Yemek yedikten sonra asla asla bunlari yapmayin!
Yemek yedikten sonra asla asla bunlari yapmayin!
Regional News ***  1 year

Yemek yedikten sonra asla asla bunlari yapmayin!

Yemek yedikten asla yapılmaması gereken şeyleri sizler için derledik!

Türk milletine en sevdiği üç şey sorulsa, eminim ki listenin başında yani birinci sırada yemek yemek gelirdi. Bu, mutfağımızdaki çeşitlilikten, lezzetlerin bolluğundan da anlaşılabilecek bir şeydir. Aslında bunun kısmen normal olduğunu söyleyebilirim. Çünkü yemek yemek, herkes için bir ihtiyaç, bir zorunluluktur. Ancak yine de bizim bunu birazcık abarttığımız da ortada gibi sanki. Nasıl mı? E onlarca lezzet, onlarca çeşit ve onlarca tat… :) İnsanın okuyunca bile ağzı sulanmıyor desek yalan olur. E çeşit bu kadar çok, lezzet de bu kadar muhteşem olunca ister istemez yemek yemeye bağlı sorunlar da ortaya çıkıyor. Mesela mide rahatsızlıklarının en çok görüldüğü millet de yine bizizdir. Sindirim problemleri, mide yanmaları, şişliklerin memleketi de yine Türkiye. Peki biz acaba ne yapıyoruz ya da ne yapmıyoruz da bu kadar sorun yaşıyoruz yemeğe bağlı olarak? İşte bu yazımda da bunları derledim. İşte, yemekten sonra yaptığımız hatalar!

1. Meyve Yemek

Meyve yemek oldukça faydalıdır. Sürekli olarak meyve yenmesi de gereklidir. Ancak meyve yemeye bağlı öyle hatalar vardır ki yapılması faydalı değil, aksine zararlıdır. Mesela biz, yemek yedikten hemen sonra meyve yemeyi sağlıklı bir şey olarak görüyoruz ama maalesef işin özü pek de öyle değil. Yemek yedikten hemen sonra meyve yemek, midede oldukça gaz ve şişkinlik yapar. Bu da oldukça rahatsız edicidir. Ama bu size meyve yememek için bahane olmasın sakın. “E biz sana uyduk yemedik.” Demeyin. Meyve yemeyin demiyorum çünkü. Yiyin ama yemek yedikten birkaç saat sonra yiyin ki hazımsızlık çekmeyin, şişkinlik yaşamayın. Çünkü birkaç saat sonra yenen meyve gaz yapmanın aksine bir de sindirime kolaylık sağlıyor.

Image

2. Çay İçmek

Yemek yedikten hemen sonra çay içmek de oldukça zararlıdır. Ki bizler çaya o kadar düşkünüz ki, yemek yedikten sonrayı bırakın yemek esnasında bile çay içebiliriz. Ancak bu oldukça zararlıdır. Çünkü yemek yedikten hemen sonra yapılan çay keyfi, yediğimiz yemeklerin sindirilmesini zorlaştırır. Biz çay keyfi yapalım derken kendimize zarar verir üstüne bir de kilo almaya müsait bir ortam yaratırız. “Ya e biz ne yapacağız bu yemekten sonra. Bütün keyfimizi aldınız.” Diyenler olacaktır. Bir saat bekledikten sonra çayınızı afiyetle için canım, onda bir problem yok J

Image

3. Yürüyüş Yapmak

“Yok artık, bu da değildir ya!” diyenlere sesleniyorum, yanlış okumadınız. Yemekten kalkar kalkmaz hemen gidip yürüyüş yapmak düşündüğünüz gibi olumlu bir eylem değil maalesef. Neden mi? Çünkü yemek yedikten hemen yürüyüş yapmak sindirimi zorlaştırır. Hem zaten yediğiniz yemekler hemen sindirilemeyecekleri için yemekten kalkıp yürüyüş yapmanız bir işe yaramayacaktır. Durun hemen öyle sevinmeyin. Yürüyüş yapmak zararlıdır demiyorum size, buradan tüm gün yatmak için malzeme çıkmaz J Yürüyüşü yemek yedikten 1-2 saat sonrasına almanız çok daha faydalı olacaktır diyorum sadece.

Image

4. Uyumak

Kesinlikle yapılmaması gereken bir faaliyettir. Yemek yedikten hemen sonra uyumak, yemeğin üzerine uzanmak oldukça zararlıdır. Hem yemeğin sindirmenize engel olur, hem hazımsızlık yapar, hem de mide rahatsızlıkları ve aşırı kiloyu beraberinde getirir. E yediğiniz yemekleri sindiremeseniz ne olur? Tabii ki löp löp et. J Bu nedenle yemek yedikten sonra hemen uyumanız oldukça zararlıdır. Buna ek reflü, ülser gibi mide rahatsızlıklarından birine sahip olan kişiler doktorlarından mutlaka duymuşlardır, “Uyuma saatinizden en az 3 saat öncesinde yemek yemeyi kesin.” Cümlesini. Bu da söylediğimizi destekler niteliktedir.

Image
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0 Comments

Follow Us on Facebook