Tokalasma Turleri ve Bilinmeyen Anlamlari

Siz nasıl tokalaşıyorsunuz, ne imtina veriyorsunuz işte detaylar...

Posted  5,592 *** ***  4 Years

Günlük hayatımızda farkında olarak ya da olmayarak birçok harekette bulunuruz. Gün içerisinde onlarca insanlar konuşur, sohbet eder, tokalaşır ve selamlaşırız. Bunların hayatın doğal gereksinim ve parçalarıdır zaten. Ama bazen öyle şeyler yaparız ki, bize oldukça doğal ve normal gelen konuşmalardan, hareketlerden ve tavırlardan aslında bambaşka anlamlar çıkmış olur. Zaten bizler her şeye anlam yüklemeyi de ayrı severiz. Karşıdan biri geldi, elini uzattı tokalaştık mesela. Bize göre bu tokalaşmadır ancak karşımızdaki tokalaşmanın şeklinden birçok farklı anlam çıkarabilir. Şey diyenleriniz olacaktır mesela “Ya ne gerek var arkadaşım. O elini uzattı, ben elimi uzattım ve tokalaştık. Olan sadece bu. Yani bu böyle anlaşılsa olmaz mı?” Yani bizce olur ama bize kalmıyor maalesef. Yoksa bana sorsalar mesela, tokalaşmak sadece tokalaşmaktır. Oysa birazdan bahsedeceğim şeyleri öyle güzel kullanıp karşıya mesaj veren var ki, okudukça siz de fark edecek üstelik baya şaşıracaksınız. “Hadi şaşırt bizi!” diyenler hemen okumaya devam etsin.

Hangi Tokalaşma Şekli Ne Anlama Gelir?

Tokalaşma anlamlarına hemen geçiyoruz tamam tamam :)

1. Eşit El Sıkışma

Eşit el sıkışma, günlük hayatta hepimizin kullandığı normal el sıkışmadır. Bunda öyle “Vay canına!” diyebileceğiniz bir şey yok yani. Karşınızdaki ile yarım kol mesafesine durduğunuz, avuç içlerinin birbirine değdiği el sıkışma, tokalaşma şekline eşit el sıkışma denir. Bu el sıkışma şekli, iki tarafın da birbirine samimiyetle yaklaştığının, arada herhangi türden bir sevgi olduğunun göstergesidir.

Image

2. El Üstte El Sıkışma

Bu tokalaşma şeklinde elin üstü yukarıya, avuç içi de aşağıya bakar. Bu mantık dolu asla tahmin edilemeyecek açıklamamdan sonra işin aslına geliyorum. Diyelim ki biri ile tokalaşmak, el sıkışmak zorunda kaldınız. Karşınızdaki, hiç sevmediğiniz, sürekli bir rekabet içerisinde olduğunuz biri. Hatta biraz daha kötüleyeyim kibirli, kendini üstten gören de bir insan. Onunla tokalaştığınızda ne mi yapacaksınız? “El üstte el sıkışma” adı verilen el sıkışma yöntemi ile elinizi uzatacaksınız. Yani elinizin üst kısmı yukarı bakacak ve eliniz karşınızdakinin elinden yukarıda olacak. Neden mi? Çünkü bu tür el sıkışma büyüklük göstergesidir ve “Ben senden daha büyüğüm, üstünüm.” Mesajını karşınızdakine vermenize yardımcı olur.

Image

3. El Altta El Sıkışma

Bu el sıkışma türünde, diğerinin tersine avuç içerisi yukarı, elin üst kısmı aşağıya bakar. Bunu da bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki, çok büyük bir organizasyona katıldınız, bütün üst düzey yöneticiler, firma sahipleri ve daha niceleri orada. E siz de gideceksiniz. Ya firma tanıtımınızı yapmak ya da doğrudan kendinizi tanıtmak için altın değerinde bir fırsat bu çünkü sizin için. O bahsettiğimiz insanlar ile el sıkışma anınızda el altta el sıkışma türünü uygulayacaksınız. Neden mi? Bu da “Sizin daha yukarıda olduğunuzu kabul ediyorum. Sizden de bu hususta bir beklentim var.” Demektir.

Image

4. Enseye El Atarak El Sıkışma

Bizim toplumumuzda belki de en yaygın olan el sıkışma şekli budur. Karşınızdaki sizi ensenizden ya da omzundan tutup kendine şeker aynı anda elinizi de sıkarak sizinle selamlaşır. Ben yazdıkça geriliyorum. Siz siz olun bunu yapmayın, hele de samimi olmadığınız birine. Çünkü bu sevdiğiniz, tanıdığınız birine yaptığınızda, ki o da pek doğru değil de, ne kadar samimi ve sıcaksa, aranızda samimiyet olmayan birine yaptığınızda o denli kaba ve samimiyetsizdir.

Okurken hiç düşündünüz mü, şimdiye kadar kim bilir kaç kere farkında olmadan insanlara karşı bu el sıkışma şekillerini kullanmışızdır. Belki de durduk yere bize kin gütmeye başlayan, bizi sevmediği açıkça belli olan o arkadaşımızın nedeni durduk yere “Ben senden üstünüm!” tokalaşması yapmamızdır. :)

Image

Your reaction?

0
LOL
0
LOVED
0
PURE
0
AW
0
FUNNY
0
BAD!
0
EEW
2
OMG!
0
ANGRY
0 Comments