Iliskide Huzur Neden Saglanamaz?
Iliskide Huzur Neden Saglanamaz?
Newspapers ***  2 Years

Iliskide Huzur Neden Saglanamaz?

İlişkilerimizde huzuru sağlayamama sebeplerimiz sizce neler? İşte, detaylar!

İnsanın ilişkiden asıl beklentisi nedir? Tabii ki huzur. Çünkü bir yandan günlük hayatın verdiği yoğunluk, bir yandan kişisel soruların verdiği yorgunluk insanları sürekli olarak huzursuz bir hale getirir. İnsan da ilişkiden bekler ki, karşısındaki kişi kendisine adeta bir “tatil” olsun. Onda dinlensin, onda mutlu olsun, onda huzur bulsun. Peki sizce bu mümkün mü? Birçoğunuz buna “Ne mümkün be kardeşim!” diyecektir. Peki neden böyle? Yani gerçekten huzurlu olmak, huzuru bulmak bu kadar zor mu?

Benim anlamadığım bir temel soru var mesela “İki kişinin de beklentisi huzur iken, nasıl huzur sağlanamaz?” Yani mantık olarak huzura kavuşmuş olmaları gerekmez mi böyle bir durumda? Sen huzur istiyorsun, karşındaki de huzur istiyor. E huzurlu olun zaman! Öyle değil işte. Ben de istedim ki bugünkü yazımda size bu konuyu ele alayım. Bu konu üzerine düşüncelerimi paylaşayım da birine, birilerine bir ışık yakabileyim. Ha bu ışık şey değil merak etmeyin, tünelin sonunda göründüğünü sandığımız ama aslında üstümüze gelen trenin ışığı olan ışık değil :)

Peki nedir huzur? Hadi bunu irdeleyelim. Mesela kimilerine göre Pazar sabahıdır,  ailesi ile kahvaltı yapabildiği. Kimilerine göre Cuma günü iş çıkışıdır, kimilerine göre ise kendince beklediği diğer şeyler işte. Ama şöyle düşünelim, herkesin huzur beklentisi aynı mıdır? Yani iki kişi düşünün, bir çift. İkisi de huzur istiyor, kabul. Ama nasıl? Yani onları huzur beklentisi ne mesela? Asıl sorun da bu zaten. Kişilerin huzurdan anladığı şeyler farklı olduğu için, o huzur denen şey yakalanamıyor. Bu konuda biraz anlayış da önemli mesela. Empati bir de ve daha ekleyebileceğiniz birçok şey. Çünkü ilişkiyi dinç tutan da, huzuru sağlayan da bu gibi şeylerdir.

Image

İlişkide Huzur Nasıl Sağlanır?

  • İlk olarak empati ile. Nasıl mı? Yukarıda dedik ya, kişilerin huzur anlayışı farklıdır diye. Peki ortak bir payda nasıl sağlanır? Empati ile. Kişilerin hem birbirlerinin hem de kendilerinin beklentilerine empati ile yaklaşacak, anlayış gösterecek ki ortay paydada buluşabilsinler. Çünkü ancak bu şekilde huzur bulabilirler.

 

  • Anlayış göstererek. Anlayış, inanın ki her konuda önemli. Özellikle ilişkiler de çok daha önemli. Çünkü çiftler, her zaman aynı ortak paydada buluşamayabilirler. Nihayetinde hepimiz insanız, hepimizin beklentileri, istekleri birbirinden farklı. E huzur anlayışı da öyle tabii. Bu nedenle her iki taraf da birbirine karşı anlayışlı olursa, ortak payda olmasa bile huzur sağlanabilir. İki taraf da kendinden bir şeyler törpülerse ancak öyle huzur sağlanır.

 

  • Şüpheleri bir kenara atarak. Şüphe, her şeyin daha doğrusu her kötü şeyin başlangıcıdır. Neden mi? Biri hakkında ne kadar kötü şey düşünürseniz, ne kadar çok şüphe duyarsanız bir süre sonra bunda gerçeklik ararsınız. Hadi gerçek olduğuna da inanmadık diyelim, ayırt edebiliyoruz falan. O içimizdeki şüphe bize zarar verir. Yani diyelim ki aldatılmaktan şüpheleniyoruz, diyoruz ki böyle bir ihtimal var. Ne yaparız, hayır hayır cinnet geçirmek dışında ne yaparız? Sürekli kafamızda senaryolar kurarız, şöyle mi olmuştur, böyle mi olmuştur diye düşünür dururuz. Bu bir süre sonra ruh halimize yansır, ruh halimize yansıyan durum da karşımıza olan tavırlarımıza. Bunun çaresi ne midir? Konuşmak. Konuşmak arkadaşlar. Çünkü karşımızdaki ile konuşmadığımız, şüphemizi dile dökmediğimiz her an hem kendimizi yeriz hem de karşımızdakini. Bu yüzden bir ilişkide netlik de önemlidir.

Buradan anladığımızı toplayacak olursak, şüpheye yer vermemek, anlayış göstermek ve empati kurmak huzur için olmazsa olmazlardır. Buna bir de saygı eklendi mi siz huzuru değil huzur sizi yaşar adeta. Peki sizler ilişkinizde huzuru nasıl sağlıyorsunuz? Haydi yoruma!

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook