Dogal Tereyagi Nasil Anlasilir?
Dogal Tereyagi Nasil Anlasilir?
Sports ***  1 year

Dogal Tereyagi Nasil Anlasilir?

Tereyağ severlere müjde! İşte, gerçek tereyağını anlamanın yolları!

Tereyağı, Türk mutfağının olmazsa olmaz lezzetlerinden biridir. Kahvaltı sofralarının kamberi, balın can kardeşi, yemeklerin olmazsa olmazı tereyağı, birçok yemek yapımında da kullanılır. Mesela pirinç pilavı, Türk mutfağında neredeyse her akşam yer alan bir lezzettir, pirinç pilavına lezzet katan, onu her lezzetle uyumlu hale getirense, şüphesiz tereyağıdır. Yani pirinç pilavını tereyağı ve tereyağsız denerseniz, aradaki lezzet farkını bizzat kendiniz de anlamış olursunuz. Buna ek tereyağı, belirttiğim gibi kahvaltı sofralarının da olmazsa olmazıdır. Mesela sıcacık ekmeğe sürülen reçel, tereyağı ile lezzet kazanır. Öyle bir anlattım ki, sanırım hepimizin gidip ekmeğe tereyağı süresi geldi :)

Gelelim konuyu asıl ele alış nedenime.." Tamam, tereyağı sofralarımızın olmazsa olmazı" ama aynı gramda olan tereyağlarına arada onlarca lira olan fark konması mantıklı mı? Yani sonuçta ikisi de tereyağı, yapılış yöntemleri de içerdikleri de aynı değil mi? Değil işte. Bazen tereyağı diye bambaşka şeyler tüketiyoruz farkında bile olmuyoruz. Aradaki o uçurum derecesindeki fiyat farkı da bundan. Peki bunu nasıl anlayacağız? Yani tükettiğimiz tereyağı mı başka bir şey mi nasıl bilebiliriz? Gelin birlikte öğrenelim.

Hakiki Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Hakiki yani gerçek tereyağını benim sayemde artık anlayabileceksiniz, ee 1 kilo alıp hediye edersiniz artıkın :)

1. İçindekiler Kısmına Bakılarak

İçindekiler kısmı bizim için oldukça önemli bir yol göstericidir. Mesela doğal, hakiki bir tereyağı sadece süt ve kremadan yapılır. Yani içerisinde başka renklendirici ya da diğer katkı maddeleri barındırmaz. Eğer tereyağı diye aldığınız ürünün içerisinde özellikle bitkisel yağlar bulunuyorsa, tereyağı diye aldığınız ürün muhtemelen margarindir. Yani siz margarinden kaçıp tereyağı görünümlü margarine yakalanmışsınızdır bile. Bu yüzden içindekiler kısmına bakmadan tereyağı almayın derim.

Image

2.     Fiyat!

Şunu her zaman söylerim bir ürünün uygun fiyatlı olması, onun hesaplı olduğu ve size fayda elde ettirdiğini anlamına her zaman gelmeyebilir. Yani siz fiyatı uygun diye aldığınız bir üründen, fiyatı yüksek olan ürüne oranla çok daha fazla zarar edebilirsiniz. Tereyağı da aynen böyledir. Siz tuttunuz uygun fiyatlı bir tereyağı aldınız, sonra içindekilerden anladınız ki aslında o margarinmiş. E direkt gidip margarin alsaymışsınız daha karlı olurmuş J Bu nedenle tereyağı maliyetli ve değerli bir üründür, belirli bir fiyatın altında olan tereyağımsı şeyleri satın almayın J

Image

3.     Renk!

Hakiki tereyağının kendine has bir rengi vardır. Yani tereyağı dendiği zaman her ne kadar akıllara altın sarısına yakın bir renk gelse de işin aslı pek de öyle değildir. Hakiki tereyağının rengi ne tam sarıdır ne de beyaz.

Image

4.   Doğal Tereyağının Yapışkan Bir Özelliği Yoktur

Eğe aldığınız tereyağı, ambalajına aşırı derecede yapışıyorsa, bıçakta da aynı şekilde kalıyorsa muhtemelen gerçek tereyağı değildir. Çünkü gerçek tereyağı, ne ambalajına ne de bıçağa öyle sıkı sıkıya yapışmaz.

Image

5. Kullanım Ömrü ve Tarihi

Tereyağının belirli bir ömrü ve kullanım tarihi vardır. Bu tarih, kilo ile satılanlarda 10 gün, metal içerisindekilerde 3 ay kadardır. Kullanım ömrüne baktığınızda bundan daha uzun süreler gördüğünüz tereyağlarının içerisinde muhtemelen koruyu kimyasallar vardır. Bunun bilincinde olmalısınız.

Image

6.   Erime süresine dikkat!

Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum, şuan ki tereyağları dolaptan çıkarmaya gelmiyor. Dolaptan çıkarılan tereyağları hemen erimeye başlıyor. Aslında bu büyük bir soru ve sorundur. Çünkü hakiki tereyağının öyle kolay erimek gibi bir özelliği yoktur. Hakiki tereyağının erime süresi, etrafta satılan ve hakiki olmayan tereyağlarına oranla oldukça fazladır.

Bunları okuduktan “Bu kadar şeye dikkat edeceğime tereyağı almam daha iyi yahu!” diyenleriniz olsa da ben bunların hepsinin önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü her şeyden önce tereyağı adı altında satılan ve aslında tereyağı ile hiçbir alakası olmayan o ürünler sağlığa oldukça zararlı.

Image
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook