Elektrik Faturasini Dusurme Yollari
Elektrik Faturasini Dusurme Yollari
Weather ***  2 Years

Elektrik Faturasini Dusurme Yollari

Zamlar yine kapıda! İşte, elektrik faturasını düşürmenin yolları!

Teknolojinin git gide ilerlediği bilindik bir gerçektir. Öyle ki, artık günümüzde aktif olarak kullandığımız her şey teknolojiktir ve elektriğe bağlı çalışmaktadır. Mesela siz hiç hala tüm kıyafetlerini elde yıkayan insanlar gördünüz mü? Ya da hiçbir engel ve sorun olmadığı halde bulaşıklarını elde yıkayan insanlar? Peki hala karpuzu soğuk tutmak için buz dolabı yerine soğuk bir yer ya da dere arama adeti kaldı mı? Kalmadı. Bunların her biri artık teknolojik aletleri ile halledilebiliyor. Yani çamaşırı çamaşır makineleri, bulaşığı bulaşık makineleri, eşyaları soğutmak ve kullanım ömürlerini uzatmak için de buzdolapları hemen her evde aktif olarak kullanılıyor. Peki bunların hepsi ne ile çalışıyor? Tabii ki elektrik ile. E hal böyle olunca ne ortaya çıkıyor? Boyumuzu aşan elektrik faturası! Hepimizin illallah ettiği bir durum bu, farkındayım. Ben de bu faturaları nasıl bir miktar da olsa azaltabiliriz bunu araştırdım ve bulduklarımı sizler için derledim. Peki, daha az bir elektrik faturası için ne yapılmalı? İşte, detaylar!

1. Gereksizse Söndür

Bu, hepimizin bildiği ve yapması gereken bir işlem. Eğer bir odada oturmuyor iseniz, oranın ışığını kapatın. Eğer televizyon izliyor ve ışık gerektiren bir iş yapmıyorsanız, bulunduğunuz odanın ışığını bile söndürebilirsiniz. Bunun size maddi faydasını ise şöyle açıklayayım. Normal 100 wattlık ampulün günde ortalama olarak 2 saat yandığını farz edelim, bu ortalama iki saatlik yanma, faturayı 3 lira civarında yükseltiyor. Bunun gereksiz yanma süresi ne kadar artarsa, faturaya yansıması da o kadar aratacaktır haliyle.

Image

2. Kullanılmayan Elektronik Aletlerin Fişini Çekin

Kabul, kullanılmayan bir elektronik alet çok elektrik yakmıyor. Ancak bunların sayısı artınca elektrik faturasına olan etkileri de artıyor. Bu nedenle örneğin televizyonunuz kapalı ise fişini çekin. Hem bunu alışkanlık haline getirmek, sizi olası birçok problemden koruyacaktır.

Image

3. Duşta Uzun Süre Kalmayın

“Elektrik faturası ile duş süresi ne alaka biraz abartmıyor musunuz?” diyenler devamını okuyup öyle karar versinler. Duşta kaldığınız sürede, ister şofben kullanın isterseniz doğal gaz, suyun ısınması için elektriğe ihtiyacınız olacaktır. Buna ek duşta kalındığı sürelerde lamba da sürekli olarak açık duracaktır. Bu iki ve 3 faktör bir araya geldiğinde özellikle de kış aylarında sırf duş almaya bağlı olarak 15 liraya yakın bir elektrik faturası artışı görülmesi gayet öngörülebilir ve normaldir.

Image

4. Gereksiz Su Harcamayın

Tamam ben de şansımı biraz zorluyorum, kabul :) elektrik faturası altında sürekli sudan bahsetmek de biraz şans zorlamak çünkü :) Ancak şöyle düşünün, o suyu ısıtmak için, özellikle de doğal gaz kullananlardan bahsediyorum, yoğun bir elektrik harcaması yapılıyor. Yani o su, yine elektrik ile ısınıyor. E siz dişlerinizi fırçalarken, bulaşık yıkarken suyu açık bıraktığınızda da hem su faturanız hem de elektrik faturanız çok daha fazla geliyor.

Image

5. Ütü!

Mesela ütü yaparken de elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Örneğin ütü masanızın süngerinin altına ısı geçirgenliği olan bir malzeme eklerseniz, hem masanız hem de ütünüz sıcak olduğu için eşyalarınız çok daha çabuk ütülenecektir. Buna ek, diyelim ki bir küçük parçanız tek kaldı ütülenecek, Bunu ütülemeye başlamadan ütünüzün fişini çekebilirsiniz. Çünkü siz o parçayı bitirene kadar ütünüz zaten sıcak kalmaya devam edecektir. Yani ütünün fişini erken çekerek bile elektrik faturalarınızda oldukça ciddi bir düşme olmasını sağlayabilirsiniz. Burada bahsettiğimiz seçeneklerin her biri 3, 5, 15 lira civarında indirim sağlayan şeyler. Böyle düşünüldüğünde “Ya 2 lira için kendime neden bu kadar zahmet vereyim ki?” diyebilirsiniz. Ancak hepsi bir araya geldiğinde ne kadar ciddi oranlar ortaya çıkıyor, bunu görünce kendiniz de şaşıracaksınız.

Image
1
1
0
1
1
0
1
1
1
0 Comments

Follow Us on Facebook