Bir Sindirim Sistemi Hastaligi: Mide Sarkmasi
Bir Sindirim Sistemi Hastaligi: Mide Sarkmasi
Regional News ***  2 Years

Bir Sindirim Sistemi Hastaligi: Mide Sarkmasi

Mide sarkması nedir, belirtileri nelerdir, sebepleri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır ve daha fazlası..

     Mide sarkması, birçok neden dolayısıyla midenin normal olması gereken konumdan daha aşağıda durmasına verilen addır.

Mide normalde esnek olan bir organdır. Yani mide aslında genişleyebilen bir organdır ve buna uygun kasları da vardır. Bir yanı yemek borusu diğer yanı ince bağırsak olan bir organdır ve tükettiğimiz bütün besinler midede geçici bir süre depolanmakta ve sindirilene kadar midede tutulmaktadır. Mide sarkması normalde olması gereken konumdan daha aşağıda olduğu zaman problemlere sebep olabilmektedir. Bu durumuna mide sarkması denilmekte ve de kolaylıkla teşhis edilebilmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülen bir rahatsızlıktır. Mide sarkmasına verilen diğer ad da gastropozdur. 

Mide Sarkması Belirtileri Nelerdir?

     Mide sarkması, doktorlar tarafından kolaylıkla teşhis edilebilen bir problemdir ve bu problemin birçok belirtisi vardır. Bu belirtilerin bazılarından bahsedecek olursak eğer; karında belli olan şişlik, iştahsızlık, bulantı, hazımsızlık ve kabızlık gibi belirtileri örnek olarak verebiliriz.

Image

Mide Sarkması Neden Olur?

     Mide sarkması probleminin birçok farklı sebebi vardır. Aşağıda ise bu sebepleri sizler için paylaştık. 

  • Karın Kaslarında Güçsüzlük

     Karın kasları, karın bölgesindeki dokularla birlikte iç organları yerinde tutmayı sağlamaktadır. Karın kaslarda meydana gelebilecek herhangi bir problem, güçsüzlük ya da zayıflık mide sarkması problemine neden olabilmektedir. Mide kaslarının da güçsüzleşme sebepleri vardır. Örneğin aşırı bir şekilde hızlı kilo almak, karın bölgesinde yağ oranının azalması, karın kaslarının çok fazla gergin kalması, mide kaslarının güçsüzleşmesine neden olabilmektedir.

  • Karında İç Basınç Farkı

     Kişinin uzunca süre açlık durumunda olması, midede küçülme ve karının iç basıncında dengesizliğe sebep olmaktadır. Bu durum varlığında dış dokular, iyi bir şekilde mideye destek veremediği için midede sarkma problemi ortaya çıkabilir. Karında iç basın farkını etkileyen de birçok farklı faktör vardır. Bu faktörlere örnek verecek olursak; doğum yapmak, karın bölgesinden tümör alınması ve karın boşluğunda biriken sıvının emilmesi örnek olarak gösterilebilir.

     Mide sarkması problemiyle hastanelerde bulunan genel cerrahi ya da gastroenteroloji bölümlerinde olan doktorlar ilgilenmektedir. Eğer siz de de yukarıda bahsedilen belirtiler söz konusu ise alanında uzman bir doktora başvurmanızı öneriyoruz. 

Image

Mide Sarkması Tedavisi Nasıl Yapılır?

     Mide sarkması gibi bir problemin tedavi edilememesi, sarkmanın devam etmesi ya da kas esnekliğinin yok olmasına neden olur. Bu gibi durumlar için tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

  1. Fizik Tedavi

     Mide sarkması problemi için öncelikle fizik tedavi uygulaması yapılır. Bu tedavi, uzmanların yönlendirmesi ile evde kişinin kendi kendine uygulayabileceği hareketlerden oluşur. Fizik tedavisi uygulaması ile karın kasları çalışır ve böylece güçlenir. Karın bölgesine düzenli masajlar yapılmış olur ve bu masajların su altında olanları daha etkili olmaktadır.

       2. Bandaj Sarılması

     Mide sarkması varlığında karın bölgesi, desteklemek amacıyla bandajlar sarılır. Bu bandajlar, korse görevi görmektedir. Bu sayede de mide yukarıda tutulabilir.

     3. İlaç Tedavisi

     Mide sarkması varlığında kullanılabilecek ilaçlar sindirimi kolaylaştıracak olan ilaçlardır. Belki doktor ATP enjekte edebilir. Ameliyat işe yaramayan bir yöntem olduğu için pek önerilmez. En fazla güçsüz olan karın kasları ameliyat ile biraz daha güçlendirilir ama ötesi olmaz.

Image

Günlük Yaşantıda Alınması Gereken Önlemler

     Mide sarkması varlığında hastaların günlük yaşantılarında dikkat emesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara değinecek olursak eğer; hasta olan kişinin daha az ama daha sık yemek yemesi gerekir ve besinler çok daha fazla çiğnenmeli ve yavaşça tüketilmelidir. Vücutta halsizlik ya da yorgunluk durumları oluşabilir. Bunların önüne geçebilmek adına enerji alınabilecek besinlerle beslenilir. Karın kaslarının daha çok güçlenmesi için yüzme ya da yürüyüş gibi sporlar yapılmalıdır. Duruş ise dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerdendir. Doğru duruş alıştırmaları yapılmalı ve alışkanlık kazanılmalıdır. Akupuntur tedavisi ise mide sarkmasının giderilebilmesi hususunda etkili olabilmektedir.

Image
2
0
0
0
0
1
1
1
0
0 Comments

Follow Us on Facebook