiz sonuçta anladığımız kadarıyla. Kimsenin kulağına bir şey değmesin!

     Parmak izi özelliği ile ve sahip olduğu ağırlık ile taşınması da kullanımı da kolay bu parmak izi okuyuculu ama kilitlerin. Boyut, ağırlık uyumu insanın ilgisini de çekmiyor değil. Ayrıca bir diğer avantaj da sürekli kaybettiğimiz anahtar derdi yok, birilerinden anahtar isteme, yolun üstünde iken getirme derdi yok. Yanımızdan ayırmadığımız, altıncı duyu organımız olan telefonlar ile kontrolü sağlanabiliyor ve bu da kurtardığı zahmetlerden birisi olarak listelere giriyor. Çantalarınızı da soyunma dolaplarınızı da onu da bunu da kilitleyin artık. Basın üstüne de parmak izinizi. Açınlar bakalım açabiliyorlarsa. Açabilene helal olsun ne diyelim! Anlayacağınız, teknoloji çok sevdiğimiz bir geleneği daha şekillendirip, akıllandırıp sundu bize.

1
1
0
1
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook