Evliligin Bitmesine Neden Olan Durumlar
Evliligin Bitmesine Neden Olan Durumlar
Newspapers ***  2 Years

Evliligin Bitmesine Neden Olan Durumlar

Bir evlilik neden biter sorusuna yanıt aradık, sizce bulmuş muyuz?

Image

Evlilik, hemen hemen her insanın kendi isteği ile gerçekleştirdiği ya da kendi isteği ile gerçekleştirmesi gereken bir olgudur. Özüne bakıldığında evlilik oldukça güzel bir olaydır. Mesela sevgililik döneminde görüşememekten şikayet ettiğiniz, her halini merak ettiğiniz o insan artık yanınızdadır. Her ne kadar iş gibi sorumluluklar gün içerisinde ayrı düşürse de akşam eve döndüğünüzde orda olacaktır. Üstelik onunla beraber uyuyabilecek, merak ettiğiniz her halini de yine bu şekilde görebileceğiniz bir olaydır evlilik. Ancak bazı durumlarda evlilikler sona ermektedir. Yani madem bu kadar güzel bir şey evlilik, insanlar neden o kadar çok sevdiği kişiler ile aynı evde kalmayı beceremiyor? Ben bunu çok merak ettim, araştırdım, sonuçlarını da sizler için derledim. Gelin birlikte inceleyelim.

Evlilikler Neden Biter?

Ben bunun üzerine araştırma yaptığımda kültürlerin farklı olması, mezheplerin farklı olması yok bilmem işte ırkların farklı olması gibi durumlar gördüm. Ben şu konuda fikrimi şöyle belirteyim hepimiz farklılıklarımız ile bir bütünüz. Zaten evlenen insanlar eğer kendi rızaları ile evlendilerse bunların hepsini bilerek evleniyorlar. Evliliği bitiren de özünde bunlar değil, “Hele bir nikahı basayım nasılsa kendi düşünceme getiririm.” Düşüncesi kesinlikle. Ya karşındaki de öyle düşünüyorsa ne olacak? İnsanları olduğu gibi kabul edin ya da hiç etmeyin. Tüm mesele bu bence. Yani sevdiğiniz kişiyi değiştirmek gerçekten çok yanlış. Hayır ben işte şu huyu yüzünden onunla yapamam değişsin diyeceğinize (eğer bu genel anlamda kötü bir huy değilse tabi) gidin o huyun olmadığı birini bulun ki sorun yaşamayın değil mi?

Bilinçsiz evlilikler ve ani verilen evlilik kararları da insanların boşanmalarının bir diğer nedeni. Ben bu yüzden bilinçsiz bir şekilde yapılan erken yaş evliliğinin de çok geçmiş yaş (buna kim karar veriyorsa) evliliğinin de yapılmasını doğru bulmuyorum. Neden mi? Erken yaş evlilikleri genelde birbirini tam anlamı ile tanımayan, sadece toz pembe huylarını gören kişiler arasında gerçekleşiyor, geç yaş evlilikleri ise o zamana kadar tek kişilik yaşamaya alışmış ama bir yandan da “Biri olsun artık be!” diyen kişiler tarafından gerçekleştiriliyor. Bu nedenle ikisi de oldukça yanlış evlilikler. Ha bu yaşlarda olup gayet bilinçli bir şekilde evlenen kişiler var mı? Kesinlikle var, onlara saygı duyulması gerektiği de inkar edilemez bir gerçek.

Evli çiftlerin birebir aileleri ile yaşaması da evliliği bitiren bir diğer unsurdur. Ha evliliğin daha kolay oturmasını sağladığı zamanlar da kesinlikle vardır ancak büyük bir kısmı söylediğimiz gibidir. Bu demek değildir ki ailelerinizi bırakın en önemli ikinizsiniz falan. Kesinlikle öyle demiyorum. Yani mesela aynı apartmanda yaşayın, gündüz birlikte olun ama gece kendi evinize geçin. Misafirlerinizi kendi evinizde ağırlayın. Bunların yapın ki o aynı evde yaşamanın verdiği rahatlığı yaşayıp “Açtım ağzımı yumdum gözümü vallahi!” demeyin. Saygı her zaman önemlidir.

Evliliği bitiren en yaygın sebep de bence aşırı kıskançlıktır. Unutmayın o parmağınıza taktığınız yüzük, tasma değil. Hem birini bir şeyden ne kadar alıkoymaya çalışırsanız ona onu o kadar tatlı gösterirsiniz. Birbirinize, eşinize güvenin. Evliliği kurtaran, sorunsuz ilerlemesini sağlayan tek şey güvendir. İnanın sevmediğiniz birine bile güven duyabilirsiniz ama güvenmediğiniz birini sevemezsiniz. Sevdim sanırsınız. Bu yüzden güvensizliğin, şüphenin sizi yiyip bitirmesine izin vermeyin. Yahu aklınıza bir şey mi takıldı? Gidip sorun. Ama şimdi bunu da tipik 5N1K sorularına çevirip yine hesap sormaya kalkışmayın sakın, zira o da evliliğin bitmesine sebep olan unsurlardan sadece birisi :))

1
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook