Uzun Yolculuk Esnasinda Neler Yapilabilir?
Uzun Yolculuk Esnasinda Neler Yapilabilir?
***  2 Years

Uzun Yolculuk Esnasinda Neler Yapilabilir?

Uzun yolculuğu daha da "keyifli" hale getirmenin yollarını yazdık.

Image

Ben, her zaman uzun yolculukları insan ömrünün molası olarak görmüşümdür. Yani, birey ve bünyesi yorulur ve bu yorgunluğun geçmesi için uzun bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta asıl amaç her ne kadar bir yerden bir yere varma düşüncesi olsa da, aslında gerçekte olan sadece bundan ibaret değildir. Yani kişi, çıktığı uzun yolculukta hem düşüncelerini, hem bedenini arındırmaktadır. Sonuç olarak hangimiz uzun yolculuk esnasında geçtiğimiz evleri düşünmedik? Hangimiz o insanların neler yaptığını, neler hissettiğini düşünmedik? Yani hangimiz o evlerin içlerini, kendi aklımızda dekore edip odalarını dolaşmadık değil mi? Üstelik hepsine de yanan soba etrafına insan toplamadık? Bu biraz da şey sanki, bireyin kendi için isteyip de yaşayamadığı şeyleri o insanlar üzerinden kendi zihninde yaşatması. Evet evet, kesinlikle öyle. Yani o evler bizim zihnimizdeki isteklerin izdüşümü bizim için.

E bu kadar hissiyat ve edebiyat yeter. Gelelim asıl konumuza. Bu hayaller kurulurken hareket eden arabanın camına çarpan kafamızdan bahsetmiyorum, hayır. Bunun dışında ne yapabiliriz konusuna. Yani, zihnimizi hayallerimize yer ararken yormak yerine nasıl boşaltabiliriz? Yolculuğu nasıl daha keyifli ve kimileri için çekilebilir hale getirebiliriz? Hemen açıklayalım.

1.       Uzun yolculuk denince akla ilk gelen şey ne mi? Tabii ki kulaklık. Hemen hemen her insan, uzun yolculuk denince takılmış kulaklık ve uzaklara dalınmış bir hal düşünmektedir. Ama sanki hep mi hüzünlü şarkılar dinleriz de uzun yolculuk denince akla bu müzik eşliğinde hislenmeler gelir? Hayır tabii ki. Bazen kavuşulacak olan yer veya kişinin heyecanı ile eğlenceli şarkılar dinleyip coşa da biliriz, değil mi?

2.       Kitap… Evet, evet kitap. Kitap, her anı olduğu gibi yolculuk anını da keyiflendiren bir unsurdur. Hem eğer yanınızda bebeği olan bir kişi ya da konuşkan bir amca oturmuyor ise böleniniz de olmuyor. Bu daha iyi değil mi? Ancak şunu da söyleyeyim, bebeği olan kişi ya da konuşkan bir amca / teyze her ne kadar yolculuğun korkulu rüyası olsa da, durum bazen tam tersi de olabiliyor.

3.     Film izlemek. Artık, uzun yolculuk yapılan otobüslerin hepsi, bu imkanı yolcularına sunmaktadır. Yani kişiler yolculuk esnasında rahatlıkla film izleyebilmektedir. E tabii bir Doğu Ekspresindeki kadar olmasa da, bu şekildeki yolculuk da gayet keyiflidir.

4.   Yolu izlemek! Bu seçeneği aslında yukarıda bayağı açıklamıştım ama yine de burada yer vermek istiyorum. Hem yolu izlemekten kasıt sadece evler ve insanlar değildir ki zaten değil mi? Yeni yerler görmekten mutluluk duyan kişiler de vardır. Uzun yolculuklar, kişiye birçok doğal güzelliği görme imkanı da sunmaktadır çünkü. Yani uzun yolculuk yapan kişi, ülkenin bereketli topraklarının birçok farklı bitki örtüsüyle, doğal güzelliği ile dağ ve tepeleri ile karşılaşmaktadır. Bu da ülkede mini bir turdur aslında. Bu nedenle uzun yolculuk yapmak keyiflidir.

Yukarıda saymış olduğum birçok yöntem vardır. Ancak şunu da belirteyim bir anı güzel kılmak sadece sizin elinizdedir. Yani, siz önce nasıl ve ne ile mutlu olduğunuzu belirlemeli, sonra ona göre seçeceğiniz yönteme karar vermelisiniz. Mesela kimi kitap okumayı sevmez, kimi film izlerken sıkılır. Bunlara ille de tutup “Film izle hadi, bak inan ki keyifli.” Demek, kesinlikle yanlış olur. Bu nedenle yukarıda verilenler bir yerden sonra kişinin kendi inisiyatifine kalmaktadır. Siz de uzun yolculuk esnasında sevdiğiniz insanlarla "ne yapabileceğinizi" düşünebilir ve bizlerle paylaşabilirsiniz.

1
1
0
0
1
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook