İnsanlarin Kalbini Degistirmek Cesaret İster
İnsanlarin Kalbini Degistirmek Cesaret İster
***  3 Years

İnsanlarin Kalbini Degistirmek Cesaret İster

Irkçılığa dair harika bir film!

Image

    Zevkle ve seve seve izlediğim bir filmden bahsedeceğim. Bahsedebileceğim kadar değerli demekse, gerçekten güzel bir film demektir. Konusunu gerçek bir hikayeden alan bu film, 60 senelerinde çok fazla gündemde olan ırkçılığı konu edinmiş olan bir filmdir. Konu bildiğimiz salt ırkçılık değil, siyahilere karşı nefret dolu olan ve onları her türlü dışlayabilen bir beyazın başından geçen hikayesini anlatıyor. Şimdi filmin garip kısmı, bu kadar çok siyahi düşmanı olan birisinin en yakın arkadaşının bir siyah olmasıdır.

    Filme adını veren bir kitaptır. Kitabın adı Green Book’tur. Adını filme verdiği için kitaptan da biraz bahsetmekte fayda vardır diye düşünüyorum. 30 sene boyunca her sene yeniden yayınlanan kitap, siyahi insanların güvenli bir şekilde seyahat etmelerini amaçlayan ve onlara bu anlamda yörüngeler çizen bir kitap. Hayaller ülkesi olarak adlandırılan ve siyahi insanların yaşadığı bölümlerde şiddet ve kötülük hat safhadaydı. Siyahi insanlara karşı sürekli aşağılama ve şiddet uygulanıyordu.

     Filmin ana karakteri Tony, siyahilere karşı çok kötü düşünceler içinde olan ve onlarla aynı ortamda bile bulunmak istemeyen birisi. Tony işsiz kaldığı bir dönemde kendine iş aramaktaydı, aradığı bu iş geçici bir işti tabi. Bir turnede görevli oldu ve bu turne başlangıcında bir müzisyenle tanıştır. Bu müzisyen Donald ile 8 hafta kadar aynı turnede bulunacaktır. Ama işin aslı şöyle ki, Donald 8 haftalık bir turnede kendine şoförlük yapacak birini arıyordu. Bu anlardan itibaren ortaya çıkan sahnelerde, her şeyi müzikle değiştirebileceğini düşünen Donald ile tam bir siyahi düşmanı olan Tony arasında gelişen muhteşem dostluğu anlatıyor. Tony’nin düşmanlığı o kadar farklı ki, evine gelip su içen iki siyahinin bardaklarını onlar çıkar çıkmaz çöpe atıyor. Filmi mutlaka önermemde etkili olan bir diğer etken de filmin müzikleri ve çekimiydi.

      Film izlerken sürekli kafamda acaba böyle insanlar neler düşünüyor da beyazları siyahilerden daha üstün görebiliyorlar diye düşündüm durdum. Bu düşünce gayet bağnaz bir düşünce ve asla bir mantık çerçevesi bulunmuyor. Böyle insanlar kendilerini dünyanın en muhteşemlerinden sayıyor bir de, o zaman asla kafam almıyor. Şimdinin medeniyeti Avrupa uzun yıllardır medeniyet ama işe bakın ki bu medeniyet zamanında insanat bahçelerinde siyahileri sergiliyordu. Ne medeniyet ama! Bu filmi çok fazla öneriyorum çünkü gerçekten güzel dersler veriyor.

     Ödül de almış olan bu film, düşünce değişikliği yapmanıza bile sebep olabilecek kadar samimi ve sıcak bir film. Kırdılı vurdulu filmlerden sıkıldım, zaten izlemiyorum ama hep kategoriler onlarla dolu. Trendler hep aksiyon. Bu film size çok güzel dersler verecek inanıyorum. Muhteşem sıcaklıkta olan ve düşünceli bir insan olmaya zorlayan tatta film. Yani dil, din yaş ve cinsiyet fark etmeden hepimiz insanız. Her ne olursa da olsun birlik içinde yaşıyoruz. Bunu kabullenmek zorundayız.

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook