Unlu Bir Kisi Demis Ki
Unlu Bir Kisi Demis Ki
Newspapers ***  2 Years

Unlu Bir Kisi Demis Ki

Monotonluktan çıkma yolları ve önerilere bir bak demis!

Ünlü bir kişi demiş ki, “Acelem yok benim biliyorsun. Bir gün sana dünyada dayanılacak tek şeyin sevgi olduğunu göstereceğim.” Ben de bu yazı için başlık düşünürken bu cümle ile birlikte aklımda adeta o malum ışık yandı dedim ki “Neden olmasın?” Sevgiden daha önemli bir konu mu var sanki?

Sevgi, belki de insan yaşamını düzene sokan, güzelleştiren en güzel duygudur. Hele bir de yanında diğer güzel duygular olursa aman değmeyin güzelliğine! Çünkü ne demiş şair? “Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey!” ben de dedim ki madem sevgi bu kadar önemli, madem kocaman dünyayı kurtaracak olan bu bir tek duygu e o zaman bunu yazıya dökeyim? Mesela birini severken nasıl davranmalıyız, ya da nasıl davranmamalıyız? Birini severken yaptığımız yanlışlar ya da doğrular neler? Bunların hepsini ele alayım da bakalım bakalım birini severken ne yanlışlar yapıyormuşuz? Dünyayı kurtaralım derken kendi dünyamızı batırıyor muymuşuz?

Karşıdan Beklemek

    Bence Türk milleti olarak bizim en büyük hatamız sevgimizi dile getirmemek. Hep karşımızdakinden bizi anlamasını beklemek. Yani bir karikatür vardı, kadın sürekli erkeğin onun ne düşündüğünü anlamasını bekliyordu ama asla karşısına alı anlatmayı düşünmüyordu. E bu insanlar sizi nasıl anlasın değil mi? Eğer bir insanı seviyorsanız gidip ona “seni seviyorum” demekten asla çekinmeyin. Küçük bir itirafta bulunayım, bizim en zor söyleyebildiğimiz kelimelerden biri de seviyorum imiş. E tabi listede başka röpteşambır gibi kelimeler de yer alıyor ama “özür dilerim” ile “seni seviyorum” da listenin başını çekiyormuş. Komik bir o kadar da trajik bir olay. Yani siz siz olun, seni seviyorum demeyi bir utanç kaynağı olarak görmeyin.

Image

Keşfetmek

Yeni şeyler denemekten kaçmayın! Hadi ama siz de sıkılmadınız mı sürekli sinemaya git, cafede otur türü ikili ilişkilerden? Mesela gitmediğiniz yerlere gidin, yapmadığınız şeyleri yapın. İlişkiyi asıl taze tutan şey sevgidir. Sevginin baş düşmanı ise, monotonluk! Mesela her yeni yaşınızda, daha önce denememiş olduğunuz bir şeyi deneyebilirsiniz. Tabii ki zararlı alışkanlık ve olaylar dışında!

Image

Klişelerden Uzaklaşın!

Gelelim en çok yaptığımız hatalardan bir diğerine, bir insana tek bir sıfat yüklemek. Bu da sevginin baş düşmanıdır. Nasıl mı? Mesela ailenize sadece aile gözü ile bakarsanız, onlara her zaman bir uzaklığınız olur. Her zaman bir şeylerden çekinirsiniz onlara karşı, bu da sizi yalan söylemeye onlardan bir şeyler saklamaya iter. Bu yüzdendir klasik “Biz kızımla arkadaş gibiyiz” cümleleri. Bu sevgililik durumu için de böyle. Bir insana sadece sevgili sıfatı yüklerseniz, ondan beklentiniz sadece sevgili gibi davranmak olur. Yani, sadece sarılacaksınız, sadece duygusal konuşacaksınız bu. Ama bu da bir süre sonra insanı sıkmaya başlar. Bu yüzden karşınızdakine sadece sevgili değil, dost, arkadaş gibi sıfatlar yüklerseniz, beraber hem güler hem ağlarsınız. Siz yine de gidip sevgilinize kanki, bro falan demeyin yani.

Image

Eğlenin!

Birlikte güzel vakit geçirmek, sevgiyi taze tutmanın en güzel yoludur. Kimse karşısında sürekli somurtan, ciddi duran ve gergin birini istemez değil mi? Askerlikte miyiz ne oluyor yani? Bunun yerine birbirinizin hayatının bir parçası olduğunuz, beraber eğlendiğiniz bir ilişki her zaman tercihiniz olsun.

Image

Gülümsemek

Gülen surat :) Birazcık gülümseyin yahu! Gülümsemek bence yeryüzündeki en güzel eylemdir. Siz sevdiklerinize de, tanıdıklarınıza da hatta tanımadıklarınıza da gülümsemeyi ihmal etmeyin. Bazen normal bir gülümseme, başkası için çok büyük bir anlam ifade edebiliyor. Tamam, sürekli sırıtarak dolaşmayın pişmiş kelle gibi ama arada gülümsemeyi de ihmal etmeyin :)

Image
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook