Dugun Hazirligi Doneminde Yapilmamasi Gereken Hatalar
Dugun Hazirligi Doneminde Yapilmamasi Gereken Hatalar
Newspapers ***  1 year

Dugun Hazirligi Doneminde Yapilmamasi Gereken Hatalar

Düğününüze az bir zaman kaldıysa işte yapmamanız gereken hataları da söylemeden geçemedik!

Düğün hazırlıkları sürecinde yapılan ilk aşama tabi ki düğün davetiyesi dağıtım sürecidir. Kaç kişinin katılım göstereceği, şehir dışından kimler gelecek, konaklama nasıl gerçekleşir, yemek ikramı nasıl olacak, ne ikram edilecek vs. sayılara göre salon arayışı vs. yapılacaktır. Kısacası davetli listesinin düzenli ve kesin olarak düzenlenmesi, ayarlanması özellikle düğün mekanı belirleme işlemlerini kolaylaştıracaktır. Ayrıca önemli bir gün ve süreç olan düğün için ne kadar bütçe ayıracağınıza da karar verecek ve ona göre para ayarlaması ve düzenlemesi yapacaksınız. Bütün bu nedenlerle de düğün hazırlıklarına başladığınız zaman ilk iş liste hazırlamak olsun. Liste hazırlama işlemi tabi ki gelin ve damadın bir arada yapması gereken bir şeydir. İki tarafın birlikte hazırlaması da düğün hazırlığının daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Şimdi bu süreçte dikkat edilmesi gereken ve hata yapılmaması gereken konulardan bahsedelim.

Tüm Organizasyonu Tek Başına Planlamak

    Düğün hazırlıklarının en dikkat edilmesi gereken kısmı planlama işleridir. Her şeyin tek bir taraf tarafından planlanması demek hatalara davetiye demektir. Düğünlerde sayıca çok fazla kişi katılmaktadır ve damat ve gelinin bir arada planlar yapması demek ortaya başarılı organizasyon çıkmasını sağlamaktadır. Ayrıca gelin ve damada yardımcı olmak amacıyla çevresindeki insanların da yardımcı olması süreci kolaylaştıracaktır. Bu süreçlerde ekip halinde işler yapmak daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

    Düğün hazırlıkları süreci önemli bir süreç olduğu için bu alanlar üzerinde işler yapan, organizasyon düzenlemesi yapan firmalar tarafından yardımlar istemekte fayda var. Düğün kalitesi artar ve her şey planlı ve programlı olarak ilerlemektedir.

Image

Düğün Alışverişi

    Düğün hazırlıkları sürecinin bir diğer önemli aşaması da alışveriş aşamasıdır. Ailecek yapılan alışverişler daha düzenli ve programlı olmaktadır. Giyim başta olmak üzere bütün ev tekstili düğün alışveriş listesindedir. Takılar da alışveriş listelerinde bulunur ve her biri için belirli bütçe planlaması yapılır. Düğün alışverişi listesinin 4-5 ay önceden yapılması süreci eksiksiz ilerletir. Belki zamanla akla yeni şeyler gelecektir ve bütün bunlar zamanla tamamlanır, eksiksiz liste ortaya çıkar. Düğün alışverişinin son günlere bırakılması büyük bir sorun teşkil edecektir.

Image

Bütçeden Şaşmak

Bütçe bir düğün için en önemli olan unsurlardan birisidir. Maliyet konusunda dikkatsiz davranmak hatalara sebep olabilir ve maddi anlamda zora sokabilir. Ayağını yorganına göre uzatmak kavramı düğünler için çok önemli olan bir süreçtir. Bu nedenle önce bütün ihtiyaçlar listelenmeli ve onun ardından bir bütçe çıkarmak gereklidir. Eğer bütçe doğru ayarlanmaz ve gereksiz masraflar ortaya çıkarsa evlenecek olan çift zorluk çekebilir. Düğün davetiyesinden düğün fotoğraflarına kadar her biri birer masraftır ve her biri bütçeye dahil edilmelidir. Bunun daha makyajı, saçı, kıyafeti var. Ohoo… Anlayacağınız türlü türlü masraf var. Ne kadar bütçe kontrolü yaparsanız o kadar iyi olacak.

Image

Stres

    Düğün hazırlığı süreci evet dikkatli olunması gereken ve gerçekten de uğraştırıcı bir süreçtir. Bu süreçte tabi ki stres yapılacaktır. Ancak bu stres faktörü kontrol altında tutulmalıdır. Aksi takdirde gereksiz stres sebebiyle daha fazla ve saçma hatalar yapabilirsiniz. Ne kadar sakin olursanız aslında o kadar az detay atlarsınız. Detaylar düğünün en önemli kısmıdır aslında. Küçük detaylar büyük sorunlar getirmektedir. Bu nedenle de gereksiz stresten kaçınmalısınız. Gereksiz stres yapmak demek hatalara davetiye demektir. Bu nedenle de sakinliğinizi korumayı öğrenmelisiniz ki düğün hazırlığı gibi önemli olan bir süreçte hataları en aza indirin hatta hata yapmaktan tamamen kaçının.

Image
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook