Nasil Kitap Okuma Aliskanligi Edinirim?
Nasil Kitap Okuma Aliskanligi Edinirim?
***  3 Years

Nasil Kitap Okuma Aliskanligi Edinirim?

Kitap okuma alışkanlığını ne yazık ki edinememiş bir toplumuz. Peki, bu saatten sonra nasıl edineceğiz?

Türkiye'de kitap okuma alışkanlığı hakkında az çok siz de bir fikir sahibisiniz. Ben elbette onlar içinde belirli bir yüzdeliğe girdim. Eskiden kitap okumayı çok severdim ama bir dönem yoğunluktan dolayı koptum bu eylemden. Daha sonra tekrar alışkanlık kazanmaya çalıştım ama bunu başaramadım. Ta ki 2 sene önceye kadar… 2 yıl öncesinde nasıl kitap okumaktan büyük zevk alıyorsam şu an yine hala aynı durumdayım. Hatta sevmeyi de geçtim kitap okumak bence herkes için bir ihtiyaç. Bilgiye her zaman aç olmalı insan ve bu açlığını da kitap okuyarak gidermelidir. Şimdi sizlere 2 yıl içerisinde kitap okurken neler yapmadım ve neler yaptım, sonunda da nasıl alışkanlık kazandım gibi bilgiler vereceğim. "Kitap okuyacak vaktim yok " demek tamamen bir sıfır geriye atan bir cümledir. Günde en az yarım saat verilmelidir kitap okumaya.

Kitap Okumaya Polisiye Romanlarla Başladım

Kitap okumak için her insan niyetlenir ama herkes attığı adımı ileriye taşıyamaz. Birkaç sayfa okuma sonrası kişi sıkılır ve sıkılma sonucu olarak da kitabı bırakırsınız. Bu olay tamamen bir kabus halindedir ve adım atmak istediğiniz şeyde ilerleme kaydedememeniz sizi çılgına çevirir. Beni öyle yaptı en azından. Eğer alışkanlığı yeni kazandıysanız kitap okuma alışkanlığınız size sıkıcı gelecektir. Fakat ikinci kitap sonrası alışıyor ve hatta seviyorsunuz. Birinci kitap ve ikinci kitap arasındaki o sınırı yakalamalı ve kendinizi tutmalısınız. Ben bu durumu polisiye kitaplar sayesinde atlattım. Ama bu öyle standart polisiye kitapla değil. Sürükleyici olmalı ve merak uyandırmalı. Sayfa sayısı bu kitaplarda göze çok geliyor ama aslında okuyup bitirince asla fark etmiyorsunuz nasıl bittiğini.

    Sürükleyici polisiye kitaplar ile yavaştan okuma alışkanlığı elde ediliyor ve ardından da artık ilgi alanınıza yönelik olarak kitaplar okumaya başlıyorsunuz. Herkesin ilgi alanları farklıdır. Bu nedenle şunu okuyun bunu okuyun diyemeyeceğim. Sürükleyici polisiye kitaplarla başlayan macera herkeste farklı şekillerde ilerleyebilir. Kitaplardan öğrenilen hiçbir şeyin aynısını İnternet üzerinden öğrenemezsiniz.

Image

Günde En Az 10 Sayfa Kitap Okudum

Kitap okumaya yeni başladıysanız eğer en başlarda kendinizi sıkmamaya özen gösterin ki okumaya isteğiniz bitmesin. Bu nedenle de bence günlük on sayfa okumalısınız. Ben öyle yaptım ve bu da günlük en fazla 20 dakika demektir. Ayrıca bu şekilde zevk almaya da başlarsınız. Her ne kadar en başlarda on sayfa okuyacağım deseniz de bu zamanla kendi kendine artış gösteriyor. İsteseniz de istemeseniz de zamanla artış gösteriyor günlük okuduğunuz kitap sayısı. Şu an ise günde 60-70 sayfa en az okuyabiliyorum ve hatta hiç bırakasım gelmiyor.

Image

Kitap Alışverişini İnternet Üzerinden Yapıyorum

Evden çıkmak istemeyen insanlar için muhteşem bir çözümdür İnternet üzerinden alışveriş yapmak. Kitapçıdan direkt almanız zevki tabi ki çok daha farklı ama İnternet üzerinden almak da kolay oluyor ya. Herhangi bir kitabın kapağı bir şeyi hoşuna gidiyor diye sipariş veriyorsun ardından geliyor okuyorsun ve belki de çok farklı şeyler öğrenebiliyorsun. Ama tabi araştırmakta da biraz fayda var ki ne okuyacağını bilesin.

Image

Kitap Üzerinde Oynama

Kitap okumayı, eğlenceli hallere getirmeyi öğrendim. Örneğin kitap okurken hoşuma giden yerlerin altını çiziyorum ve o sayfaya postit yapıştırıyorum. Notlar ekliyorum. Kendi fikrimi kitap üzerine yapıştırdığım notlar ile belirtiyorum ve böylece sanki yazarla birlikte yazıyormuşum da bizim kitabımız olacakmış hissine kapılıyorum. Kitap üzerinde oynamalar ile kitap okumak inanın daha da eğlenceli bir hale geliyor.

Bunlara ek olarak da sizi sarmayan yani hoşunuza gitmeyen kitapları okumayın. Bu sizi kitap okumaktan soğutur ve belki de hayatınızın kitabına ulaşmanızı engeller. Bu nedenle de hoşunuza giden kitapları okumaya devam etmelisiniz.

Image
2
1
0
0
1
1
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook