Yazi Yazmanin Olumlu Etkileri
Yazi Yazmanin Olumlu Etkileri
***  2 Years

Yazi Yazmanin Olumlu Etkileri

Yazı yazmanın olumlu etkileri hakkında bir yazı hazırladık, bi bakın yahu!

Image

Günümüz Türkiye’sinde herkesin bir şekilde kendini yazar sandığı bir zamanda bu içeriği yazmak ne kadar mantıklı bilemiyorum ama bugün de yazmanın faydalarını ele almayı tercih ediyorum. İçerikten memnun olmayanlar çıkacaktır, unutmayın ki ben bir pizza değilim hepinizi mutlu edemem diyerek içeriğime giriş yapmak istiyorum.

Yazı yazmanın, insan psikolojisi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bunun en büyük kanıtı, bir çoğumuzun küçükken günlük tutmuş olmasıdır. Gerçi sanırım bu ara pek kalmadı bu değil mi? Screenshot çıktı günlük kayboldu göründüğü kadarıyla. Olsun, o da içerisinde yazı barındırıyor nihayetinde.

Aslında yazı, belki de modası geçmeyecek tek şeydir biliyor musunuz? (Bunun da mı modası var be arkadaş!) E var tabii. Mesela eskisi kadar defterlere yazmıyoruz belki ama, şimdi de bilgisayar üzerinden yazıyoruz yazacağımızı. Yani o yazı ya yazılacak, ya yazılacak!

“Peki nedir arkadaş bu yazı yazı dediğinizin insanlara faydası?” Yani söz uçar yazı kalır dışında bir faydası var mı bunun bize? Demeyin. Var tabii. Ne mi? Hadi beraber öğrenelim.

“Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” diyen biri vardı sanki

 Biz de diyoruz ki, yazının mutlulukla bir ilgisi olmalı! Yani mesela kendinizi düşünün, günlüğünüze ne yazıyordunuz? Tabii ki mutlu olduğunuz anları! Yani kısmen mutsuzluklarını, iç dökmelerini yazanlar da tabii ki vardır. Buna da faydası var ama acele etmeyin canım, onu bir sonrakinde yazacağım. Bir de şey var tabi, yazının mutlulukla ilgisi olarak “güzel yazmanın verdiği mutluluk”. Siz mesela hiç düşünüyor musunuz ki bir şairin şiirini yazdıktan sonra “Uf be, ne güzel yazdım ama!” diyip kendi kendine mutlu olmadığını? Yani ben olsam mutlu olurdum “Ben yazdım bunu, bakın. Ne güzel yazdım.” Diye.

İletişimi geliştirmek için çok önemli.

  Birçoğumuz şey diyoruzdur mesela, “Mesajda su gibi akıyor konuşma ama gerçekte fazla konuşamıyorum.” Bunun adı zannımca iletişim eksikliği. İşte yazı yazmak bunu da engelliyor. Nasıl mı? Mesela kişi yazı yazarak cümle kurma becerisini geliştiriyor, bir nevi biri ile yapacak olduğu konuşmaya önceden prova yapıyor. İşte bu yüzden yazı yazmak, ilişkileri ve iletişimi de destekliyor.

Yazı yazmak, psikolojimizi de etkiler.

   Heh, şimdi de gelelim ilk seçenekteki aceleci davranmalarımızın nedenine. Yazmak, psikolojiyi de olumlu etkilemektedir. Nasıl mı? Günümüz insanın en temel sorunu yalnızlıktır. Bu yalnızlık, çevresinde kimse olmamasından kaynaklı da değildir üstelik. Hanginiz çevrenizde kalabalıklar varken kendini yalnız hissetmedi değil mi? Bu yalnızlık insanın kendi içindedir. Yani insan anlatacak çok şeyi olduğu halde sırf kendi içerisindeki yalnızlık yüzünden susabilir. Belki de karşındakinin anlamayacağını düşündüğü için anlatamaz. Ama yazı öyle mi? Değil. Kişi yazı yazarken istediği her şeyi dile dökebilir yazı ile. Üstelik yazının gereksiz akıl vermeleri de yoktur. Yani kişi yazar, içini döker ve sadece bu kadar. Bu yüzden yazı yazmak, insanın içini dökmesini sağladığı için psikolojisinin olumlu etkilenmesini de sağlar. Bu nedenle yazı yazmak oldukça önemlidir.

Eğlenmek içinde lazım.

Gelelim sonuncusuna. Tamam şimdiye kadar ciddi ciddi yazdık işte mutlu eder psikolojiyi olumlu etkiler falan. Yazı yazmak eğlendirir de. Hem de ağız dolusu kahkaha attırır. Mesela biri çıkar bir fıkra anlatır, kimse etkilenmez ve o kişi bütün hevesini kaçırır. Ama yazı öyle değil. Bir kişi bir fırka yazar, onu belki yüzlerce binlerce kişi okur ve bunların büyük çoğunluğu kahkahaya boğulur. Mesela benim içeriklerim? Bence benim içeriklerim de en azından yüzünüzde bir gülümseme oluşturmalı. E o kadar yazıyorum ama değil mi?

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook