News
15, Jan 2021 06:13 AM
News
08, Dec 2019 06:15 PM
News
20, Nov 2019 01:17 PM

Tatile Populer Kultur Etkisi

Popüler kültürle birlikte tatil rotaları şekillendi işte onlardan birisi: Salda Gölü

Posted  1,626 *** ***  4 Years

Bizim için popülarite çok önemli bir şeydir. Öyle ki biz, popüler olana, tutulana ayrı bir şevk duyarız. Öyle bir duruma geldik ki, bir şeyi kendisi sevdiği için değil de herkes sevdiği için seven insanlar türedi. Biraz düşündükçe hepinizin hak vereceğini düşünerek devam ediyorum.

Bu ara gündemde olan temel yer ise Salda Gölü. Ama şunu söylemeden de geçmek istemiyorum ki, bu göle verilen değer ve göle olan talebin fazla olması kesinlikle yersiz değil. Çünkü tam anlamıyla Türkiye’nin Maldivleri olma özelliği taşıyor Salda Gölü. Mavinin neredeyse her tonunu bünyesinde barındırması da bir diğer artısı tabii ki.

Image

Salda Gölüne Nasıl Gidilir?

“Tamam iyi diyorsunuz, hoş diyorsunuz çok güzel bir yer ama biz buraya nasıl gideceğiz?” diyenler. Durun hemen yükselmeyin onu da size söyleyeceğim. Aslında Salda Gölüne ulaşım o kadar kolay ki, görünce biz şaşırdık okuyunca da siz şaşıracaksınız. Salda Gölü, bulunduğu ilçe olan Yeşilova’nın merkezine yalnızca 6-7 dakika uzaklıkta! Evet, 6-7 dakika. Ancak Göle gitmek için ilk olarak ilçeye geçmeniz gerekiyor ki, kolayca ulaşım sağlayabilesiniz. Zaten gölün özellikle sosyal medyada popüler olmasından sonra, göle ulaşımı daha kolay hale getirecek birçok girişim de ortaya çıkmıştır. Örneğin, bu hususta hizmet veren turizm şirketleri, Salda Gölünü de skalasına eklemiştir. Buna ek, ilçe merkezinden de düzenli olarak otobüsler kalkmaktadır. Dışarıdan gidecek olanlar, siz de çok şanslısınız! Çünkü bu göl, Denizli Havalimanı’na da çok yakın!

Salda Gölünün tuhaf tarafı, Burdur şehir merkezine 76 km, Denizli şehir merkezine ise 96 km yakında olması. Yani başka şehirden de gelseniz, direkt Burdur’dan da gitseniz sadece 15-20 dakika farkla Salda Gölüne ulaşabiliyorsunuz. Denizlililerin yüzündeki gülümsemeyi buradan görebiliyorum.

Image

Peki Kardeşim Biz Salda Gölünde Ne Yapacağız, Fotoğraf Çekip Geri mi Geleceğiz?

Gölde yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Bana sorarsanız, fotoğraf da çekin tabii ki ama tek amacınız poz vermek olmasın. Çünkü gidecek olduğunuz yer o kadar büyüleyici ki, yapmanız gereken tek şey anın tadını çıkarmak olmalı.

Gölde yapabileceğiniz ilk şey, gölün 40 km’lik çevresinden faydalanmak. Gölün çevresindeki doğal sit alanı o kadar geniş ki, insan bütün yeryüzünün öyle olduğu hissine kapılıyor. (Sonra acı gerçeklerle yüzleşecek ama konumuz kesinlikle bu değil) Gölde gün batımını izlemek de bir o kadar keyifli diğer aktivite oluyor.

Salda Gölüne gidenlerin doğrudan göl kenarında konaklayabilecekleri bir adet otel bulunuyor. Zaten bence bunların yaygınlaştırılıp, güzelim gölü de bir beton yığınına çevirmemek oldukça doğru. Buna ek, göl kenarında kamp yapıp konaklamak isteyenlerden herhangi bir ücret de talep edilmiyor.

Salda Gölüne gidiyorsanız, ve amacınız kamp yapmaksa yanınızda yiyeceklerinizi götürmeyi de ihmal etmeyin. Sonra vallahi birbirinizi ya da çadırınızı yersiniz. Aslında Gölde yemek üzerine faaliyet gösteren bir tane köfteci mevcut, üstelik köfteleri de oldukça lezzetli ve meşhur ama örneğin sabah kahvaltısında da köfte yenmez diye düşünüyorum. E tabii ki yiyenler vardır, onda da haklısınız.

 

Image

Your reaction?

2
LOL
0
LOVED
1
PURE
0
AW
0
FUNNY
0
BAD!
0
EEW
0
OMG!
0
ANGRY
0 Comments