Kapadokya’nin Gizem Dolu Yer altisehirlerinden “Ozkonak”
Kapadokya’nin Gizem Dolu Yer altisehirlerinden “Ozkonak”
***  2 Years

Kapadokya’nin Gizem Dolu Yer altisehirlerinden “Ozkonak”

Özkonak nerede, Özkonak'ta ne yapılır işte birsürü bilgi bu postta!

Kapadokya’nın Gizem Dolu Yer altı Şehirlerinden “Özkonak”

      Kapadokya İç Anadolu Bölgesi’nin tarih kokan şehirlerinden Nevşehir’in en çok ziyaret alan ve tarihi ile sürekli şaşırtan şehirlerindendir. Ne kadar araştırılırsa araştırılsın asla bitmeyen ve sürekli yeni şeyler keşfedilen köklü bir geçmişe sahip olan bu şehir hem yeraltıyla hem de yer üstüyle göz kamaştıran güzelliklere sahiptir. Birçok köklü medeniyete ev sahipliği yapmış ve de ev sahipliği yapan her medeniyetten bir eser barındırmaktadır. Yıllar boyunca gizli kalmış bir yer altı şehridir ve zamanla hikayesi doldurulmaya başlamıştır.   

Image

Asırlar önce birçok masala ev sahipliği yapmış olan İdiş Dağı’nın Kuzeyi’ne ve tüf tabakasıyla dolu olan bir vadinin içine yapılmıştır Özkonak Yer altı Şehri. Tüf tabakası fiziksel özellikler olarak yumuşak bir tabakaya sahip olduğu için, verilen savaşlar ile, maruz kaldığı istilalar ve zorunda olduğu kaçışlar ile gittikçe derinlere inilmiştir. Derinlere inilmesine sebep olan bir diğer etken de nüfus yoğunluğudur. Nüfus arttıkça daha derinlere inilmiş ve birçok mağara ve höyük meydana getirilmiştir.

 

Image

  • Özkonak Yeraltı Şehri

    Özkonak Yeraltı Şehri Kapadokya bölgesinde var olan onlarca yer altı şehirlerinden birisidir, fakat bu yer altı şehri diğerlerinden biraz farklıdır. Bu yer altı şehri katlar arasında iletişim amaçlı deliklere ve kanallara sahiptir. Hava alınmasını sağlayan bacalar, su ihtiyacını karşılayabilmek için inşa edilmiş su kanalları ve mekana girişi kapatan sürgülü kapılar ile diğer yer altı şehirleriyle aynı özelliklere sahiptir Özkonak Yeraltı Şehri. Günümüzde hala sırrı çözülemeyen iletişim delikleri o kadar çok ince açılmış ki şu an deliklerin nasıl açıldığı hala bilinemiyor. Ayrıca bu delikler dışarıda düşmanın varlığının görülebileceği ve bu durumda da hem haberleşmeyi hem de hava almayı sağlamaktadır.

     Özkonak Yeraltı Şehri sürgü adı verilen ve mekanın girişini kapatan ağır taşlardan oluşmaktadır. Sürgü adı verilen kapılarda ayrıca avlanma delikleri de bulunmaktadır. Bu avlanma delikleri düşmanın içeriye girişini önleyen ve bu özelliği ile de zekice düşünülmüş bir mimariye sahip olduğunu göstermektedir. Avlanma delikleri ayrıca düşmana ok fırlatma, kızgın yağ dökme ve de savunma amacıyla kullanılmış olan deliklerdir. Bu gizemli şehir Özkonak Yeraltı Şehri hala tam olarak temizlenememiştir. Yani hala birçok farklı odası, bölümü olduğu düşünülmektedir. 1972’de ziyaretçilere açılan bu şehir ile ilgili diğer bir düşünce de, yer üstünde bulunan tüm evlerin altlarıyla bağlantılı yollara sahip olduğuydu. Bu düşünceye sebep olan birçok bulguya rastlanmış fakat sel ve yağmur ile yol olduğu düşünülen yerler kapanmıştır.

Image

Mimari Özellikleri

    Gizemini hala koruyan Özkonak Yeraltı Şehri 4 katlı olarak inşa edilmiştir ve ilk inşa dönemlerinde apartman düşüncesiyle çizimler yapılmıştır. Bu yer altı şehrinin girişleri hayvanların girebilmesi için ahırlarla döşenmiş ve girişler ahırlardan sağlanmıştır. Alt katlar genel olarak aynı mimari özelliklere sahiptir ve inildikçe her katın 4 büyük salondan ve 10 tane de odadan oluştuğu görülmektedir. Bu 10 odanın bir kısmı barınmak bir kısmı da saklanmak için kullanılmıştır. Bu odalar da kendi içlerinde bölümlere ayrılmış ve geniş aile odaları ve çekirdek aile odaları olarak anılmıştır. Odaların bazılarında oyuklar bulunmaktadır ve bu oyukların da bebeklerin uyuması için beşik düşüncesiyle yapıldığı düşünülmektedir. Bütün bu arazileri korumak amacıyla da 3 tane sürgülü kapı oluşturulmuş ve giriş çıkışlar buralardan sağlanmıştır.

     Özkonak Yeraltı Şehri bütün bu odaların yanı sıra 8 tane kuyu, 3 tane havalandırma ve 4 tane de mezardan oluşmaktadır. Ayrıca Özkonak Yer altı Şehri’nde şaraplar ve su için de sütunlar oluşturulmuştur. Bu büyülü yer altı şehrinin giriş ve çıkışıyla arasında 10 km kadar mesafe vardır ve her bir alanı özenle düşünülerek oluşturulmuştur. En alt kat yani 4.kat ise görenleri hayrete düşürmektedir. Bu kat hapishane olarak yapılmıştır ve odalara açılan tünellerden meydana gelmektedir. Bu tüneller sadece bir kişinin geçebileceği büyüklüktedir ve nefes almakta zorlanılmaktadır.

Image

Özkonak Yeraltı Şehri ile İlgili Tarihi Detaylar

     Özkonak Yeraltı Şehri’nin MÖ. 400 yıllarında yapıldığı düşünülüyor fakat hala net bir tarih söylenememektedir. Tüf yapısıyla bölge kolaylıkla oyulabiliyor ve kolaylıkla da şekil alabilmektedir. Başlarda yumuşak olan bu tüf hava ile temas ettiği zaman sertleşen bir yapıya sahiptir. Bu sertleşme yanı sıra sıcaklığı muhafaza edebiliyor ve hava nasıl olursa olsun nem tutmuyor. Bu özellikleri ile kolay bir yaşam sunabiliyor ve yiyeceklerin de küflenmesi, bayatlaması önlenmiş oluyor. Yani kimyasal özellikleri ile kişilere yaşam için birçok imkan sunmakta ve fırsat tanımaktadır. Bölgede kazı yapan arkeologların araştırmalarına göre geç Hitit döneminde inşa edildiği düşünülüyor ve Hititler sonrasında bölgeye hakim olan her medeniyete her devlete tanıklık yapmıştır. Bizans, Roma gibi büyük devletler yanı sıra Yunan mitolojisine ait olan birçok esere rastlanmaktadır.

Özkonak Yeraltı Şehri’ne Nasıl Gidilir?

   Tarihi ve doğallığıyla bilinen Nevşehir merkezine 30 kilometre kadar uzaklıkta olan Özkonak Yeraltı Şehri günde 500 kadar ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Avonos’a bağlı olmasına rağmen buranın merkezine de 15 kilometre uzaklıkta olan bu gizemli yer altı şehrine ulaşım için iki seçenek vardır. Ya kendi arabanızla gideceksiniz ya da şehir merkezinde bulunan ve oradan kalkan tur otobüsleri ile geleceksiniz.

    Bölgesel olarak incelendiğinde onlarca farklı tarihi yer bulunan bir yerdir Kapadokya. Özkonak Yer altı Şehri de bu tarihi yerlerden yalnızca bir tanesidir. Bu yer altı şehrini ziyaret ettikten sonra çevredeki diğer gizemli yer altı şehirlerini de gezebilir ve tarihe derin bir yolculukta bulunabilirsiniz.

1
2
0
0
1
2
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook