Dantelli Televizyon Ozlemi
Dantelli Televizyon Ozlemi
***  1 year

Dantelli Televizyon Ozlemi

Nerede o dantelli televizyonlar diyenlere gelsin..

Image

     Nerde o eski televizyonlar? Kenarlarında ahşap malzeme olan, güç tuşuna basıldıktan sonra dakikalarca beklenen ve bu süreçte karıncalanma sesleri çıkaran, bozulsa kaldıramayacağımız kadar ağır, hatta o kadar çok hayatımızın içinden, ailemizden olmasına rağmen markasını hatırlayamadığımız bir televizyon. Küçüklüğümüzde evlerimize giren ilk televizyon buydu. Zaten o zamanların modasından mıdır nedir, eve girer girmez üzerine bir hoş geldin anlamında dantel serildi. Tabi o dönemlerde televizyona sahip olmak demek teknolojiyi en üst düzeyde bilmek demekti. Şimdiki kadar yobaz düşünceler ve yobaz hareketlerin olmadığı dönemlerdendi ve ailecek oturup büyük bir zevkle izlerdik. Fakat ne zaman dantel televizyonların üstünden kalktı, televizyonlar inceldi, hafifledi, işte o zaman yobazlaşma ve de ahlaki çöküşte artış meydana geldi. Belki şu an bunun bununla ne bağlantısı var ne alaka gibi düşüncelere girebilirsiniz. Ama televizyon dizilerini birazcık izlemeniz bu sorulara cevap bulmanıza yeterli olacaktır.

     Maçlar dışında televizyon karşısına pek oturmuşluğum yok artık. Kimi zaman komedi programlarını da izliyorum ama onlar da komik gelmiyor artık. Sadece argo ve cinsellik üzerinden ilerleyen komedi benim için komedi değil. Eski filmlere bakıyorum, Kemal Sunal, Şener Şen filmlerine mesela, küfür yok, sadece komedi. Yani televizyon karşısında çok duramıyorum artık. Klişe hikâyelere tahammülüm kalmadı. Öyle bir hal aldı ki hatta dizilerin ve filmlerin gidişatlarını kendim tahmin eder oldum. Sanki senaristle birlikte oturduk yazdık. Eğer hoşuma giden dizi olursa yine televizyon karşısında izlemek yerine telefondan izlemek benim tercihim.

     Televizyon izlememe sebeplerimin en başında tabi ki kalitesizlik geliyor. Ama yapımların kalitesiz oluşu yanı sıra, izlemek istediğim her şey İnternet üzerinde de bulunuyor. Telefondan izlemek küçük ekran bile olsa daha kaliteli geliyor. Çünkü istediğim yerde ve istediğim an izleyebiliyorum. Vakit benim için önemli olan kavramların başında geliyor. Reklamlardan da sıkıldım. Tamam İnternet üzerinde de reklamlar var ama beş on saniye sonra geçme şansı tanıyorlar. Televizyonda öyle mi? Kalitesiz yapımları, bir saat boyunca verilen aynı sahneyi izlemek hadi neyse, araya bir reklam sokuyor aman Allah'ım! Dizi normalde 1 saat ama reklamlar ile birlikte 2 saate çıkıyor. Gel de izle! Uzun yıllardır hakimiyet kurmuş olan geleneksel medya zamanla daha da azalacağından ve ona karşı olan ilgi biteceğinden dolayı televizyonlarda da azalmalar meydana gelecektir. İnsanlar artık televizyonun ne olduğu anladı. Sadece zaman geçirmek için izlenen bir şey haline geldi ve kimse artık dizilere ne olacak merak bile etmiyor. Çünkü sonu çok kolay tahmin edilebiliyor. Teknoloji zirvesinde iken birden ayaklar altına düştü televizyon. Bakın ünlü oyunculara artık televizyonda değil İnternet platformlarında dizilerde başrol oluyorlar. Çünkü akıllıca olan bu. Şimdiye değil geleceğe odaklanıyorlar.

    Nerede o Cennet Mahallesi çekirdeği yiyip yiyip kabuğunu yere tüküren Pembe. Nerede o Selena, Sihirli Annem… Ferhatlar, küpekler, ezikler… Hiçbiri kalmadı artık. Artık her şey klişe. Fakir kız zengin oğlan aşk yaşar. Araları bozulur, barışırlar. Hadi bunu geçtim, insanlar resmen 20 bölüm başroldeki çift öpüşsün diye bekledi durdu. Ya anlıyor musunuz gidişatı, içinde bulunulan saçma durumu? Anlamıyorsanız siz izlemeye devam edin tabi.

1
1
1
1
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook