Kesintisiz Uyku Uyumanin Yollari
Kesintisiz Uyku Uyumanin Yollari
Weather ***  2 Years

Kesintisiz Uyku Uyumanin Yollari

Uyurken uyanmak istemiyorum ve dinlenerek kalkmak istiyorum diyorsan bunları yap!

Image

Uyku, insan sağlığı için oldukça önemli bir faktördür. Zaten önemli olmasa da uyumayı sevmeyen var mıdır aramızda? Sanmıyorum. Eminim bu satırlarımı okurken aklınızda yatağınızın o sıcacık kolları canlanıyordur. Üzülmeyin, benim de öyle. Sonuçta hangimiz sabahları daha yataktan çıkmamışken akşam eve gelip kendimizi yatağa atıp uyumanın hayalini kurmuyoruz ki, değil mi?

Uyku, insanlar için adeta bir dinlenme yeri olmasına ek, sağlıkları açısından oldukça önemlidir de. Mesela belirli bir saat uykusuz kalan kişilerin düşünme yetisinde zayıflama görüleceği bilindik bir gerçektir. Ancak bazıları, ciddi derecede uyku problemi çekmektedir. Mesela gece yarıları birkaç kez uyanan kişiler, uykuya dalma esnasında sorun yaşayanlar, saatlerce yatakta dönüp duranlar… Bunlardan biri siz de olabilirsiniz. Gelelim asıl konumuza. Bu olayı uykusuzluk problemleri nasıl çözülebilir? (Bu arada çok tuhaf değil mi? Uykusuz kelimesi de uykulu kelimesi de aynı anlama geliyor? Çok boyutlu bir dilimiz var resmen.)

Image

Nasıl Deliksiz Bir Uyku Çekilir?

1.       Egzersiz: Egzersiz, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Yalnıza uykuya geçiş esnasında kolaylık sağlaması için değil, daha dinç ve zinde bir yapıda kalmak için de egzersiz gereklidir. Egzersiz, vücudun yorulmasına neden olan bir işlem olduğu için, uyku haline geçmeyi oldukça kolaylaştırmaktadır. Öyle ki çoğu insan uyumadan önce en azından ev içerisinde kendi kendine bazı egzersiz hareketleri yapmaktadır.

2.       Doğru Uyku Pozisyonu: Uyku pozisyonu da uykuya geçiş aşaması için oldukça önemlidir. Her uyku pozisyonunun kendine has bir özelliği vardır. Örneğin sağ tarafa yatmak, hem sindirimi hem kan akışını hızlandırmaktadır. Ama reflüsü olanlar için bu pozisyon pek de uygun değildir. Mesela sırt üstü yatmak, birçok kişi için en rahat uyku pozisyonudur ama bu pozisyon da dilin kısmen boğaza kaçmasına neden olduğu için horlama yapabilmektedir. Hele yüzüstü uyumak, en sağlıksız uyku pozisyonudur. Neden mi? Çünkü belin doğal bir eğrisi vardır ve bu uyku pozisyonu o doğal eğriye zarar vermektedir. E hani, nasıl uyuyacağız biz? Cümlesi inanın sadece sizin değil, benim aklımda da yankılandı.

3.       Kitap okumak: Uyku öncesi yapılan en yaygın aktivitedir. Gerçi okuma oranı günlük 1 dakika olan ülkemizde ne kadar yaygındır emin olamıyorum ancak, genel olarak bu yöntem kullanılmaktadır. Ama tabii okunacak olan kitabın da önemi vardır. Mesela siyaset ya da bilim gibi merak uyandıran konularda okunan kitaplar, daha çok uyku açmaktadır. Buna karşılık şiir, roman gibi insana iç dinginlik kazandıran kitaplar bir süre sonra kişiyi uyku haline hazırlamaktadır.

4.       Telefondan Uzak Durmak: Telefon, uykuyu ve uyku üzenini etkileyen en önemli etkendir. İlk olarak telefonun yaydığı ışık, uyku giderici bir etki yaratarak var olan uykunun da kaçmasına neden olur. Bu da istenen bir durum değildir. Buna karşılık, kişi uyku halindeyken bile sürekli olarak telefonuna bildirim gelip gelmediği, beklenen mesajın gelip gelmediği gibi durumlara kendini odakladığı için gece yarıları uyanmaktadır. Yani o “Telefonun başında çaresiz bekliyorum” durumu farkında olmadan uykuda bile devam etmektedir.

5.       Endişeler: Endişeler, sorunlar, yapılan stresler uykunun en büyük düşmanıdır. Kişi eğer rahat bir uyku uyumak ve bunu deliksiz bir hale getirmek istiyorsa, ya sorunları ile başa çıkmalıdır ya da sorunlarını halletmelidir. Aslında “Kafasını yastığa koyar koymaz uyuyanlara imreniyorum” cümlesinin temeli de budur. Adam kafasını yastığa koyar koymaz uyuyor çünkü ya gamsız (linç gelmesin devamını tatlı bağlayacağım), ya da sorunları ile başa çıkabilmeyi başarmıştır.

1
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook