Stres, Stres ve Stres!
Stres, Stres ve Stres!
Regional News ***  3 Years

Stres, Stres ve Stres!

Stres nedir, neden olur, strese karşı napmak lazım diyenlerdenseniz okuyun!

Stres, herkesin günlük hayatının bir parçası olan, öyle ki artık “Günlük hayatımızın stresin bir parçası olduğu.” Bir sorundur. Evet, böyle bakıldığında kısmen abartı gelebilir ama kesinlikle değil, düşünen herkes kolaylıkla hak verecektir. Çünkü yaşadığımız çağ, abartı görünen bu sorunun tam anlamıyla gerçek olduğu bir çağdır. İş hayatımız, aşk hayatımız, aile hayatımız… (alın işte, dediğime geldik) komple hayatımız stresin bir parçası olmuştur. “Nedir arkadaşım bunu bu denli hayatımıza sokan?” dediğinizi duyar gibiyim. Sizsiniz, biziz.

Şöyle ki, yaşam şartları iyi ya da kötü olsun, stres çoğunlukla kişinin yatkınlığı ya da psikolojik durumu ile ilgili bir olgudur. Yani, iki kişinin de iş hayatında çok yoğun bir dönemde olduğunu varsayalım. (A kişisi, B kişisi) A kişisi, “Bu yoğunluk ile nasıl başa çıkabilirim? Ne yapmam lazım?” diye düşünüp düşündükleri doğrultusunda adımlar atarken, B kişisi “Ben bu işleri bitiremem, en iyisi kendimi yiyip bitireyim.” Diye düşünürse B kişi stres altına girmiş olur. İkisinde stres oluşsa bile, B kişisinin yaşadığı stres üst seviyede olur. Yani yukarıda da bahsettiğim gibi, stresin kaynağı sizsiniz, tamamen kendinizsiniz…

Image

Peki, Stresle Başa Çıkma Yolları Nelerdir?

“Yani iyi diyorsun, hoş diyorsun kaynağı biziz tamam. Ama nasıl başa çıkacağız biz bu illetle? Nasıl o A kişisi olacağız biz?” diyorsanız onu da şöyle aşağıda açıklayayım:

1.       Çevrenizde sizi rahatlatma etkisi olan şeylere zaman ayırın. Bu evcil hayvanınız olabilir, sevdiğiniz bir arkadaşınız ya da eşiniz olabilir. Bu kişilerle iletişim kurun, sorununuzun temel kaynağını anlatın ve üzerine fikir yürütün. Bu stresi azaltacaktır. Zaten sevdiğiniz bir kişi ile zaman geçirmek, sesini duymak bile iyi hissetmenize yetecektir ve iyi hissetmek tam bir stres savardır!

2.       Bir ortamda rahat değil misiniz? Üzerinizdeki kıyafet rahat olmanıza engel mi? Bırakın. Eğer zorunlu değilse, rahatsız olduğunuz ortamlara girmeyin, yine eğer zorunlu değilse, rahat olmadığınız o kıyafeti de giymeyin. Şartlarınızı rahat hissetmeye uygun hale getirin!

3.       Egzersiz yapın! Üşenmeyin sakın. Her gün en az bir saat yürüyün. “Ama ben işe/okula giderken yürüyorum zaten” gibi cümleleri de bırakın. İkisi aynı mı? Değil tabii ki. İçsel olarak arınmanıza yardımcı olacak egzersizlerden, yürüyüşlerden bahsediyorum.

4.       Zaman yönetimi, kesinlikle çok önemli. Mesela ben bu konuda üst düzey bir becerim olduğunu düşünmüyorum ama siz benim dediğimi yapın, yaptığımı yapmayın. Zamanınızı düzgün yönetmek, planlı olmak ve tabii ki bu düzen ve plana bağlı kalmak kesinlikle çok önemlidir. Çünkü, bir plan yapıp yaptığınız plana uyduğunuz zaman işlerinizde herhangi bir sorun olmayacağını ve gayet rahat yetişeceğini bilirsiniz. Acabalarınız olmaz yani.

5.       Hobi edinin! Evet, hobi… Neye yeteneğiniz var, resme mi? Gidin resim kurslarına katılın. Yağlı boya, kara kalem hangisiniz isterseniz. Ya da sesiniz çok mu güzel? Müzik gurup ve kulüplerine katılın ve şarkı söyleyin. Çünkü bir diğer stres savar unsurumuz da, eğlence.

6.       En önemlisini sona sakladım çünkü bence en büyük problem ve stres kaynağı kesinlikle bu. Ne mi? “Hayır diyememek.” Bu kesinlikle iyi bir şey değil, bırakın. Söylenen şey yanlış mı, ya da en azından sizin için yanlış mı? Reddedin. Çekinmeyin, stres altına girmeyin.

Yukarıdakiler, stresten kurtulmak için başvurulan en etkili ve yaygın yollardır. Bu yol ve yöntemlerin hepsi insan psikolojisi için stres dışında da gereklidir. Ancak bunların hepsini uygulamasına rağmen stresten kurtulmayan kişilerin bir uzmana görünmesi gerektiği de bilindik bir gerçektir.

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook