Bodrum Tatilim ve Gezilecek Yerler
Bodrum Tatilim ve Gezilecek Yerler
***  3 Years

Bodrum Tatilim ve Gezilecek Yerler

Bodrum'da neler yaptım, nereleri gezdim. Bak bi bak!

Türkiye'nin tatil cenneti olarak anılan Muğla'nın göz bebeği Bodrum’u duymayan yoktur. Her sene tatilci yoğunluyla ve turizm alanındaki getirisiyle anılan Bodrum’a bir de ben gideyim dedim. Genellikle serin havaları seviyorum ama bu tatil cennetine adım atmadan duramadım. Bölgelere ayrılmış olan Bodrum, bir yerinden köy esintileri gelirken bir yerinden de modernliği ve uluslar arası bütünlüğü hissettiren esintilere sahiptir. Her kültürden, her tipten insan bulabileceğiniz Bodrum gerçekten de birçok açıdan tam olarak eğlencenin ve tatil yapmanın yeri.    

  Image

  Bodrum’a gitme kararım sonrası deryayla incelemeler ve araştırmalar ile önce gideceğim tarihi daha sonra da konaklama yerimi seçtim. Tatil ve konaklama denildiği zaman herkesin aklına ilk olarak oteller gelmektedir. Bodrum gördüğüm ve araştırdığım kadarıyla çok lüks otellere sahip ve 6 ay önceden bakmama rağmen çoğu otel de ağzına kadar doluydu. Daha sonra çok otel dolu olduğu için ne yapsam diye düşünürken aklıma uzun zamandır reklamlarıyla karşıma çıkan bir seçenek geldi. Villa kiralama seçeneği gelince aklıma onu araştırdık ve fiyat olarak hesapladığı zaman 3 kişilik bir otel parasıyla hemen hemen aynı miktara geliyordu. Otel deyince yanlış anlaşılmasın; Bodrum’da sıradan bir otel parasına tekabül ediyordu. Ben de yakın arkadaşlarıma bu fikri sundum ve böyle bir şey yapmaya karar verdik. Ardından telefon görüşmeleri filan derken bir yerle anlaştım ve yazın en sıcak dönemine Temmuz ayına rezervasyonumu yaptırdım. Birçok açıdan otelden daha konforlu olan villa kiralama imkanı ile gerçekten de çok keyifli ve çok da kaliteli bir tatil geçirdim Bordum’da. Yemek saati Somontín yok, ortak havuzlar yok bebek gürültüleri yok; yok da yok işte! Havalimanına yakın olan Bodrum, yaz aylarında gerçekten de çok sıcak oluyor. Özellikle Yalıkavak ve Türkbükü gibi merkezi ve kalabalık konumlar hem çok sıcaktı hem de o muhteşem kalabalıktan dolayı trafik çilesi çok kötüydü. Villamıza gelip konaklama ve yerleşme işlemimizi tamamladıktan sonra kendimize gezilecek yerler planı hazırlayıp, bütün planı bir haftalık tatilimize yaydık. Bir hafta dediğim hafta sonu birleşimi ile 10 güne denk geliyordu. Bodrum için 10 gün kadar tatil ne kadar yeterli olacaktır bilmiyordum, ve başlasın Bodrum gezi tatili ve keşfi!  

   Tatil Cenneti Bodrum’da Gezilecek Yerler Nereler?

   Bodrum bir ilçe olmasına rağmen gezilecek yer olarak çok fazla seçenek var. Bu kadar çok gezilecek yeri 10 günlük bir sürede gezmem gerektiği için araba kiralama şirketlerini araştırdım ve en güvenilir olanı tercih ettim. Araba kiralama işlemi biraz pahalıya patladı çünkü kalabalık ve turistlerle dolu olan bir tatil bölgesindeyim. Bodrum’da her yere minibüsle de gidilebiliyor ama araba gerçekten büyük avantaj oldu.Diğer bir seçenek de taksi tabi ama taksiye binerek de tatil için ayırdığınız tüm miktarı taksilere vermek zorunda kalabilirsiniz, taksi metre fiyatları çok yüksek.

         Bodrum gezilecek yerler için kendimize bir liste yapıp günlük planlar oluşturduk. Bodrum’da gezmeye nereden başlayacağımıza kararsız kalacağımız kadar çok fazla seçenek vardı önümüzde. Bodrum’un tarihine biraz göz attığımda birçok farklı devlete ev sahipliği yaptığını gördüm ve gerçekten de bunu gezerken anladık. Birçok farklı yapıda tarihi esere sahip olmasıyla köklü bir tarihe sahip olduğunu görebilirsiniz. Tarihten bugüne kadar zamanla önce balıkçı köyüne dönüşen Bodrum, şimdilerde tam bir turizm cenneti konumundadır. Gezdiğim koyları düşündüğüm zaman en önerebileceğim koyların Gümbet, Yahşi ve Bitez’de olduğunu söyleyebilirim. Hem eğlence mekanları olarak hem de konaklama imkanları ile bu bölgeler koy cenneti konumundadır diyebilirim. Birçok su sporuna imkan tanıyan Bodrum sahillerinde de, su sporları yapmadık demeyiz. Her alandan profesyonel kişiler bizimle ilgilendi, siz de hem öğrenmek amacıyla hem de yapabilmek amaçlı kendinizi Bodrum sularına atabilirsiniz. Şimdi ise listemdeki sıra ile sizlere anlatmaya başlayacağım.

   • Hacı Molla Hanı

        Bodrum çarşısında bulunan han, köklü bir tarihe sahip ve televizyonda izlediğimiz ve karşımıza çıkan hanlardan farklı olmayan bir görüntüye sahip.  Han iki katlı bir han ve içeri girdiğinizde aniden kendinizi Osmanlı Döneminde buluyorsunuz. Birçok farklı alandan satıcılarla karşılaşabilirsiniz ve hem kültürel olarak hem de görsellik olarak çok güzel görüntüler karşınıza çıkacaktır.

   • Bodrum Kalesi

        Bodrum’un en önemli sembol haline gelmiş olan Bodrum Kalesi’ni merkeze iner inmez görüyorsunuz. Merkeze attığım ilk adıma kafamı nereye çevirsem kaşıma çıkan bu büyük kale zamanında şövalyeler tarafından yapılmış. Türk bayraklı görüntüsü ve önünde bulunan yelkenlilerle kartpostallık bir görüntü sunuyorlar. Meşhur Halikarnas Balıkçısının evine yakın bir konumda bulunuyordu ve eski savaşlara yönelik olarak borçlar, haçlar ve şövalye kıyafetlerini görebileceğiniz bir yer. İçine bizi sokmamışlardı restorasyon dolayısıyla ama alt katında iki tane sarnıç bulunduğunu araştırmalarıma dayanarak söyleyebilirim.

   • Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

       İki farklı bölüme ayrılmış olarak sergilenen müzede, ilk bölüm Tunç devrine kadar uzanan köklü kazı kalıntılarından oluşuyor, ikinci bölüm ise su altından çıkarılmış olan gemi kalıntılarından meydana gelmektedir. Tarihi buram buram hissettiren müzede, kalıntılar beni arkeoloji meraklısı yapmaya yetti de arttı. Geçmişe olan merakınız arttıracak olan müzenin bir bölümü Bodrum Kalesinin içinde bulunuyor.

   • Müsgebi Köyü Gömütleri

         Şimdiki ismiyle Ortakent olan yer, köydekiler tarafından hala Müsgebi olarak anılıyor. Köyün iç yapısı hala farklı kültürlerden oluşmaktadır. Yol sormak için iletişime geçtiğimizde, malum eski Türk insanları, hemen kendilerini anlatmaya başladılar da öyle öğrendim tarihini ve köyün içeriğini. Arkeolojik kazılarla Miken Uygarlığı gönüllerini bulmuşlar zamanında ve gömütler öyle oldukları gibi duruyorlar. Çok eski oldukları görüntülerinden belli fakat bu kadar çok taşların böyle durabiliyor olması ilgimi çekmedi değil.

   • Myndos

       Myndos yani şimdiki adıyla Gümüşlük… Bodrum’u en çok Gümüşlük için merak ediyordum. Burası için küçük Bodrum diyorlar çünkü. Çok eski dönemlerden hala yapılar, taşlar, şehir görüntüsü içinde kendini öyle bir belli ediyor ki; ne kadar gelişirsen geliş ve ne kadar değişirsen değiş geçmişin hep seninle cümlesini aklıma bir anda sokuveriyor. Zamanında burada olan deprem ile Bodrum’un büyük bir tarihi kısmı su altında kalmış; hala da baya bir tarihi eser barındırıyor. Gümüşlük’ün büyük kısmında hala surlara rastlanmaktadır.

   • Akyarlar

        İnternette gördüğüm görüntüler gerçeğin yanında gerçekten bir şey değilmiş. Çünkü yabancı filmlerde gördüğümüz okyanus ve deniz sörfü görüntüleri tamamen aynı şekilde karşımdaydı. Sörf severlerin bir arada olduğu bir yer burası. Coğrafi yapısı ile rüzgar esintisini en derinlerinizde hissedebilirsiniz. Gezi tekneleri ile yapılan turlarla da buraya mutlaka uğranırmış. Araba kiraladığımız için turlara katılamadık ama turlara katılarak farklı koyları gezebilirsiniz.

   • Bitez

        Gümbet’in çok az daha ilerisine tabelayı takip ederek ulaşabiliyorsunuz. Narenciye tarlaları ile gözlerinizi ağaçlardan alamayacaksınız. Diğer plajlara oranla çocuklar için ideal olabilecek bir plaj. Denize girdikten sonra aniden derinleşmeden ilerleyebiliyorsunuz. Ayrıca deniz kenarlarında birçok balık lokantası vardı ve balık yerken dikkatimi çeken bir güzellik vardı karşımda. Kafamı biraz daha çevirdiğim zaman, mandalinalar arasından bana göz kırpan taş evler, lokanta sonrası ilk durağım oldu. Tam bir eski dönem hissiyatı veren taş evler ile ve köy havası ile kendimi birden yaşlanmış hissettim.

   • Göltürkbükü

        Göltürkbükü, isimler olarak bakıldığında Gölköy ve Türkbükü isimlerinin karışımıyla meydana gelmiştir. Bodrum’un en sakil beldesi olarak bilmiyormuş burası ve en zengin bölgelerden birisiymiş. Özellikle son beş yılda büyük bir lüks merkezi haline gelmiş ve sosyetikler buraya akın ediyormuş. Doğa güzelliğinden gözümü ayıramadan ve ayrıca koyunda duran yatlardan gözümü alamadım. Yatların konak merkezi haline gelmiş, bunun sebebi de son dönemlerdeki zenginleşme sanırım.

   • Gümüşlük

        Gümüşlük, Bodrum’un en çok bilinen ve en çok ziyaretçi alan yerlerinden birisidir. Gerçekten doğal güzelliği yanı sıra her bir restaurantına girmek istedim. Sahilde bulunan lokantalar, lokantalardaki balık çeşidi bolluğu ve Tavşan adası manzarasıyla buradan ayrılmak istemedim. Yatlarla sık sık karşılaşabileceğiniz bir yer olan Gümüşlük turistlerin akın ettiği bir yer halin gelmiştir.

   • Zeki Müren Sanat Müzesi

        Uzun yıllardır internet üzerinde çok rastladığım yerlerden birisidir. Gerçekten oraya girdiğim zamanki duygu çok farklı. Çünkü Zeki Müren sanki gerçekmiş gibi karşımda duruyordu ve ben çok şaşırmıştım. Zeki Müren’e ait haberler, kasetle albümler ve fotoğraflar beni sürekli kendine çekiyordu. Gitmeniz gereken bir yer.

   • Bodrum Antik Tiyatro

        Konser severler tarafından mutlaka bilmen Bodrum Antik Tiyatro, yılın her döneminde konserlere ve tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapmaktadır. Eski dönemlerde amfi olarak görev gören yer günümüzde konser alanı olarak kullanıma açıktır. Tamamen taş bir yapıdır ve görmeden gelmeyin.

        Bodrum’da gezilecek yerler genellikle ada tarzı yerlerdir. Gezilebilecek yapay yapılar çok fazla yok. Genellikle ada ya da antik kentler çoğunluktadır. Onun dışında gece hayatı çok canlıydı. Türkiye’nin en meşhur gece kulüpleri, gece hayatı severler için bir numara olacaktır. Ayrıca yemek bakımından da çok geniş bir yelpazesi bulunmaktadır. Dünyanın her ülkesinden kişiler bulundurduğu için ve her ülkeden ziyaretçi aldığı için Bodrum mutfak olarak da çok zengindir.

   Yapmadan Dönme Dediğim Şeyler!

   1. Bodrum’un çok büyük kısmına hakim olan ve geniş bir tarihe sahip olan Bodrum Kalesi’ni görmeden,
   2. Antik Kentlerin tarihini öğrenmeden ve onları görmeden,
   3. Bodrum’un koylarını gezmeden ve sularına girmeden,
   4. Barlar Sokağını gezmeden, DÖNME!

   0
   0
   0
   0
   0
   0
   0
   0
   0
   0 Comments

   Follow Us on Facebook