Pop Muzik Kulturumuz
Pop Muzik Kulturumuz
***  3 Years

Pop Muzik Kulturumuz

Köklü kültürü olan bir toplumu kültürsüzleştirme çabaları başlıklı konumuza hoş geldiniz.

Image

Merhabalar sevgili okuyucularım;

Çoğumuz günün büyük bir bölümünde toplu taşımada, çalışırken, benim gibi yazı yazarken hatta banyoda bile müzik dinliyordur. Pekâlâ çoğu anımıza bize eşlik eden müziklerin türleri nelerdir? Arabesk, Türk sanat müziği, rap, pop... Genç neslin büyük kısmı gözlemlerime göre pop müzik dinliyor. Esasında bu milletimizin gerek manevi gerek ahlaki değerlerini kaybetmelerindeki temel nedenlerden sadece bir tanesi. Hangimiz kalıcıyız şu fani dünyada, bizlerden sonra bir yeni nesil gelecek. Her ne kadar yaşım 40- 45 olmasa da bazı şeylerin farkında ve bilincinde olarak bizden sonraki neslin halini maalesef üzülerek izliyorum. Benim zamanımda gibi klişe bir kalıpla cümleme giriş yapmak istemiyorum ama çok değil bundan 5- 10 sene öncesinin gençleri ve çocukları ile şimdiki zamanı kıyaslama yaparsak sanıyorum kaybettiklerimizi çok rahat görebiliriz.

Konu daha fazla dağılmadan hadi güzel ülkemizdeki pop müzik kültürünü konuşalım. Bu kadar manasız sözcüklerin bir araya getirilip şarkı diye milyonlarca insana zorlatılmadan dinlettirmek inanın benim için büyük bir şaşkınlık sebebi. Çok uzağa gitmeden örnek vermek gerekirse “Nerdesin Aşkım” adlı parçanın sözlerindeki anlamsızlıktan farklı bir yazı konusu olarak bile bahsedebiliriz. Sanatçının icra ettiği sanatıyla değil de yalnızca fiziğini kullanarak popülarite kazanması da farklı bir başlık altında incelenebilir. Bu yalnızca örneklerden bir tanesi güzel ülkemde maalesef bunlardan yüzlercesi mevcut.

Hepsinden öte bu müziklerin, toplumumuzdaki ahlaki yozlaşmanın nedenleri sıralanırsa üst sıralarda yerini alabileceği düşüncesindeyim. Mesela az evvel bahsettiğimiz şarkının sözlerindeki o kadar anlamsızlığa rağmen Hadise’nin klipte giydiği(!) kıyafetler ve alakasız dansları bu videoyu milyonlarca izlettirip popüler yapabiliyorsa maalesef burada bir sorun söz konusu. Bununla birlikte “bir güzellik yapsana gece bende kalsana”, “o şimdi asker canı neler ister “ gibi sözlerin bulunduğu şarkılar da maalesef görüntülenme sayısı oldukça yüksek videolardan. Bu denli ahlak yoksunu sözler aylarca hatta yıllarca televizyonlardan bile dinlettirildi bizlere.

He bir de kalıcılık mevzusu var, herhangi bir pop müziğin kalıcı olduğunu birkaç aydan sonra bile dinlendiğini gördünüz mü? Tabii ki arada istisnalar yok değil çok başarılı pop müzik sanatçıları da var tabi ben genel olarak bahsediyorum, örneğin, 2002 yılında büyük bir dinleyici kitlesine sahip olan Nez’in söylediği “Sakın Ha” şarkısını hangimiz hatırlıyoruz? Veya yine aynı yıl çok dinlenen şarkılardan olan Petek Dinçöz’ün “Foolish Casanova” adlı şarkısını hala söyleyenimiz var mıdır? Bazı işini gerçekten hakkıyla yapan istisnalar dışında pop müzikler unutulmaya mahkumdurlar. Bu gibi şarkıların unutulmasının yanı sıra bunları söyleyenler de bir yerlerini açmadıkça veya magazinlerde boy göstermedikçe unutuluyor. Ama gel gelelim Türk sanat müziğine Fikrimin İnce Gülü kimisi başarılı kimisi hüsran olsa bile hala günümüz sanatçıları tarafından seslendiriliyor. Radyoda Mihriban türküsünü duyduğumuzda hangimiz bir farklı olmuyoruz ki, Neşet Ertaş dinleyip de ben sevmedim diyenimiz var mı hiç. Şimdi Zeki Müren “Ne mektup geliyor ne haber senden” diye girse hangimiz dalmayacak uzaklara, yıllar geçse dahi hangimiz unutacak bu içinde derin yaşanmışlık barındıran bu manalı sözleri. Edebiyat, tiyatro, müzik, sinema hepsi edep ile var olması gereken değerlerdir, herhangi bir sanat eseri ancak bu şartı karşılayabiliyorsa daim kalabiliyor.

Konumuza tekrar geri dönersek bu yozlaşmayı engelleyebilmek için bu tarz videolar ulaşmak için kullandığımız araçları imha edemeyeceğimize göre iş tamamen çocuklarımızın ebeveynlerine  düşüyor. Ailenin bilinçli olması ve aynı bilinci yetiştirdiği çocuğuna da aktarması çok önemli. Yoksa maalesef bizleri içten içe yiyip bitirecekler.

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook