Bas Agrisi
Bas Agrisi
Weather ***  2 Years

Bas Agrisi

Geçmek bilmeyen baş ağrınız mı var? İşte, çözüm bu postta!

Image

Baş ağrısı, insanın günlük hayatını oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur. Öyle ki, insanları işten güçten el ayak çeker hale bile getirir. Çünkü şiddeti öyle artar ki, insan baş edemez hale gelir. Üstelik baş ağrısı, kişilerin günlük hayatları boyunca en çok karşı karşıya oldukları ağrı olarak da bilinir. Çünkü günlük hayatın içerisinde adeta kök salmış birçok unsur, baş ağrısını resmen besler. Bu unsurların başında da iş hayatının koşturmacası, sürekli maruz kalınan trafik işkencesi, çok çalışmaya bağlı olarak ortaya çıkan yorgunluk, sinüzit gibi hastalıklar ve uykusuzluk gelir. Bu saydığımız unsurlar, baş ağrısını adeta destekler. Bu unsurların birkaçıyla gün içerisinde sürekli olarak karşı karşıya kalmamız da ağrının süresini arttırır. Yani normalde birkaç saat süren baş ağrısı, bazen çok daha uzun zamana yayılır. Yazdıkça başıma ağrı girdi :)

Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Bitkiler Nelerdir? Evde Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Baş ağrısının nedenlerini yukarıda saydık. Siz bu çerçevede listeyi uzatabilir, hatta birkaç katına çıkarabilirsiniz. Baş ağrısına iyi gelen yöntemleri de sizin için yine biz derledik. (Ben derledim ben!)

1. Veba Otu

Veba otu, baş ağrısının bir numaralı düşmanıdır. Birçok tipi bulunan baş ağrılarının gerilim tipi olanlarına en iyi gelen bitki ise yine veba otudur. Ancak veba otunun kafaya göre kullanılması, yani herhangi bir araştırma yapmadan, alanında uzman birine danışmadan kullanılmaya başlanması kesinlikle doğru değildir. Ufak tefek, geçici baş ağrıları için sorunsuz bir şekilde kullanılabilen veba otunun, migren tedavisinde kullanılabilmesi için, yukarıda bahsedilen doktor görüşünü almak kesinlikle zorunludur. Buna ek hamile kadınların, bebeğini emziren annelerin ve karaciğer hastalarının veba otunu kullanmaları kesinlikle önerilmemektedir.

2. Zencefil

Zencefil, bizce bir mutfakta olmazsa olmaz bir gıdadır. Her derde deva olması ise bunun en temel nedenidir. Birçok sağlı sorunu, zencefil ile çok kolay bir şekilde giderilebilecektir. Bunların başında tabii ki baş ağrısı gelir. “E nasıl kullanacağız biz bunu, gidip zencefil mi ısıralım?” diyenler. Tabii ki hayır. Zencefili çay şeklinde kaynatıp içebilirsiniz. Özellikle migren tedavilerinde bu yöntem çokça uygulanmaktadır. Üstelik zencefil çayı, günde 3 bardağa kadar içilebilen bir çaydır. Yani başınız mı ağrıyor? Dayayın zencefil çayını J Ancak zencefil çayına bal ekleyecekseniz, çay suyunun biraz ılımasını bekleyin ki bal içerisindeki toksik özelliği yitirmesin.

3. Gümüşdüğme Bitkisi!

Gümüşdüğme bitkisi, günümüzde popülerliğini yitirse de geçmişte çokça kullanılan bir baş ağrısı tedavi yöntemi idi. Öyle ki migren tedavisi dendiğinde akla ilk bu bitki gelirdir. Ancak bu bitkinin bir sakıncası vardır ki onu birazdan söyleyeceğim. Belki de günümüzde sıklıkla kullanılmamasının nedeni budur. Gümüşdüğme bitkisi, yalnızca çay vb. karışımlara damlatılarak tüketilebilir. Çünkü saf şeklinin kullanılması oldukça risklidir. Gümüşdüğme bitki özünün saf şekilde kullanılması, dudaklarda şişliklere, ağız içi yaralarına neden olur. Hemen öyle dudaklarda şişlik deyince aklınız karışmasın sakın. Çok riskli.

4. Kedi Otu!

Kedi otu, uyku getiren, insanları dizginleştiren bir bitkidir. Bu bitki baş ağrısı tedavisinde de yoğun olarak kullanılmaktadır. Kedi otu bitkisi, 4 ila 6 hafta ile sınırlandırılarak tüketilmesi gereken bitkidir. Fazla tüketildiğinde bazı yan etkilerinin olduğu gözlemlenmiştir. Mide bulantısı, baş ağrısı, yorgunluk gibi komplikasyonlar bu yan etkilerin başında gelmektedir. E buradan ne anlıyoruz? Her şeyin fazlası gerçekten zararmış. Kedi otunu gerektiği oranda kullanmak baş ağrısını giderirken, fazla kullanmak yine baş ağrısına neden oluyormuş. Bunu da bilelim J

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook