Bugun Neler Ogrendigime Inanamayacaksiniz!
Bugun Neler Ogrendigime Inanamayacaksiniz!
***  3 Years

Bugun Neler Ogrendigime Inanamayacaksiniz!

Öğrendiğim şeylere inanamayacaksınız! Merak ettin bence bak!

     Her gün farklı şeyler öğreniyorum ve çoğuna da şaşırmadan edemiyorum. Bakın bakalım neler öğrenmişim!

KEDİLER

Öğrendiğim yeni şeylerden birisi, kedilerin su ile olan garip ilişkileri… Kediler susadıklarını anlamazlarmış. Yine bu konuyla alakalı öğrendiğim bir diğer bilgi de kedilerin böbreklerinin diğer tüm memelilere oranla daha iyi olduğu. İnsanlardan bile daha verimli böbreklere sahipmiş bu kediler. Hatta o kadar verimli ki deniz suyu bile içseler, böbrekleri bu suyu hafifletebilir ve normal sudaki kadar verim alabilirmiş. Fakat insanlar deniz suyu içerse dehdirasyon sebebiyle yaşamını kaybederler. Kedilerin dilinde insanlara oranla daha farklı bir pigment varmış ve bu pigment sayesinde sudan tat alabilirmiş kediler. Kediler ayrıca durgun su yerine hareketli suyu içmeyi tercih edermiş. Bunun sebebi de durgun suda bulunan bakterilerin daha çok olması elbette. Ama kediler bunu nereden biliyor? Kediler vahşi doğada yaşarken yani biz insanlar onların doğalarını henüz bozmamışken buna böyle alışmışlar.

Image

Bekleme Şirketi

Kedileri geçelim, şimdi öğrendiğim diğer ilginç bilgiye gelelim. Amerika gibi bir ülkede hatta New York gibi bir şehirde çok ilginç işlevi olan bir şirketin varlığını öğrendim. Bu şirket bir sıra bekleme şirketi ve şirketin verdiği hizmet de aslında parası olan rahata erişir gibi bir anlam taşıyor. Herhangi bir kuyrukta sizin yerinize bekliyorlar ve haftalık en az 1000 dolar kazanıyorlarmış. Saatlik 25 dolarmış bu hizmet. İphone sıralarında da yıllardır durmaktalarmış. Hatta bu konuyu o kadar benimsemişler ki CV bile yapmışlar kendilerine. Birisi 2014.2015.2013 yıllarında İphone sıralarında birinci sıradaymış. Bu iş tamamen zeka kullanma işi yani. Ticareti farklı alanlara taşımışlar ve başarılı da olmuş yani.

Image

Eliniz Yanmasın Diye Konulan Zamazingo

Şimdi sırada yıllardır varlığını bildiğimiz ama adını bilmediğimiz bir gereç var. Hani her filmde görürüz, sima olarak tanırız ama adını bilmeyiz ya bazı ünlülerin, bu da öyle bir şey işte. Starbucks gibi kahve dükkânlarında herhangi sıcak bir içecek verdikleri zaman, kutudan elimiz yanmasın diye bardakları karton bir halkaya geçirirler ya. İşte ona verilen isim zarfmış. Zarf diyorlarmış ona. Ama ben Nero gibi farklı firmalarda ona el yakmaz denildiğini de duymuştum. İşin komik kısmı bu ismi Türkler değil Araplar koymuş. Tüm dünyada da böyle kullanılıyormuş bu gereç. Zarf olarak biliniyor yani koskoca dünyada. Osmanlı dönemlerinde de buna benzer ama metalleri kullanılırmış onlara da zarf derlermiş. Hüzün…

Image

Kaşar :)

Şimdi sırada çok severek yediğimiz ve kahvaltıdan akşam yemeğine kadar, çorbalardan ekmek aralarına kadar birçok alanda tükettiğimiz kaşarın isminin nereden geldiği var. Ortalama sene önce kadar filan Selanik sınırlarında yaşayan bir Yahudi ailesi varmış. Bu ailenin kızlarının adı Raşel’miş. Raşel bir gün tesadüfen bir peynir keşfetmiş ve bu ürünü piyasaya sunabilmek için öncelikle dini niteliklere uygun mu değil mi kontrol etmesi gerekiyormuş. Yahudilik kuralları varmış ve her besin tüketilemezmiş. Kızın babası bunu teyit amaçlı Haham’a götürmüş ve onun tarafından onay almış. Helal anlamına gelen koşer onayı almış ve o günden bu yana aslında helal anlamı taşıyan koşer olmuş bize kaşar.

Image
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook