News
29, Nov 2019 12:17 PM
News
13, Jan 2019 11:32 PM
News
17, Feb 2019 02:32 AM

Bir Kere Evleniyorsun Al Gitsin

Sadece "kadınlar" bir tek kez evleniyor çünkü! Evlensen dert evlenmesen daha dert..

Posted  1,502 *** ***  4 Years
Image

Yaş ilerledikçe, özellikle ülkemizde, evlilik muhabbetleri açılmaya başlıyor ve hatta açılmanın da ötesinde baya üst safhalara geliyor. Çevrede evlenmeye başlayan arkadaşlar hatta çocuk sahibi olmaya başlayan arkadaşlar, bu muhabbeti daha da koyulaştırmaktadır. Sonra anne ve babadan hatta çevredeki herkesten öneriler gelmeye başlar. "Bak şu şöyleymiş, bak bu böyleymiş, bak bu şu kadar kazanıyormuş, istersen konuşalım filanlar. Yani insanlar bir salsa aslında zaten evlenilir ilerleyen yıllarda. Hiçbir şey için geç değil. Öncelikle uygun birisini bulmak gerek. Yaş ilerledi diye de gidip önüne gelenle evlenmek yanlış bir davranış olur. Evlilik öncesi konuşulması gereken ve çevredeki evliliklerden incelenip baz alınması gereken bazı konular var.

    Çevremizde evlenen her insana öncelikle evlilik için ne kadar para harcadığı soruluyor ve ardından gelen cevapla tamamen ağzım açık bakıyor ve üzülüyorum. En az 60 bin lira duydum bugüne kadar. Tabi bu para içinde salon masrafları filan yok. Sadece salonu tutmak ve yemek vermek de eklendi mi 60 bin olur mu sana 100 bin. İki insanın yaşamlarını birleştirmesi için gereken para 100 bin. Çok fazla değil mi ya?

     Çevremdeki kadınların muhabbetlerini dinlediğimde de aklımın almadığı şeylerle karşılaşıyorum. Yıllar yıllar geçti, hala daha anlamıyorum. Hepsinin kafasında da dilinde de aynı cümle dolaşıyor sürekli. Sonuçta bir kere evleniyorum… Bir kere evleniyorsan o 5 bin liralık gelinliği giymenin anlamı ne? Yani o kadar paraya yazık değil mi gösteriş yapacağım diye? Ömrün boyunca giyeceğin tek yer düğünün olacak ama o kadar çok para verebiliyorsun. Ya da bir kere evleniyorsun diye dış çekim yapmak zorunda da değilsin. Dış çekime vereceğin 3-4 bin liraya neler neler yapabilirsin aslında. Bir kez evleniyorum diye diye yapılan masrafların haddi hesabı yok. Bu da insana koyuyor yani. Bu nedenle nasibim olanın yanı sıra akl-ı selim birini de arıyorum desem yeridir. Kına gecesiydi, nişanıydı …. Her birine ayrı ayrı binlerce lira veriliyor. Bu kadar çok paraya yazık değil mi? Yemeklere, salonlara verilen binlerce para bana dokunuyor. Varsa o kadar imkan, git o parayla tatil yap, gez, öğren. Ya da bir kuruma bağışla ne bileyim. Daha faydalı ve kalıcı şeylere harca o parayı.

     Sadece bir kere evleniyorum düşüncesi ile sabit bir kafaya bürünüp birçok şeye binlerce lira vermek hiç akıllı işi değil bence. İnsana biraz olsun dokunur yani bu durum. Mobilyasıydı, dolabıydı, masasıydı derken ne masraflar yapılıyor be! Yok o odasıydı yok bu odasıydı! Yani ben nereden bakarsam bakayım bana hep gereksiz geliyor bu kadar çok masraf. Zoruma gidiyor kısa bir vakit için bu kadar çok masraf. Günden güne daha da saçma bir hale getiriyorlar bu evlilik kavramını. Öyle değişik şeylerle uğraşıyorlar ki artık, insanı gerçekten de evlilikten soğutuyorlar. Neden bu kadar gösteriş merakı anlamıyorum ben. Kim ne derse desin, evlilik için yapılan bütün hazırlıklar ve harcanan bütün paralar baştan sona kadar gösteriş için. Aksini iddia edenin kendisi de bunları yapmıştır da ondan tersini iddia ediyordur. Ama eminim biraz olsun düşünülse ne kadar gereksiz masraflar olduğu görülecektir.

     Herkes ister evlenmek, yuva kurmak, birlikte yaşamak ve hatta tartışmak. Ama bu kadar çok saçmalamanın yanında bütün bunlardan da duvarla bunları yapmak çok daha cazip geliyor. O kadar para verip kafayı yiyeceğime, kendi kendime kafayı yerim daha iyi. Bunu cimrilik gibi düşünenler de olabilir. Ama cimrilikle hiç alakası yok. Abi gider evlenirim, bir nikah yaparım ev kurarım mis. Evlilik dediğin budur zaten. Ne yapayım ben o kadar çok gösterişi, o kadar parayı oraya harcayacağıma evlenmem daha iyi. Kim ne derse desin. İster evde kaldı deyin isterseniz de cimri. İnanın umurumda değil. Bu fikir kesinlikle ama kesinlikle mantıklı olan bir fikir. 2-3 saat için, millet göbek atsın diye bu kadar çok masrafa girişmemin de bir anlamı yok.


Your reaction?

2
LOL
2
LOVED
1
PURE
0
AW
1
FUNNY
0
BAD!
0
EEW
0
OMG!
0
ANGRY
0 Comments