Kufursuz bir hayat istiyorum.
Kufursuz bir hayat istiyorum.
***  3 Years

Kufursuz bir hayat istiyorum.

Başrollerinde Mustafa Üçüncü ve Deniz Irkdaş'ın oynadığı kısa filmde, aşırı derecede küfür eden bir gencin sevdiği kızı kaybetmemek için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Acıya dayanıklılık ve küfür etmek

Bir deneyde insanlar iki gruba ayrılıyor, daha sonra ellerini çok soğuk suya koymaları ve dayanamadıkları anda ellerini çıkarmaları isteniyor. Birinci gruba, ”elleriniz sudayken küfredebilirsiniz” deniyor. 
Sonra her iki grubun ellerini suda tutabildigi süre ölçülüyor.

Küfür eden grubun nerdeyse üçte ikisinin, küfretmeyenlere oranla daha uzun süre ellerini suda tutmayı başardığı tespit ediliyor.

Sonuç;

Yapılan bu deneye göre küfür etmek, ağrıyı daha katlanılabilir kılıyordu. Ve bu, insanların küfür etme nedenlerinden sadece bir tanesi. Çünkü duygusal acı küfürle bir nebze hafifletilebiliyor.

Başka bir araştırmada ise, reddedilmenin beyinde fiziksel acıyla ilişkili aynı beyin alanlarını harekete geçirdiğini ve bu nedenle duygusal olarak sıkıntı yaşandığında, küfür eden kişilerin kendilerini daha iyi hissettikleri sonucuna varıldı.

Image

Başrollerinde Mustafa Üçüncü ve Deniz Irkdaş'ın oynadığı kısa film aşırı derecede küfür eden bir gencin sevdiği kızı kaybetmemek için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Videonun sonu tamamen sürpriz. Bu kadar çok küfür eden tanıdığınız var mı? Olsa ne yapardınız? 

Neden insanlar sürekli küfür eder?

Neden insanlar sürekli küfür eder?

Yukarda bahsettiğim nedenler sadece bir yada birkaç kez küfür eden insanlar için geçerli. Peki neden sürekli küfür eden insanlar var?

1) Her zaman olumsuzluklarla suçlanıyorlar: Yaşayan kişi strese devam ediyor, dünyaya kızıyor ve toplumda daima duygusal olarak sıkıntılı biri olarak kabul görüyor, sahip olduğu negatif enerjiden sürekli kurtulmak istese dahi bunu üzerinden atamıyor ve bu yüzden sürekli küfür etmeye devam ediyor.

2) Kabul görmek için: Bazı insanlar küfür eder bu doğru. Bu gibi kötü davranışlarda bulunurlar çünkü toplum tarafından kabul görmek isterler. Bazı erkekler maço erkek gibi görünmek isterken, bazı kadınlar daha sert ve daha az kırılgan görünmek ister. Tüm bu ihtiyaçlar sonucunda, küfür etmenin bu hedeflere ulaşmalarına yardımcı olacağına inanan insanlar küfretmeye daha çok meyillidir ve sürekli küfür ederler.

3) Kendini korumak için: En çok yaralananlar genellikle insanları kendinden en çok uzaklaştıranlardır. Bazı insanlar diğerleriyle arasına mesafe koyarak kendini korumak ister. Ve çevresine soğuk, sert yada tehditkar davranmaya ve insanları uzak tutmak için çok fazla küfürlü konuşmaya başlayabilirler.

Küfür Etmek İyi midir?

Tabiki hayır.

Küfür etmek geçici bir rahatlama sağlar elbette ama, olumsuz ve kötü kelimelerin kullanılması beyninizde ciddi bir hasara neden olabilir.

Bu sorunun üstesinden gelmek için anlamı olmayan kelimelerle kafiyeli sözcükler kullanmak işe yarayabilir. Bu neredeyse malum kelimeleri kullanarak küfür etmekle aynı etkiye sahiptir.

”Hay fificem şimdi” ”Hay si*icem şimdi” yerine kullanılabilir. Çokta si*’mde yerine , Çokta fifi demek işe yarayacaktır. Birçok insan bunu gün içersinde sıklıkla yapmaktadır ve hiçbir yan etkisi yoktur.

Kaynak:

turkiyem.net

1
1
0
1
2
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook