Dusunuldugunden Cok Daha Buyuk Olan Sasirtici Seyler!
Dusunuldugunden Cok Daha Buyuk Olan Sasirtici Seyler!
***  3 Years

Dusunuldugunden Cok Daha Buyuk Olan Sasirtici Seyler!

Düşünüldüğünden çok daha büyük olan şaşırtıcı şeyler nelermiş bakalım!

Bazı şeyleri, ister hayvan olsun ister ağaç ister sayı, kendi zihnimizde canlandırır öyle boyutlandırırız. O şey artık he neyse bizim zihnimizde sadece canlandırdığımız kadarıyla kalır. Mesela “Dünyanın en büyük ağacı!” diye atılmış bir manşet gördüğümüzde aklımıza görmüş olduğumuz en büyük ağaç gelir ve onu da kesinlikle o boyutlardaymış gibi düşünürüz. Aslında öyle olmadığını anladığımızda da o küçük dilimizi yutarız. Ben de bu içerikte size adeta dilinizi yutturacak fotoğraflar derledim. Görünce diyeceksiniz ki “Ben zihnimde canlandırdığım neymiş ki bunun yanında?” Üstelik biz insanların yer yüzüne ne kadar küçük kaldığını ve aslında ne kadar önemsiz olduğunu yine bu içerik ile anlayacak, farkına varacaksınız. O zaman her fotoğrafta yeniden şaşırıp “Vay canına!” demelere doymak için aşağıya devam edin J

1. Geyik!

Geyik dendiğinde aklınızda nasıl bir şey canlanıyor? Aşağı yukarı bir inek boyutunda, ama asla daha büyük değil, ve kocaman boynuzları olan bir hayvan değil mi? Tamam boynuz kısmında haklısınız ancak boyu öyle değil. Yani öyle düşündüğünüz kadar küçük bir canlı değil geyik. İşte otoparkta dolaşan bir geyik! Sadece bacak boyu bile bir araba yüksekliğinde :)

Image

2. Tuzlu Su Timsahı

Timsahlar genellikle çizgi dizilerden ya da bazı dizi ve filmlerden gördüğümüz canlılar. Eğer belgesel izleyenler varsa o da bir ihtimal tabii. Peki tuzlu su timsahları? Böyle çok küçük olmayan ama çok da büyük olmayan, en fazla insan bacağı büyüklüğünde bir canlı düşündünüz değil mi? Yanılıyorsunuz. O ürkütücü canlılar, tuzlu su timsahı olduklarında çok daha ürkütücü oluyorlar, çünkü boyutları korkutucu derecede büyük :)

Eminim fotoğrafı görünce bile ürkenler olacaktır. Ben baktıkça ürküyorum en azından J Çünkü sanki tek seferde bizi yutabilirmiş gibi duruyor. Şu boyuta baksanıza!

Image

3. Meşhur Titanik Gemisi

Titanik gemisi, döneminin en büyük gemisiydi. Öyle ki şimdi bile titanik dendiğinde aklına devasa boyutlarda bir gemi gelen birçok kişi vardır. Ama maalesef öyle değil :) titanik sadece kendi zamanının en büyüğüymüş. Şimdi normal ve modern herhangi bir yolcu gemisi bile ya titanikle aynı boyda ya da ondan çok daha büyük. Okyanus aşırı yolculuk yapan devasa gemileri siz düşünün :)  Öndeki titanik gemisi :)

Image

4. Trafik Lambaları

“Yok artık, shoptur bu!” diyen arkadaşlar olacaktır. Hemen siper alın! Çünkü günlük hayatta sürekli karşılaştığımız ve çok daha küçük boyutlarda olduğunu düşündüğümüz trafik lambalarının boyutunu görünce hepiniz şok olacaksınız. E gelsin o zaman.

Image

5. Bebek Ayı!

Başında “bebek” olduğu için hepimizin aklına muhtemelen küçükken sahip olduğu o peluş ayı boyutunda bir şeyler gelecektir ama işin aslı hiç de öyle değil. Hayallerinizi suya düşürecek bir fotoğraf geliyor. İşte bebek ayı!

Image

6. Sayılar!

Milyon ve milyar diye isimlendirilen sayıları duyunca aklınızda ne canlanıyor? Yani sizce bunların arasındaki fark somut bir örneğe dökülebilseydi nasıl olurdu? Çünkü böyle okuyunca insan şey diyor “Bir milyon ile bir milyar arasında en fazla ne olabilir ki?” Bu sefer bir fotoğrafla değil de bir örnekle anlatmak istiyorum. Milyon ve milyarı zaman kavramı ile açıklamak gerekirse 1 milyon saniye yaklaşık olarak 11 güne tekamül etmektedir. 1 milyar ise 31.5 yıla! Yani o önemsiz fark saniyeye döküldüğünde ortaya böyle büyük bir uçurum çıkıyor.

Image

7. At Akciğeri

Hiç düşündünüz mü o atlar onca zaman durmadan nasıl koşabiliyor? Ben mesela beş dakika yokuş çıksam susamış köpek yavruları gibi dilim dışarıda yürümeye başlıyorum nefes alamadığım için. O hayvan onca zaman nasıl koşabiliyor? Tabii ki devasa akciğerleri sayesinde. İşte bir at akciğeri!

Image
0
0
0
0
0
1
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook