Omur Uzattigi Kanitlanan Besinler Listesi
Omur Uzattigi Kanitlanan Besinler Listesi
Weather ***  1 year

Omur Uzattigi Kanitlanan Besinler Listesi

Ömrü uzatan besinler listesi nihayet açıklandı. İşte o besinler!

İnsanların daha sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yaşamlarına devam edebilmeleri için var olan bazı mineral ve vitaminler vardır. Bu mineral ve vitaminlerin her biri ise farklı görevlere sahiptir. Mesela demir, insan sağlığı için oldukça önemli olan birçok işleve sahiptir. Bu işlevlerin en önemlisi de, içerisinde oksijen taşıma görevleri bulunan kırmızı kan hücrelerinin yapılmasıdır. Birey yeteri kadar demir almazsa, vücut kan hücresi yapamaz ya da en azından yaparken oldukça zorlanır. Bunun sonucunda organlar ve dokular da düzenli çalışamazlar. Neden mi? Çünkü kırmızı kan hücreleri, o doku ve organlar için gerekli olan oksijeni taşıma ile görevlendirilirler. Kan hücreleri yeterince yapılmazsa, doku ver organlar ihtiyaç duydukları oksijeni alamazlar. Bunun sonucunda “Kılımı kıpırdatacak halim yok!” dediğiniz durumu bizzat yaşar hale gelirsiniz. Yani halsizlik, sürekli yorgunluk ve uyku hali demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. E peki biz bu demiri nasıl üreteceğiz ya da üretebilecek miyiz? Maalesef ki demir, vücut tarafından üretilebilen bir mineral değil. Bu nedenle yeterli derecede demir depolamak için, içerisinde demir bulunan yiyecekler yenmesi gerekiyor. Bu yiyecekler ne mi? İnceleyelim.

1. Et ve Et Ürünleri

Ülkemizde buna verilecek asıl tepki şudur “Et ve et ürünleri demir bakımından zengin ancak biz o kadar zengin değiliz.” Durum maalesef bu ancak yine de demir bakımından zengin olan besinlerin başında et ve et ürünlerinin geldiği inkar edilemez bir gerçek. Ama kolesterolünüz varsa et ve et ürünlerini yerken dikkat etmeniz, aşırı tüketmemeniz gerektiğini de biz söylemiş olalım.

Image

2. Fasulye!

İşte buradan kurtardık J Beyaz, yani kuru fasulye her evde olan bir yiyecek çünkü. Beyaz fasulye, birçok hastalığa ve rahatsızlığa oldukça faydalı, resmen faydaları say say bitmeyen bir yiyecektir. En büyük faydası da içerisinde yoğun miktarda demir bulundurmasıdır. Buna ek fasulyenin kalp krizi riskini azaltmak ve kemiklerin yapılarını güçlendirmek gibi önemli işlevleri de vardır. Ancak şunu da belirteyim, fasulyeyi bir gece öncesinden suya koyup sonra o suyunu atarsanız, içerisindeki demirin büyük bir çoğunluğunu da suyla birlikte atmış olursunuz.

Image

3. Mısır Gevreği

Sevgili diyet tutkunları, sizleri de unutmadım! Her diyetin başkahramanı, olmazsa olmazı olan mısır gevreği de içerisinde demir bulunduran gıdalarda üçüncü sırada. İçince kendinizi aşırı dinç hissetmeniz de yine içerisinde bulundurduğu demirden kaynaklı J

Image

4. Yumurta Sarısı

İçeriğimizde yok yok, bu da sporseverlere gelsin o zaman! Yumurtanın sarısı da içerisinde yoğun miktarda demir bulunduran bir besindir. Zaten sporseverler için yumurta sarısının tam bir protein deposu olduğunu söylememe gerek bile yok.

Image

5. Ispanak!

“E bu olmadı işte.” Diyenler, ıspanak yeşil yapraklılar içerisinde bünyesinde en fazla demir bulunduran besin olarak biliniyor. Yani listenin olmazsa olmazlarından biri de ıspanak zaten. Ispanağın vücut gücünü arttırmak, insanı dinç tutmak gibi etkilerinin olduğu da bilindik bir gerçek. Bu yüzden tat ayırt etmeden ıspanak tüketmenizi ben şiddetle tavsiye ediyorum.

Image

6. Pekmez

Kahvaltılarda, tatlılarda sürekli olarak kullanabileceğiniz bir lezzet ile karşınızdayım, pekmez! Pekmez, 100 gramında 10 mg kadar demir içeren bir yiyecektir. Bu nedenle diğer besinler gibi pekmez içilmesi de demir eksikliğini gidermek için oldukça önemlidir.

Şunu söyleyerek bitireyim, asıl önemli olan şey, her çeşit yemekten biraz da olsun yemeniz. Günümüz insanının bu denli vitamin eksikliği yaşamasını temel nedeni seçiciliği ve sürekli tek tip yemeklere yönelmesi. Eğer her lezzeti tatmaya çalışırsanız zaten hiçbir vitamin açısından eksiklik çekmezsiniz.

Image
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook