News
11, Nov 2019 06:25 AM
News
12, Dec 2018 06:49 PM
News
12, Dec 2019 06:23 PM
News
11, Nov 2019 08:08 AM

Hafizayi Gelistirme Yollari

Hafızam pek iyi diyenlere gelsin bu post! İşte, hafızayı geliştirme yolları!

Yayına alma  392 kez görüldü güncelleme 12 ay önce
Image

Eskiden, unutkanlık sadece yaşın getirdiği bir sonuç olarak görülürdü. Ki o zamanlar öyleydi de zaten. Yani sadece belirli bir yaşı geçtikten sonra insan hafızasının zayıflayabileceği ve unutkanlık sorunu ile karşı karşıya kalacağı düşünülürdü ancak günümüzde pek de öyle değil. Artık neden olarak insanların sürekli bir koşturma içerisinde olması mı dersiniz, ilişkilerin ve dolayısı ile konuşmaların zayıflaması mı ya da hava kirliliği mi bilemem. Mutlaka hepsinin biraz etkisi vardır zaten. Bunların getirdiği sonuç ise insan yaşından daha çabuk yaşlanan zihinler ne yazık ki. Öyle ki bazen konuşurken bile ne dediğimizi unutur hale geldik. Peki yok mu bunun çaresi? Vallahi imkanınız varsa şehir hayatından koşarak uzaklaşmak derim. Olmayanlar ya da olsa bile bunu tercih etmeyecek olanlar için ise önerilerim aşağıda :)

1. Spor yapmak

Yapılan bilimsel araştırmalar şunu ortaya çıkarmış ki; spor ve çeşitli aktivitelerin yapılması, beyin hücrelerine de iyi geliyormuş. “Şimdi bilimsel araştırmaları bir kenara bırak da işin özü neymiş onu anlatıver bize.” Diyenler için söyle söyleyeyim. Hani spor yaptığınızda ya da en basitinden bir yürüyüş yaptığınızda kendinizi her zamankinden çok daha dinç hissediyorsunuz ya, bu zihninizi de aynı şekilde daha dinç bir hale getiriyor. Bu nedenle spor yapmanın zihni güçlendirdiği inkar edilemez bir gerçek.

2. Farklı Şeyler Denemek

Farklı şeyler denemek, alışkanlıkların dışına çıkmak da zihni olumlu etkileyen bir diğer durumdur. Mesela yeni bir müzik aleti çalmak için kurslara gittiğinizi ve öğrenmeye yönelik çaba gösterdiğinizi varsayalım. Bu, zihninizi sürekli olarak öğrenmeye açık hale getiriyor. Yani örneğin gitar çalmayı öğrenmek için sürekli kendinizi zorlamanız ve öğrenmeye açık bir hale getirmeniz, zihninizi daha aktif bir hale getiriyor bu da unutkanlığa “Güle güle!” demenizi sağlıyor.

3. 8 Saat Uyku Şart!

Uyku, dinlenmemiz ve arınmamız için önümüzdeki en büyük şanstır. Günde 8 saat kadar uyumak da gereklidir. Neden mi? Günde 8 saat uyuduğunuzda, hem zihinsel olarak hem de fiziksel olarak dinlenmiş olursunuz. Bu da sizi fiziksel olarak dinç, zihinsel olarak da daha aktif bir hale getirir. Ancak tutup öyle sabaha karşı uyuyayım da günü uyuyarak geçireyim falan demek yok! Ramazanda orucu uykuya tutturur gibi tüm sene öyle uyumanın faydası yok, zararı çok :)

4. Her Zaman Düzenli Olun!

“Tamam iyi hoş, buraya kadar geldik. Ama düzen ne alaka şimdi?” diyenler hemen açıklayayım. Düzenli olmak, zamanla yapacağınız işlerin aklınızda yer edinmesini sağlar. Mesela her gün saat 6’da ilaç içmek zorunda olsanız bir süre sonra ne alarm kurmanıza ne de birinin sizi uyarmasına ihtiyacınız kalmaz. Zihniniz onu ezberler. Yani bir düzeninize olursa, mesela neyi ne zaman yapacağınız, günün hangi saatinde boş olacağınız kimle ne zaman görüşebileceğiniz gibi konular hep bir düzen içerisinde olursa zihniniz ne zaman ne yapmanız gerektiğini sürekli olarak düşünür. Bu da zihninizin aktif olmasını sağlar.

5. Bulmaca Çözün!

Bu herkesçe bilinen bir şeydir. Bulmaca çözmek, zihni yoracak sorular üzerine kafa yormak zihin açısından oldukça faydalıdır. Bulmaca çözerken zihin sürekli olarak aktiftir. Yeni bir şey öğrenmeye, öğrendiğini hatırlamaya çalışan zihin, bulmaca çözerken adeta spor salona gitmiş insan gibi egzersiz yapmış olur. Bu nedenle bulmaca çözmek oldukça önemlidir. Hatta eğer ilginiz varsa sürekli olarak matematik soruları bile çözebilirsiniz. “Ben okul zamanındayken bile çözmezdim şimdi nasıl çözeyim?” diyenler, inanmazsınız ama bunu hobi edinen varJ


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER

0
LOL
0
LOVED
0
PURE
0
AW
0
FUNNY
0
BAD!
0
EEW
0
OMG!
0
ANGRY
0 SDL94 ÜYELERİ NE DİYOR?