Saglikli Yasam Icin Oneriler
Saglikli Yasam Icin Oneriler
Regional News ***  2 Years

Saglikli Yasam Icin Oneriler

Herkes gibi bizim de sağlıklı yaşam için önerilerimiz var !

Image

 Sağlıklı yaşamak, insanın ömrünü uzatan ve yaşantısını kaliteli hale getiren önemli bir unsurdur. Bu unsur aslında genetik yapılara ve günlük yaşantıda beslenme hareketlere vs. bağlı olan bir unsurdur. Sağlığa zararlı maddeler ve ürünler kullanmak ömrü kısaltır ve günlük yaşantıyı kalitesiz hale getirir. Ayrıca sağlığa zararı olmayan ürünler ve sağlıklı ürünler de insan ömrünü uzatan ve yaşantıyı kaliteli hale getiren önemli unsurlardır. Şimdi hem günlük yaşantınızı daha kaliteli bir hale getirmek için hem de ömrünüzü uzatmak adına işinize yarayacak önerilerden bahsedeceğim.

Düzenli Sağlık Kontrolleri Yaptırmalısınız

     Düzenli sağlık kontrolleri yaptırarak hastalık varsa eğer erkenden öğrenebilir ve böylelikle de erken önlem alabilirsiniz. Düzenli sağlık kontrolü yaptırmak, hem yaşam süresi hem de yaşam kalitesi için önemlidir. Check-up adı verilen bu rutin kontroller ile önemli olabilecek hastalıklar da öğrenilebilir ve erken teşhis tanısı koyulabilir. Böylelikle vücudunuzda herhangi bir organ veya vücudunuz zarar görmeden kurtulabilirsiniz.

Yaşınıza Uygun Aktivite Yapın

  Yaşınız için en uygun olan aktiviteyi araştırın ve o aktivite üzerine yoğunlaşın. Düzenli olarak yapın ve ideal kilonuzu koruyun ve de düzenli doğru beslenin. Dengeli ve sağlıklı beslenme konusu dikkat edilmesi gereken ve önemsenmesi gereken bir konudur. Bu konuda ne kadar çok bilinçli davranırsanız o kadar avantajlı olursunuz. Bu konuda doğru bir şekilde hareket etmek isteyenler öncelikle belirli noktalara dikkat etmelidir. Alınacak olan besinlerin içerikleri ve fizyolojik etkileri olmalıdır. Alınan enerji miktarına dikkat edilmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Alınacak olan öğünle daha sık ve de az olmalıdır. Protein ve karbonhidrat oranlarına dikkat edilmelidir. Yağ oranlarına dikkat edilmelidir ve vücuda alınacak olan besinlere özen gösterilmelidir. Şeker tüketimi tuz tüketimi azaltılmalıdır. Sıvı kullanımına dikkat edilmelidir ve düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

Sebze Ağırlıklı Beslenin

Basit şeker ve tuz oranını özellikle de tükettiğiniz yağ oranını düşürerek sebze kullanımına yoğunlaşmalısınız. Şekerli ürünler kalori demektir. Kalori hem kan şekerini arttırır hem de kilo alımını hızlandırır. Günlük su tüketimi sindirimi hızlandırır ve düzene sokar. Fizyolojik bütün olayların işlevleri su tüketimine bağlıdır desek yeridir. Birçok kimyasal reaksiyon için de su gereklidir. Bu nedenle sağlıklı yaşamın en temelinde sıvı tüketimi vardır desek yanlış olmaz.

Sigaradan Uzak Durun

   Sigara birçok zararlı maddeyi bir arada bulundurmaktadır. Bütün maddeler ile de her organa vereceği bir zarar da mevcuttur. Cilt ve vücut yaşlanmasını çok hızlı bir şekilde gerçekleştiren sigaradan uzak durduğunuz gibi sigara içilen ortamlardan da kaçınmalısınız.

Güneş Işığı ve Radyasyondan Kaçın

 Bronzlaşma gibi bir görsellik uğruna güneş altında yatmak sizlere zarar verecektir. Güneş ışınlarına maruz kalmak ve solaryuma girmek cilt kanserini tetikleyen bir olaydır. UV ışınları vücuda büyük zararlar verir ve bu ışının da en büyük kaynağı güneştir. Yani güneş ışınlarına ne kadar çok maruz kalırsanız risk o kadar çok artacaktır. Yaz kış fark etmeden güneş kremi kullanmanız sizi güneş ışınlarından sürekli korumaya yarayacaktır.

Stresten Uzak Durun

Günlük yaşantıda stres, herkesin baş belasıdır. Stresten uzak kalmak yaşam kalitesini de arttıracaktır. Stres hem psikolojik hem de fiziksel olarak kişiyi olumsuz etkilemektedir. Yaşlanmanın önüne geçmek için yaşantımızdan tamamen çıkarmamız gereken bir şey varsa o da strestir. Bolca tatil yapmak stresi azaltacaktır ve böylece yaşam kaliteniz artacaktır. Yani yaşam kalitesini arttıran konulardan birisi de tatil yapmaktır. Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmek de aynı şekilde tatil etkisi yaratır ve stresten uzaklaşmanızı sağlar. Genç ve sağlıklı olan insanların her biri sevdikleriyle zaman geçirir ve onlarla birlikte yaşarlar. Yani şöyle ki sevgi her şeyin ilacıdır.

1
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook