Sinirleri Kontrol Etmenin Yollari
Sinirleri Kontrol Etmenin Yollari
Newspapers ***  1 year

Sinirleri Kontrol Etmenin Yollari

Sinirlerinizi kontrol etmenin yollarını açıklıyoruz!

Günlük hayatın karmaşıklığı ve yoruculuğu bazen insanları istenmeyen duygulara ve ruh hallerine sokabiliyor. Mesela normalde hiç stres yapmayan biri, iş ortamında tam bir stres deposu olabiliyor. Ya da çok sakin bir insan, istemediği şeylere maruz kaldığı için tam bir sinir topu olabiliyor. E sinir de zaten günlük yaşam için hele hele kişinin kendisi için oldukça riskli bir durum. Ani tepkiler, sinire bağlı kalp kırmalar da bunun cabası.

Sinir ile Nasıl Başa Çıkılır?

Tamam sinir kötü bir şey, kabul ama bunu engellemenin bunun önüne geçmenin bir yolu yok mu? Var tabii. Kişi istedikten sonra her şeyle başa çıkabilir. Sinir ile bile. Nasıl mı? Hemen anlatalım.

1. Kendinize Bir Aktivite Bulun.

Stres ve sinir ile başa çıkabilmenin en kolay yolu arındırılmış ve boşaltılmış bir kafadır. Kişi kafasını boşalttıkça sinirleri ile başa çıkmanın yolunu da bulmuş olur. Üstelik bu aktivite de genel olarak sevilen bir şey olduğu için, sevilen bir şey ile uğraşmanın verdiği mutluluk da insanın kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Zaten kendini iyi hissetmek ve boşaltılmış bir zihin sinirin baş düşmanıdır, adeta sinir savardır!

Image

2. Ağlamaktan Çekinmeyin!

Birçok kişi ağlamayı bir zayıflık göstergesi olarak görmektedir. Ama inanın böyle değil. Hatta başkalarının ne diyeceğini düşünmeden, umursamadan ağlayabilmek aksine bir güç göstergesidir. Hem ağlamak adeta içi boşaltmaktır. Neden ağlamayasınız ki? Ağlamaktan da çekinmeyin zayıf görünmekten de. Hem içinizi boşaltıyor olmak sinirinizi de büyük bir oranda etkileyerek önleyecektir.

Image

3. Temiz Hava Alın.

Temiz hava almak, insana her zaman iyi gelir. Bir sorun çıktığında, bir tartışma yaşandığında kişinin kendini dışarı atması, yürümesi, filmlerde klişe haline gelen o sahilde ağlayarak yürüme sahnesi inanın ki genel bir kalıp değil, aksine rahatlatıcı bir gerçektir. Hem kişi sinirlendiğinde ya da bir şeye kızdığında doğrudan tepki verip kinini nefretini kusmak yerine dışarı çıkıp yürürse düşünme fırsatı da bulmuş olur. Çünkü hepimiz insanız ve bazen düşünmeden hareket edebiliyor, karşımızdaki ile empati kurmadan kesin hükümler verebiliyoruz. Aslında haksız olduğumuzu ise iş işten geçtikten sonra anlıyoruz. İşte bu nedenle, yani iş işten geçmiş olmasın diye çıkıp yürümek, kendine düşünme fırsatı ve zamanı vermek sinirlere hakim olmanın en etkili yoludur.

Image

4. Sinirlendiğiniz Şeyleri Gözden Geçirin.

“Neden? Gözden geçirip tekrar sinir olmak için mi?” demeyin. Öyle değil. Sinirlendiğiniz şeyleri gözden geçirin ki neye, neden kızdığınızı görüp bunun üzerine çalışabilesiniz. Kendinizi benzer bir durumun içinde bulduğunuzda sinirlerinizi yatıştırabilesiniz. Çünkü daha önce de söylemiş olduğum gibi, sinir anında verilen aşırı tepkiler her zaman bir şeylere kaç kalınmasına neden olur. Siz de bir şeylere geç kalmamak için geçmişten kendinize ders çıkarın.

Image

5. Bir Ormana, Boş Bir Yere Gidin Ve Avazınız Çıktığı Kadar Bağırın.

Neden mi? Eğer sinirlendiğiniz konuda sonuna kadar haklıysanız ve haklıyken haksız duruma düşmek istemiyorsanız içinizi bir şekilde dökmeniz lazım çünkü. Diyelim ki bir arkadaşınız ile derin bir tartışmaya girdiniz. Sonuna kadar haklısınız ama karşınızdakine de çok değer veriyorsunuz. Üstelik biliyorsunuz ki herkes bazen yanlış şeyler yapabilir, yanlış tepkiler verebilir. Bu nedenle çıkıp bağıramıyor, çağıramıyor ya da en azından bunu yapmak istemiyorsunuz. E içinizde tutmanız da size dert. Ne mi yapacaksınız? İşte çıkıp bağıracaksınız. İster bağıra çağıra şarkı söyleyin, ister içinizdekileri bağırarak dile dökün ama mutlaka bir şekilde dökün ki içinizde birikip dağ olmasın. Çünkü derler ki, “Coğrafya kitaplarında yazmaz ama insanın içine attığı da dağdır.”

Image
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook