Goz Kaymasi
Goz Kaymasi
Regional News ***  2 Years

Goz Kaymasi

Göz kaymasi nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir? İşte, bu soruların yanıtları..

    Göz kayması, gözlerden birinin ya da her ikisinin birden normal hizadan çıkıp, iki gözün birbirinden bağımsız olarak hareket etmesi anlamına gelir. Göz kayması denilen problemin bir diğer adı da hepimizin bildiği şaşılıktır. Gözlerde kayma problemi sürekli olarak olabildiği gibi ara ara da nüksedebilmektedir. Göz kayması problemi her yaştan insanda görülebilen bir problemdir. Bu probleme sahip olan kişilerde baş ağrıları, gözlerde yorgunluk, çift ya da bulanık görme ya da okuma güçlüğü gibi problemler meydana gelebilir. Göz kayması probleminin nedeni eğer gözlerde bulunan bozukluk ise bu problem ameliyat ile tedavi edilebilmektedir.

Göz Kayması Nedenleri

    Gözlerimizin her birinde toplam 6 tane kas bulunmaktadır. Bu kaslar, gözlerimizi hareket ettirmemizi sağlamaktadır. Kimisi ileri geri kimisi ise sağa sola hareket ettirmeye yaramaktadır. Eğer göz kasları dengesiz, uyumsuz ve birbiriyle bağımsız olarak hareket ettiği zaman şaşılık ortaya çıkmaktadır. Şimdi göz kaymasının nedenlerine bakalım.

Image

1. Genetik

    Gözlerde kayma probleminin en temel nedeni aslında genetik nedenlerdir. Yani demem o ki annede ya da babada var olan bir şaşılık çocuğa geçebilir. Aslında sadece anne ya da babalar değil, onların da anne ve babalarında varsa geçebilir. Bu gibi durumlarda şaşılık görülebilmektedir. Eğer genetik olarak nüksederse bebekte meydana gelen şaşılık doğuştan olabilir. Ama doğar doğmaz değil de altı aylık bir periyot sonrası kendini belli eder şaşılık. Bu şaşılıklarda gözler genelde buruna doğru yani içe doğru kayar.

2. Optik Kırılmalar

Miyop ve hipermetrop gibi uzağı ya da yakını görememe problemlerinde ve de bulanık görme problemlerinde yani kısaca optik kırılma problemlerinde şaşılığın nedenine yine optik kırılma sorunu adı verilir. Bu problem gözlerde odaklanma sorununa sebep olur. Odaklanma problemine sahip kişiler de şaşılık yaşayabilirler. Optik kırılma sorununa bağlı olarak meydana gelen şaşılıklar genellikle hipermetrop hastalarında ortaya çıkmaktadır.

    Bu iki neden dışında göz kaymasına sebep olacak başka nedenler de mevcuttur. Down sendromu, apert sendromu, göz ve göz kası hastalıkları, şiddetli ateş, travmatik olan beyin yaralanmaları, yüksek tansiyon, kabuklu deniz hayvanlarından zehirlenme, bebek olunan dönemlerde göz bölgelerindeki gül lekeleri, doğumsal kızamık, beyin içinde su toplanması, beyin felci, beyin yaralanmaları, gözlük takılması gereken durumlarda gözlük kullanmamak, erken doğum, şeker hastalığı, gıdalardan zehirlenme ve beyin yaralanmaları da şaşılık sebepleri arasında sayılabilir.

Göz Kayması Nasıl Geçer?

     Göz kayması yani şaşılık problemi belirli yöntemlerle düzeltilebilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

  • Göz Bandı Kullanımı

    Göz bandı kullanmak, şaşılık tedavisinde kullanılan en etkili ve en yaygın olan yöntemdir. Özelikle çocuklarda var olan şaşılığı yenmek için kullanılır ve başarılı sonuçlar elde edilir. Göz bandı kullanımı size doktor ya da eczane tarafından anlatılacaktır ancak zaten yazıyı okuyorsunuz ve ben de söyleyebilirim. Eğer gözlerde şaşılık tek gözdeyse, kayma olmayan göze göz bandı takılır. Normal olan göze takılan bant ile şaşı olan göz çalışması kuvvet kazandırır ve böylece çalışma güçlüğü de kazanır. Böyle böyle göz tembellikten kurtulması hedeflenir. Fakat göz bandı kesin bir tedavi gibi görülmesin. Nadir olarak göz kaymasını uzatabilir de.

  • Gözlük Kullanımı

    Göz kayması nedenlerinden birisi de gözlerde kırılma problemleridir. Bu durumda en kolay tedavi yöntemi, gözünde kırılma problemi bulunan hastanın gözlük kullanmasıdır. Göz bozukluğu sebebiyle meydana gelen göz kayması problemlerinin hemen hemen yarısı gözlük kullanımı ile geçirilebilirken yarısı da geçirilememektir. Diğer durumlarda ise ameliyat gerekir.

  • Ameliyat

    Göz kayması probleminin en kesin çözümü ameliyattır. Ameliyat ile göz kaslarında problem olan yerler düzeltilir ve beyin kas ve koordinasyonu yeniden sağlanmaktadır.

Image
1
1
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook