Usutme ve Nezle Sezonu Acildi

Grip, soğuk algınlığı ve nezle sezonu nihayet açıldı! İşte yapılabileceklerin listesi..

Posted  1,586 *** ***  4 Years

Şüphesiz her mevsimin bir seveni vardır. E her mevsimin sevilme nedeni de tabii. Mesela yazın güneş ve kumsalları, ilkbaharın çiçekleri, son baharın kızıllığı ve sokakları süslemesi, kışın ise gribi ve nezlesi! Şaka bir yana her mevsimin olduğu gibi kışın da kendini sevdirmek için birçok nedeni vardır. Karı, yağmuru kışın en çok sevilme nedenleridir. Ama grip ve nezle de bilindik bir gerçektir. Adeta kışın demirbaşlarıdır.

Nezle nedir, oluşum nedenleri nelerdir?

Nezle nedir?

Burna ya da soluk borusuna girip yerleşen bakterilerin yarattığı bir solunum yolu hastalığıdır. O artan sümükler, nasıl oluyorsa aynı anda tıkanan burunlar nezlenin “Selam, ben geliyorum canım!” deme şeklidir. Peki nedir bu nezlenin nedenleri?

Nezlenin oluşum nedenleri aşağıda verildiği gibidir.

1.       Nezlenin ilk kaynağı, yukarıda bahsettiğim gibi virüslerdir. Virüsler, korona virüsler olarak adlandırılırlar. Nezleyi yaygın bir hale getiren ise rinovirüslerdir.

2.     Bağışıklı sisteminin zayıflaması, nezleye neden olan bir diğer durumdur.  Üstelik bağışıklı sisteminin zayıflaması sadece nezleye değil, diğer birçok hastalığa da uygun ortam hazırlamaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirecek gıdalar tüketilmesi, kişinin sağlığı için oldukça önemlidir.

3.       Soğuk algınlığı… Kışın en yakın dostudur kendileri. Hani o boğaza parmağınızı sokup haşır huşur kaşıma isteği oluşur ya, heh işte onun kaynağı soğuk algınlığına neden olan virüslerdir.

Peki Nezle Belirtileri Nelerdir?

Nezle," geliyorum" diyen bir hastalıktır. Boğazda oluşan şişlik ve kaşıntı hissi, burundaki tıkanma ve beraberinde gelen sümük böceği halleri, gözlerde kızarıklık gibi belirtilerin hepsi nezlenin geliş sinyalleridir. Buna ek birçok belirti daha nezlenin başladığını gösterebilmektedir. Nezle oluşumuna nende olan virüslerin sayısının neredeyse yüzü geçmesi, doğal olarak hastalığın semptomlarının da artmasına neden olmaktadır. Ancak korkmayın, nezle yüksek riskli bir hastalık değildir. Yani rahatsızlık çok üst seviyede değilse, acil tedavi gerektirmeyecektir.

Nezle Nasıl Geçer?

“Şimdiye kadarkiler tamam. Boğazımı parçalama isteğim ve burnumdaki sümükle buraya kadar okuyabildim. Peki devamında ne yapacağım?” Diyenleriniz olacaktır. Bunu da derledik merak etmeyin. Hadi birlikte okuyalım.

-          Kesinlikle her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da yapılması gereken ilk şey doktora gidilmesi ve gerekli teşhisin konulmasını sağlanmasıdır. Çünkü nezle sanılan şey, aslında bambaşka bir şey de olabilir. Bu nedenle teşhis önemlidir. E doktora gitmişken ilaç da aın değil mi? İlk tedavi yöntemimiz bu nedenle ilaçtır.

-          Nane limon, velinimetimiz. Birçok hastalıkta olduğu gibi nezlede de nane limon oldukça faydalıdır. Vücuttaki zararlı virüs ve toksinlerin atılmasında nane limon önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle nezle halinde içilmesi önerlidir. E içerisinde C vitamini barındırması da bağışıklık sistemini güçlendirerek nezlenin 3 etkeninden birini ortadan kaldırmayı başarır.

-          Soğuk algınlığı ve nezle halinde tüketilmesi önerilen bir diğer bitki çayı da ıhlamurdur. Ihlamurun balgam sökücü etkisi vardır. Bu da solunum yolunun açılmasına yardımcı olarak nezlenin bir diğer etkenini ortadan kaldırır. Üstelik gün içerisinde 2 ila 3 defa kadar içilebilmesi de bu bitkinin diğer faydalarındandır. Tarifi de aşağı bıraktım, hadi gene iyisiniz! :)

 

-          Tavuk çorbası… Çorba zaten sıcaklığı ve sıvı oluşu ile hastalıkların baş düşmanı iken, tavuk çorbası adeta bir nezle savardır. Sıcaklığı ile boğazı yumuşatması da diğer bir faydasıdır.

-          Odada gerekli nemin sağlanabilmesi, nezle için önemlidir. Kuru bir oda, hastalığı olumsuz etkileyecektir. Gerekli nemin sağlanması ise hem burun tıkanıklığını giderecek hem de boğazı yumuşatacaktır.

-          Bol bol su tüketilmesi, toksinlerin vücuttan atılması ve terlemeyi sağlaması açısından önemlidir.

Ihlamur Çayı Tarifi


Your reaction?

1
LOL
1
LOVED
1
PURE
1
AW
0
FUNNY
0
BAD!
0
EEW
0
OMG!
0
ANGRY
0 Comments