News
1, Jan 2019 11:32 PM
News
4, Apr 2020 01:38 PM
News
11, Nov 2019 08:15 PM
News
2, Feb 2019 07:43 PM

Baglanma Korkusu

Bağlanma korkusunu iliklerine kadar hissedenler burada mı! İçeriye gelin!

Yayına alma  419 kez görüldü güncelleme 12 ay önce
Image

Siz de mi istediğiniz aşkı bir türlü bulamıyorsunuz? Hayatınızın aşkı ile hala karşılaşamadınız mı? İlişkilerde ciddiye doğru ilerledikçe kendinizi geri mi çekiyorsunuz? Bu tarz durumların aslında belirli bir sebebi var. Bağlanma korkunuz var sizin! Romantik ilişkilerin gidişatı genelde herkeste meydana gelen bir düşünce var. O da bağlanma korkusu işte. Bağlanmaktan korkuyor çünkü ya giderse düşüncesi insanı buna itiyor. Bağlanma korkusu denilen şey, ciddi ilişkiye giden yolda engebedir, yokuştur.

    Bağlanma korkusu aslında kişinin kaynağına baktığı zaman çözebileceği bir korkudur. Bağlanma korkularının nedenine bakıldığı zaman, bence bakmadan önce Bağlanma kuramından bahsedelim. John Bowlby, İngiliz bir psikoterapisttir. İnsanların kendileri için en önemli olan şeyler aslında karşı taraf ile sağlıklı bir iletişim ve güçlü bir bağ kurmasına karşı olan eylemlerdir. Çocuklar ile aileleri arasında oluşan bağ, çocukların güvenme hislerine ve psikolojik olarak gelişimlerine etki eden bir yaklaşımdır.

    Bağlanma kavramı aslında bebeklikte meydanda olan bağlanma şekillerine ve hatta aşık oldukları kişilerle iletişim düzeyini ve ilişkilerini belirleyen bir kavramdır. Beklenilen ilgi karşı taraftan alınmadığında, istekler umursanmadığında, soğuk anne ve baba ile büyüyen çocuklar her zaman kendi isteklerini göz ardı etmeyi öğretmiştir. Bu kişi yetişkin bir birey olduğu zaman romantik bir ilişki içerisinde bulunamaz. Bunun sebebi de karşı tarafa karşı içinde olan güven eksikliğidir. Bağlanmaktan bu nedenle korkar bu kişiler. Veyahut çocukluğunda şiddet görmüş olan kişiler de aynı duygular içerisinde olacaktır.

    Bağlanma korkusunun temelinde yatan ana duygu acı çekme korkusudur. Bireylerin içinde aslında hep partneri yüzünden acı çekeceği korkusu vardır. Çünkü bakıldığı zaman romantik ilişkiler her zaman içinde riskler barındırır. Romantik olan partnerimiz bize yalanlar söyleyebilir ya da bizi kandırabilir ve bizi aldata da bilir. İşte bakıldığı zaman bağlanma korkusuna sahip olan kişiler genel olarak bu tarz düşüncelere sahipler ve bu eylemlerin gerçek olmasından korkuyorlar. Bu nedenle de kendilerini korumak adına birçok farklı strateji geliştirmişlerdir. Örnek verecek olursak eğer, romantik bir ilişki içerisinde iken bağlanma korkusuna sahip olan kişiler karşı tarafı kendine çok fazla yakınlaştırmaz. Bu nedenle de sürekli farklı ilişkilere koşabilirler. Bu koşturma sonucunda da sürekli farklı kişilerle olacaklar ve kendilerine uygun olmayan kişilerle birlikte olabilirler. Tutunamayacakları ilişkilerde oldukları için kendilerini terk ettirmek için çabalarlar ve hatta saçma sapan sebeplerden dolayı kendileri ilişkiyi sonlandırabilir. Yani aslında romantik ilişkiden uzak kalarak kendilerini bağlanma duygusuna karşı somutlarlar. Günümüz şartları altında da ilişkiden ve bağlanmaktan korkar olmamız gayet doğal bir süreçtir. Aslında bakıldığı zaman bağlanma korkusu en en temeline inilince sevgiden korkmak demektir.

    Eğer ki sizler de bağlanmaktan korkan insanlarsanız, ilk başta yapmanız gereken şey durumlarla yüzleşmeniz gerekmektedir. Kimi zaman ise negatif bir çocukluk deneyimine sahipseniz, bütün geçmiş negatif yükleri kendi sırtınıza yükleyip taşıyamayacaksanız, tüm durum size ağır gelecektir. Bu tip durumlarda uygulayabileceğiniz en iyi yöntem psikoloji uzmanı olan bir kişiden yardım almaktır. Çocukluk dönemlerinde sevgisizlik, ilgisizlik gibi durumlar yetişkinlik dönemlerinde dışarıya bağlanma korkusu olarak vurmaktadır.

    Bütün söylediklerimi açacak olursam kısacası bağlanma probleminin en temelinde yatan şey çocukluk dönemindeki sevgisizlik ve büyüme şeklidir. Kötü ve sevgisiz bir çocukluk geçirmek demek ilerleyen dönemlerde, insanlara karşı güven problemi ortaya çıkarmak demektir. Bu nedenle de bağlanma problemi yaşıyorsanız ve bunu aşmak istiyorsanız eğer bir psikolog ile görüşmek ve yardım, destek almak size yarayabilecektir. Romantik bir aşk yaşama fırsatı bulabileceksiniz.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER

0
LOL
0
LOVED
0
PURE
0
AW
0
FUNNY
0
BAD!
0
EEW
0
OMG!
0
ANGRY
0 SDL94 ÜYELERİ NE DİYOR?