Vucudun En Buyuk Eksigi: B12 Vitamini
Vucudun En Buyuk Eksigi: B12 Vitamini
Regional News ***  2 Years

Vucudun En Buyuk Eksigi: B12 Vitamini

Saç dökülmesi, unutkanlık, tırnaklarda kırılma, kemik ağrısı ve dahasının sebebi B12 miymiş?

Image

Unutkanlık birçoğumuzun ortak problemidir. Ne dediğini, ne yediğini, ne yapması gerektiğinin unutan birden çok insan vardır ve herkes bunu mutlaka hayatının bir döneminde yaşamıştır. Yaşamıştır da neden?

Unutkanlığın birden çok nedeni vardır. Bu bazı vitaminlerin eksikliklerinden kaynaklı olabileceği gibi, tamamen kişinin kendisinden kaynaklı nedenlere bağlı da olabilir. Şey dediğinizi duyar gibiyim; “Tamam da ne bu vitaminler ya da kişinin kendisinden kaynaklı nedenler?” Açıklayalım hemen.

Kişinin kendisinden kaynaklı olarak ortaya çıkan unutkanlıklar, daha çok kişinin ruh halinden kaynaklı olmaktadır. Yorgunluk, stresli yaşam koşulları, ağır yaşam şartları ya da mutsuz olma gibi durumların hepsi beyni tamamen çevrimdışı hale getirmektedir. Çünkü kişi, bu durumların her birini o kadar çok düşünür ki, ne yapacağına ne yapması gerektiğini düşünmesine vakti kalmaz. Bunun sonucunda da unutkanlık baş gösterir. Vitamin eksikliğine bağlı unutkanlık ise kendini “B12 ” eksikliği ile ortaya çıkartır. B12 eksikliği, unutkanlığın en temel nedenidir. Peki B12 nedir?

B12 Vitamini Nedir?

B12 vitamini, bir çeşit B grubu vitaminİdir. Bunu tahmin etmek o kadar da zor değil! Diye sitem edenleriniz olsa da, bu vitamini açıklama üzerine yapılan girişimlerin hepsi bu şekilde başlıyor ne yazık ki. Bu vitamin, beynin ve sinir sisteminin olması gerektiği şekilde, yani normal fonksiyonlarında, çalışmasına yardımcı olur. Buna ek, kırmızı kan hücrelerinin oluşturulmasında da aktif olarak rol oynar. Yani kendisi çok işlevli bir vitamindir. Bu vitaminin kilit noktası ise şudur, vücut kendisi bunu üretemez… Yani yeterli b12 vitamini, yalnızca gıda alımı ile sağlanabilir.

Image

Peki B12 Eksikliği Neden Ortaya Çıkar?

B12 vitamini eksikliği, içerisinde B12 vitamini bulunan gıdaların yeterli derecede alınmaması durumunda ortaya çıkar. Yani siz unutkanlığınızı gidermek için, belirli gıdaların tüketilmesini unutmamalısınız! (Vay canına, bu ne yaman çelişki!)

B12 vitamini, sadece hayvanlar yolu ile elde edilen besinler tüketilerek temin edilebilir. Yani süt, et, ciğer, yumurta ya da yoğurt (hepsini saymayacağım merak etmeyin) gibi hayvansal gıdaların hepsi, içerisinde B12 vitamininden bolca bulundurur. E tabi bu gıdaların her birinde de farklı oranlarda B12 bulunur. Mesela tavuk etinde bulunan B12 vitamini oranı, kırmızı ette bulunan B12 vitamini oranına göre oldukça azdır. Bu nedenle hayvansal gıdalar alınırken bunlara da dikkat edilmesi gerekir. “Tamam da ben bende B12 vitamini eksikliği olduğunu nerden anlayacağım?” diyenler. Siz de hemen aşağıya devam edin.

Image

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamini eksikliğinin ilk ve en önemlisi, algı ve hafıza becerisinde azalma olmasıdır. Neden mi? E çünkü bu vitaminin asıl görevi hem beyin sistemini hem de sinir sistemini olması gerektiği şekilde çalıştırmak da ondan. Bu yüzdendir ki, bu vitaminin eksikliği size adını bile unutturabilir!

B12 vitamini eksikliğinin bir diğer önemli belirtisi halsizlik ve beraberinde gelen yorgunluk hissidir. Çünkü b12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin yapılmasını sağlar ve bu vitamin eksikliği ortaya çıkınca, kansızlık da ortaya çıkar. Bu durum, vücuda yeterince oksijen gitmemesi anlamına gelir.

Kilo kaybı ve iştahsızlık, her ne kadar B12 vitamini eksikliğin bir belirtisi olsa da, aslında kansızlığa bağlı ortaya çıkmaktadır. Yani bu durumlar, sırası ile birbirini etkilemektedir.

Image

B12 Eksikliği Nasıl Giderilir?

B12 vitamini eksikliğini gidermenin en kolay yolu, içerisinde bu vitaminden bulunduran hayvansal gıdaları tüketmektir. Ancak bazı durumlarda bu da yeterli olmamaktadır. Yani B12 eksikliğinin ileri derecede olduğu durumlarda ilaç tedavisi de yapılmaktadır. Çok enteresan değil mi? Siz zaten unutkanlık yaşıyorsunuz ama sizden ilaçlarınızı unutmamanız bekleniyor. Yani ilaç içmediğiniz için unutuyor, unuttuğunuz için ilaç içemiyorsunuz. Sanki beyinlerden hafif bir duman mı yükseldi? :):):))

Image
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook