Calisan Kadinlarin Hayatini Kolaylastiracak Ipuclari
Calisan Kadinlarin Hayatini Kolaylastiracak Ipuclari
Weather ***  2 Years

Calisan Kadinlarin Hayatini Kolaylastiracak Ipuclari

Her yere koşan ve her şeyi yetiştirmek zorunda olan çalışan anneleri yine biz düşündük, detaylar ise postta!

Çalışmak, her zaman ve koşulda gerekli olan bir eylemdir. Eski zamanlarda insanlar bu eylemi tarlada, bağda, bahçede çalışarak gerçekleştirirlerdi. Çünkü o zaman çalışmak, daha çok tarıma dayalıydı. Kadınlar bağda, bahçelerde çalışırken çocuklarını da yanlarında götürür, ağaç diplerinde yaptıkları yerlerde oturmalarını sağlarlardı. Ancak zamanın geçmesi, tarıma dayalı toplumdan büyük oranda uzaklaşılması bu durumu ortadan kaldırdı. Artık kadınlar, tarım dışında işlerde de aktif olarak çalışıyorlar. Şirketlerde, fabrikalarda, mahkemelerde ya da hastanelerde çalışan bir kadın görmeniz oldukça olası yani. E durum böyle olunca da mesela bir doktor kadın “Çocuğuma masanın altına hazır sereyim de o orda oynarken ben işimi yapayım.” Diyemez oldu. E gayet normal de zaten: ) Gerçi olan da yadırganmaz da, hastane ortamı düşünüldüğünde pek de mantılı olmadığı kabul edilebilir bir gerçek. Velhasıl durum böyle olunca kadınların üzerindeki yük de arttı. İş, ev ve çocuk derken çalışan kadınlar kendilerine fırsat bulamayacak hale geldi. Ben de bu yazımda bu kadınlar kendilerine nasıl daha fazla zaman ayırabilir, aynı şekilde sevdikleri ile nasıl daha fazla zaman geçirebilir bunu derledim. Hadi çalışan anneler yazının devamına :)

1. Sabahları Yarım Saat Kadar Erken Kalkın

E tabi bunun için yarım saat erken uyumanız da gerekecek. Bu yüzden uyku vaktiniz ayarlayıp diğer işlerinizi buna göre koordine etmeniz oldukça önemli. Mesela yemeği her zamankinden yarım saat erken yiyin ve kesinlikle belirli bir yemek saatiniz olsun. Çocuğunuz için de eşiniz ile birlikte bir uyku saati belirleyip o saate uyumasını sağlayın ki, erken uyumanızın önünde bir engel kalmasın. “Peki bu yarım saat erken uyanmanın bize ne faydası olacak?” diyenler, size gelelim. Yarım saat erken uyanırsanız, sabahları kendinize ayıracak yarım saat fazla vaktiniz olur. Mesela makyajınızı acele ile yapmak zorunda kalmazsınız. O hep istediğiniz bakımı, sabah yarım saatte yapabilirsiniz. Ya da o yarım saate sığdırmak istediğiniz ne varsa işte.

Image

2.   Makyaj!

Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum artık makyaja saatler ayırır olduk. Hatta bunu okurken bir yandan eyeliner çekmeye çalışanlar bile vardır belki şuan :) Bu, o an bize kısa bir süre gibi gelse de, aya ya da yıla vurulduğunda o kadar dev bir zaman ediyor ki, hesaplayınca siz bile şaşıracaksınız. Bu nedenle makyaj yaparken kendinize pratik yollar bulun. Mesela eyeliner için çizgiyi çirken ölüm kalım savaşı vermek yerine bir iple işinizi birkaç saniyede bitirin yada kalıcı makyaj uygulamalarına başvurun. Böylelikle buradan fazla kalan zamanı kendinize ayırabilir, çocuğunuz ile daha uzun ve keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Image

3.   Planlı Olun!

Mesela eşiniz ile iş bölümü yapın. Kimin, ne zaman ve neyi yapacağını önceden planlayın ki hem işleriniz sıkışmasın hem de siz hırpalanmayın. Eee tabii burada anlayışlı, yaptıklarınızı size zimmetli gibi görmeyecek bir eş gerekiyor, o konuda bir şey diyemeyeceğim en azından yemek, uyku, televizyon gibi vakitleri düzenlerseniz çocuğunuza günün hangi saatinde ne kadar vakit ayırabileceğinizi de görmüş olursunuz.

Image

4. Çocuklarınızı Unutmadık!

Eminim ki daha sabah uyanır uyanmaz “Tüm gün oğlumu/kızımı görmeden nasıl duracağım. Gün bitse de eve gitsem.” Diye düşünenlerden biri de sizsiniz. Buna da çözüm buldum. Diyelim ki kek yapıyorsunuz, şekerini, çırpmasını çocuğunuzun yapmasına izin verin. Kucağınıza alın ve birlikte yapın. Böylelikle hem birlikte zaman geçirmiş olursunuz hem de kek yapmak ya da her ne işiniz varsa onu çocuğunuzdan mahrum kalmadan gerçekleştirmiş olursunuz.

Image
0
1
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook