News
16, Nov 2019 07:36 PM
News
16, Dec 2018 06:49 PM
News
13, Jan 2021 05:45 PM

Kirk Ucurma Merasimleri

Kırk uçurmada neymiş diyenler eminiz ki var! Kırk uçurma nedir, ne yapılır işte detaylar!

Posted  6,038 *** ***  4 Years

" Dini bir gelenek sanılan ama aslında dini değil eski Şaman Türkleri geleneği olan kırk çıkarma ya da kırk uçurma işlemleri, özellikle Göktürk dönemlerine bakıldığı zaman gerçekten ve o dönemlere ait bir gelenek" olduğu anlaşılıyor. Ama bizim halkımız her şeyi din ile alakalı sandığı için bunu da dini bir işlem olarak yutturmuşlar birçok kişiye. Kırk uçurma, eski Türklerde de olduğu gibi daha çok ruh ve doğa ile alakalı olan ve hatta bu iki kavramla büyük bir ilişkisi olan kavramdır. Anne ve bebek için en önemli olan ilk 40 gün bittiği zaman, en riskli dönemler atlatılmış sayılmaktadır. Bu uygulamada farklı birçok işlem yapılmakta ve bebek bugünden sonra kırk çıkarma gezmesine götürülmektedir. Dini bir işlem ya da uygulama değil evet ama bu uygulamada genellikle dualar edilir ve iyi niyetler ortaya dökülür. İnsanları bir araya getirir ve sosyal yönlerin artışına da faydaları bulunur.

 

Image

Bebeğin Kırkı Nasıl Çıkarılır?

İnsanlar için kırkı çıktı için ya doğduğunda ya evde kaldığında yani turşusu kurulmak üzere olduğunda ya da son aşama olarak ölümünde kullanılmaktadır. Bebekler 40. Gününde yıkanırlar ve bu banyoya kırk çıkarma banyosu adı verilir. Tabi sadece yıkamak ya da gezdirmek değildir bu kırk çıkarma olayları.

  • KIRK ÇIKARMA BANYOSU

Kırk çıkarma banyosu dediğimiz gibi dini olmasa da okunmuş, tılsımlı sularla yapılmaktadır. Anne tarafından yıkanan bebek, kimi zaman bir aile dostu ya da aile büyükleri tarafından da yıkanabilmektedir. Yıkayacak olan kişinin hem bilgisine hem de ahlakına güvenilerek bu işlemler yaptırılır. 40 tan taş ve 40 çeşit mevsimsel çiçek suya atılır ve bebek bu şekilde yıkanır ve de bu yıkama sabahın körü denilen, karganın daha kendi pisliğini yemediği vakitlerde olur. Dualar edilir, mis kokular ve güzel görüntüler arasında yapılır bütün bu işlemler. Kimi zaman ise suya minik bir altın atılır. Bu miniklik cimrilikten değil gelenek olduğu için böyledir. Maksat çocuğun paraya çok çok değer vermemesidir. Abdest almış ebeveynler eşliğinde, bebek kırk defa suya sokulur ve sudan çıkarılır. 40 tepsi anne için 40 tepsi de bebek için kenara ayrılır ve bu su bebeğin başından aşağı kırk defa dökülür. Su aşağı boyu yukarı olsun derler bu uygulama sırasında. Su gibi de ömrü uzun olsun derler. İlginç bir gelenek gerçekten. "Her bebeğe bu yapılıyor ama hala bir sürü de kısa insanlar var. Acaba bilgili sandıkları kişiyi mi yanlış seçiyorlar? "

Image

Kırk Uçuma Adetleri

Kırk çıkarma banyosu yapıldıktan sonra diğer bir kırk çıkarma adeti de 7 farklı eve ziyarettir. Bu evlerden bebeğe özellikler geçer derler. Genelde ebeveynlerin ebeveynlerine yapılır bu ziyaretler. Gidilecek evler ferah, evde yaşayanlar mutlu ve huzurlu olmalıdır ki adet yerini bulsun. Sağlık ve mutluluğun bu şekilde getirileceğine inanırlar. Ayrıca her ziyaret edilen evden bebeğe hediyeler verilir. Bu hediyeler çok büyük hediyeler değil, minik hediyeler olmaktadır. Kimi zaman ise değerli hediyeler peçetelere sarılarak verilir. Bu da adettendir. Nerede ne zaman çıktı, bunların hiçbirinin cevabı yok ama herkes tarafından da yapılıyor bu.

Image

Kırkı Çıkarılan Bebeğe Ne Hediyeler Verilir?

Kırkı çıkmış olan bebeğe ziyaret edilen evlerden hediyeler verilmektedir. Bu hediye de eski Türklere dayanan bir gelenektir. Bebeğe ne hediyeler verileceği de aslında sınırları olmasa da hemen hemen belirli hediyelerdir. Örneğin altın, bebek kıyafetleri, kremler, bezler gibi ihtiyaçlar da verilebilmektedir. Ziyaret sonrası da anneye; un, şeker, tuz, pirinç ya da pamuklu bohçalar verilir. Bütün bunlar eski dönemlere dayanan adetlerdir ve bu hediyelerin her birinin de anlamı olduğu düşünülmektedir.     

Image

Your reaction?

2
LOL
2
LOVED
1
PURE
0
AW
2
FUNNY
0
BAD!
0
EEW
0
OMG!
2
ANGRY
0 Comments