Cagin Hastaligi: Halsizlik ve Yorgunluk
Cagin Hastaligi: Halsizlik ve Yorgunluk
Weather ***  2 Years

Cagin Hastaligi: Halsizlik ve Yorgunluk

Halsizlik ve yorgunluğun temel sebeplerini açıkladık!

Eveeet, yazıya bu fotoğrafla başlamam tesadüf değil önce onu belirtmek istiyorum. Çünkü bu yazının yazılış amacı yorgunluk ve halsizlik ile ilgili temel bilgileri ve çözüm yollarını size sunmak. Çünkü bu iki sorun da git gide çağımızın gündemine oturmakta.  Öyle ki sokaklar ne yaptığının, nasıl yaptığının farkında olmayan yaşayan insanlarla dolmakta. Peki neden? Yani çağımızın gündemine bomba gibi konup ardından da patlatılan bu ikili neden bu kadar insan yaşamına müdahil olmakta?

Bunların nedenine geçmeden önce, ne olduklarına değinmekte fayda görüyorum. Yorgunluk, genellikle fazla hareket ya da işlem sonucunda bedenin ya da zihnin kısmen işlev kaybına uğraması olarak tanımlanabilir. Buranın yanlış anlaşılmaması lazım. Çünkü işlev kaybından kasıt, bireyin düşünmeye de hareket etmeye de hali olmamasıdır. Halsizlik ise, çoğunlukla yorgunluğa bağlı olan ama farklı durumlara bağlı da ortaya çıkan bir durumdur. Yani halsizlik bir nevi kronik yorgunluktur. Çünkü, yorgunluk dinlenerek geçse de, halsizlik ne yazık ki öyle değildir. Peki bu kronik yorgunluğun nedeni ne? Yani ne bizi dinlensek bile dinç olamaz hale getiriyor? Gelin birlikte inceleyelim.

  1.    Halsizliğin bir çok temel nedeni vardır ancak bu nedenlerin başında uyku gelmektedir. Yani, bireyin dinleniyorum sandığı uyku, bireyin yorgunluğunu kronik hale getirmektedir. “Hadi canım!” diyenler olacaktır. Açıklayalı o halde. Uyku halinde iken etrafta oluşan gürültü, ses gibi durumlar, uyunan yerin rahatsız oluğu, yastığın fazla yüksek ya da fazla alçak oluşu gibi durumlar uykuya bağlı halsizliğin temel nedenleridir. Tabii bunlara ek uykusuzluk da, uykuya bağlı halsizlik nedenidir. Yani bireyin günlük ihtiyaç duyduğu kadar uyuyamaması, halsiz olmasına neden olabilir.
  2.    Fazla çay ve kahve tüketimi de problem. Çay, hayatımızın vazgeçilmesi, kabul. Kahve de sohbetlerimizin, ona da kabul. Ama her şeyin olduğu gibi bu ikilinin de fazlası zarar. Bu zarar, hem halsizlik ile hem de diğer farklı sağlık problemleri ile kendini açıkça göstermekte. Çay ve kahve içerisinde bol miktarda kafein ve tein bulunmakta ve bunların fazlası, demiri emmektedir. Bu da halsizlik oluşmasının bir nevi bilimsel açıklamasıdır. Yani 3 bardağa kadar zinde tutuyor, tamam ama fazlası da ters tepiyor unutmayın!
  3.     Su! “Nasıl yani su da mı halsizlik yapıyor?” diyenler, hayır hayır. Suyun eksikliği halsizlik yapıyor aksine. Yani günlük içilmesi gereken bir su miktarı var ve bu su miktarının içilmemesi, kişide halsizlik oluşmasına nende oluyor. Hem su, sizi canlandırdığı gibi cildinizi de canlandırıyor.
  4. Duş alınırken dikkat edilmeyen bir unsur da halsizlik oluşmasına neden oluyor. Bu unsur kesinlikle suyun sıcaklığı. Duş alırken seçilen su sıcaklığının mevcut sıcaklığına oranla fazla olması uyku getirici bir etki yaratıyor, bu da  halsizliği doğrudan tetikliyor. Eğer zinde olmak istiyorsanız, duşunuzun ılık olması bu nedenle önemli bir hal alıyor.
  5.     Cep telefonu… yapılan araştırmalar 20 dakikadan daha uzun süren telefon konuşmalarının uyku getirici bir özelliği olduğunu bu nedenle halsizlik hissi yarattığını ortaya çıkarıyor.

Yukarıda, aslında çok normal gördüğümüz birçok unsurun hayatımızı nasıl etkilediği göz önüne seriliyor. Yani, önemsiz gördüğümüz, üzerinde düşünme gereği bile duymadığımız en ufak bir detay bile günümüzü büyük bir oranda etkileyebiliyor. Bu nedenle, hayatı yaşarken yaptığımız her şeye, attığımız her adıma biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor. Bu biraz iç daraltıcı duruyor böyle yazınca farkındayım ama insan yaşadıkça durumun herhangi bir zorluğu dahi olmadığını fark edebiliyor. Fark edemeyenlerdenseniz zaten bir problem yok :)

Image
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook