Cope Atmayin, Degerlendirin!

Çöpe atmayıp da değerlendireceğiniz o kadar şey var ki. Hadi posta gir de bak!

Posted  1,554 *** ***  4 Years

Günümüz insanı, her şeyi çöpe atmaya meraklı hale geldi. Eskisi gibi bir şeylere emek vermek, düzeltmeye çalışmak pek yaygın değil. Yaşlı bir teyzeye sormuşlar  “Amcayla bu kadar uzun süre kavgasız yaşamanızın nedeni ne?” teyze de demiş ki “Bizim zamanımızda bir şeyler bozulunca tamir edilirdi, çöpe atılmazdı.” İşte anlatmak istediğimin en net özeti bu. Teyze burada ilişkileri, gönül almayı kastetmiş ama ben daha çok eşyalar üzerinden gideceğim. Çünkü bir an durup düşününce ne kadar çok şeyi çöpe attığımızı, çöpe attıklarımızla neler yapabileceğimizi gördüm ve bunun sonucunda bildiğiniz hayrete düştüm. Hem bu anlatacaklarımdan sonra çöp atma derdiniz de azalacak:) Daha az çöp çıkacağı için daha az atmanız gerekecek. İşte burada yakaladım sizin zayıf noktanızı bence. Hadi devam o zaman :)

Atıklarla Yapılabilecek İlginç ve Faydalı Şeyler

Evde elimize geçen atıklar & çöpler ile yapılabilecek ilginç ve faydalı şeylerden 6 tanesi aşağıda!

1.    Ekşi Sütü Ayran Yapmak

Artık öyle sütüm ekşidi, bu artık kullanılmaz hemen çöpe atayım falan yok. Hepsini değerlendireceğiz, hepsini. Mesela ekşimiş sütünüzden ayran yapabilirsiniz. Sadece birkaç araştırma ile bunun püf noktalarını öğrenip, kendi ayranınızı evde kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca şunu bilmenizde de fayda var; ekşi sütlerin kreplerde ve bisküvilerde kullanılmasının herhangi bir sakınca yok, lezzetini etkilemez bile. Ancak bahsettiğimiz süt, pastörize süt tabii. Çiğ süt için bu geçerli değil.

Image

2.    Mumlarınızı Atmayın!

Bazen sır kokularının güzelliğine aldanıp onlarca mum alırız. E teknoloji çağındayız sürekli elektrik kullanıyoruz. Mum kullananımız çok azdır. Bu nedenle o aldığımız güzel kokulu mumlar, zamanla güzel atlara binip gidiyorlar. Biz de mumun kokusuzuna kalıyoruz:) Böyle durumlarda ne mi yapacağız? Mumlara baharat serpeceğiz. Ondan sonra bakın görün mum nasıl güzel ve keyif verici kokular yayıyor etrafa.

Image

3.   Kahve Telvelerine Dikkat!

Daha önce kahve telveleri ile yüzünüze peeling yapabileceğinizi söylemiştik, şimdi işi bambaşka bir boyut taşıyoruz. Kahve telvesi zamanla bozulur ya da kullanım tarihi geçer, bu kullanım tarihi geçen kahve telveleri ise içerisindeki bütün magnezyum, atom ve bunar gibi mineralleri ile birlikte çöpe atılır. Ama artık atılmayacağını ben size garanti ediyorum. Kahve telvelerinizi eğer atmak yerine gübre olarak kullanırsanız, o bahsettiğimiz mineraller ve daha niceleri doğrudan toprağa karışır. Bitkileriniz de resmen şaha kalkar.

Image

4.   Yumurta Kabuklarını Atmayın!

“Daha neler! Bunu Nasıl Kullanabilir ki?” diyenler. Hemen söyleyelim. Yumurta kabukları da en az kahve telvesi kadar faydalı bir gübre olabilir. Yani yumurta kabuklarınızı çöpe atmak yerine ufalayıp toprağa serperseniz çok daha kaliteli ve doyurucu bir toprağa sahip olabilirsiniz, bitkileriniz açısında tabii J

Image

5.   Tereyağı Kutusu!

Şimdi size adeta ilaç gibi gelecek bir bilgi vereceğim. Tereyağı bittikten sonra kabında bıraktığı o yağlı histen hepiniz mutlaka rahatsız olmuşsunuzdur. İşte o hissi azaltacak, başka açılardan da fayda sağlayacak bir yöntem! Biten tereyağlarınızın bulunduğu kaplardaki fazla yağı, bir pamuk yardımı ile alabilir, gıcırdayan kapılarınızı yağlamak için kullanabilirsiniz. Bu hem pamuğun yağlardaki hissi daha kolay gideriyor olması için avantajlı hem de o gıcırdama sesini daha fazla duymak zorunda olmadığınız için avantajlı!

Image

6.    Muz Kabukları ve Parlatıcı Güçleri!

Muz kabuklarının kayganlığından izlediğimiz film ve diziler sayesinde hepimiz haberdarızdır. Peki parlatıcı özelliğinden? Muz kabukları ile solmuş ve matlaşmış deri ayakkabılarınızı eskisinden çok daha parlak bir hale getirebilirsiniz. Üstelik bunun için muz ile ayakkabınızı silmenizden başka yapmanız gereken başka hiçbir şey yok!

Image

Your reaction?

0
LOL
0
LOVED
0
PURE
0
AW
0
FUNNY
0
BAD!
0
EEW
0
OMG!
0
ANGRY
0 Comments